Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turkiye'nin Dedigi Oldu
#1
Harekatın karargahı İzmir

‘Meşruiyet’ tartışmalarıyla zedelenen Libya operasyonunda ‘komuta krizi’ aşıldı. Harekatın komutasının NATO tarafından üstlenilmesinde uzlaşma sağlanırken, operasyonun İzmir’deki NATO üssünden yönetilmesi kararlaştırıldı.

NATO sözcüleri, harekatın komuta merkezinin İzmir’deki NATO hava üssü olacağını, komutanın NATO tarafından atanacağını; Salı günü Londra’da düzenlenecek toplantıda, Libya’daki NATO misyonu konusundaki “siyasi direktifin” verileceğini söyledi. NATO deniz misyonuyla birlikte İzmir komutasındaki hava operasyonunun İtalya’nın Napoli kentindeki Müşterek Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olacağını belirten Albay Geoffrey Booth ise, İzmir’in görevi devralmasından itibaren muhtemelen 48 saat hazırlık yapması gerektiğini dile getirdi. Pentagon, ABD’nin kontrolü devrettikten sonra da ihtiyaç duyulduğunda muharip uçuşlar düzenlemeye devam edeceğini, ancak ana rolünün müttefik uçakların yakıt ikmali ve havadan keşif uçuşları gibi destek misyonları içereceğini söyledi. Amerikalı yetkililer, NATO’nun bu mutabakat sonucunda üstlendiği pozisyonun, Türkiye’nin bir süredir savunduğu pozisyonla aynı olduğunu ifade etti.

Komuta birkaç gün içinde NATO’da

İtalya Dışişleri Bakan Franco Frattini, NATO’nun komutayı pazar ya da pazartesi günü alacağını bildirdirirken, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de henüz nihai bir anlaşmaya varılmamasına rağmen NATO’nun birkaç gün içinde Libya’daki operasyonların tam komutasını almasını beklediklerini söyledi. Yetkililer Arap Birliği’nin komutayı NATO’nun üstlenmesinden memnun olduğunu belirtti. Katar’ın ardından Birleşik Arap Emirlikleri koalisyon güçlerinin operasyonlarına 12 uçakla katkı sağlayacağını doğruladı.

Komuta krizi dörtlü görüşmeyle aşıldı

ABD’Lİ yetkililere göre NATO’nun komutayı üstlenmesi kararı ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Türkiye, İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları ile yaptığı dörtlü görüşme sonrasında alındı. Kararın alınmasından sonra Davutoğlu’nun Clinton’ı arayarak, uzlaşıya varılması için gösterdiği çabalardan ötürü kutladığını kaydeden yetkililer, Fransız bakanın da, dörtlü görüşmenin sonunda, “Bravo Hillary” dediğini anlattılar. Guardian gazetesi uzlaşmanın, Fransa’nın Türkiye’nin talepleri karşısında geri adım atmasıyla sağlandığını aktardı. İngiltere ve ABD basınının manşetlerindeki haberlerin, Fransa basınında alt sıralarda yer alması da dikkat çekti.

Rasmussen kafaları karıştırdı

İtalyan Corriere della Sera gazetesi tele konferans yöntemi ile görüşen dışişleri bakanlarının arasında gerginlik yaşandığını aktardı. Toplantıda Fransa’ya karşı tepkilerin yoğunlaştığı, operasyonun NATO komutasına devredilmesi kararının arkasında sadece ABD, Fransa, İngiltere ve Türkiye’nin olduğu da vurgulandı. NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in, “Bu noktada bir koalisyon operasyonu bir de NATO operasyonu” olacak sözleri ise “NATO’nun hava operasyonuna karşı olan ülkeler uçuş yasağını denetlerken, diğer ülkeler operasyonlarını sürdürecek” yorumlarına yol açtı.
Reply
#2
Ulkemiz cok guclu bir devlet haline geldi.
"Bırak yanlızlığı inanç'tan yoksun olanlar hissetsin"
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Turkiye'den Yemen'e Silah gidiyordu YasiN 1 461 23.10.11, 03:30:45
Last Post: @y.
  Turkiye, Libya Konferansi'na Davet Edildi YasiN 1 463 23.10.11, 03:28:51
Last Post: @y.
  "Turkiye'yi birakir Iran'a saldiririz!" @y. 0 319 28.07.11, 16:09:09
Last Post: @y.Users browsing this thread: 1 Guest(s)