Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turkiye, Libya Konferansi'na Davet Edildi
#1
Türkiye, Libya Konferansı'na davet edildi

Libya'ya yönelik operasyonun kaderinin belirlendiği Paris'teki toplantıya çağrılmayan ve bu nedenle tepki gösteren Ankara'ya, Londra Konferansı için davet geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague önceki akşam Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu arayarak Libya Konferansı'na davet etti. Davutoğlu, katılım konusunu olumlu değerlendirebilecekleri yanıtını verdi. Davutoğlu konferansın NATO, Arap Birliği ve bölge ülkeler formatında gerçekleşmesi durumunda daveti olumlu değerlendireceklerini muhatabına iletti.

İngiliz Bakan dün Avam Kamarası'ndaki konuşmasında Libya Konferansı ile ilgili bilgi verirken, konferansa NATO müttefikleri, BM, Arap Birliği ve Afrika Birliği'nden yetkililerin davet edildiğini açıklayarak Türkiye'nin talebinin olumlu karşılandığını gösterdi.
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, daha önceki açıklamasında, 29 Mart'taki konferansta Libya'daki durumun tartışılacağını ve 'Libya halkının daha iyi bir gelecek konusundaki isteklerine nasıl destek verileceğinin' ele alınacağını belirtmişti. Hague, Libya'daki operasyonun komutasını bir an önce NATO'nun devralmasını istediklerini söyledi. Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron da Nottingham kentinde, Libya'daki koalisyon güçlerinin BM kararına bağlı kalmasının ve bu kararın dışına çıkmamasının önemli olduğunu söyledi. Cameron, 'Bu karardan, daha ileriye gitmememiz önemli' dedi. İngiltere Başbakanı ayrıca, Libya'ya yönelik operasyonun 'Bingazi'de olası bir katliamı önlediğini' kaydetti.
Reply
#2
Libya Konferansi...
"Bırak yanlızlığı inanç'tan yoksun olanlar hissetsin"
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Mavi Marmara Hakimleri HSYK'ya Şikayet Edildi Faruk Arslan 0 283 12.10.13, 13:52:30
Last Post: Faruk Arslan
  BDP Grup Toplantısı İptal Edildi Faruk Arslan 0 328 08.10.13, 14:36:51
Last Post: Faruk Arslan
  Deniz Otobüsü Seferleri İptal Edildi Faruk Arslan 0 344 03.10.13, 12:47:05
Last Post: Faruk Arslan
  Abdulmecit Baskın'ın İddianamesi Kabul Edildi Faruk Arslan 0 247 02.10.13, 13:24:21
Last Post: Faruk Arslan
  Hasan Arat ''Ülkemiz Çok İyi Temsil Edildi'' Faruk Arslan 0 307 08.09.13, 16:08:17
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)