Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turk Geclik Birligi Susturuldu Hadi burdan yakin !
#1
İzleyenler tarafından yuhalanan gençleri görevliler zorla dışarı çıkardı

Manisa İnsan Hakları ve Demokrasi Platformu ile Yeni Anayasa Platformu tarafından düzenlenen, özgürlüklerin tartışıldığı, demokrasinin masaya yatırıldığı 'Yeni Anayasa' panelini izlemeye gelen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) İl Örgütü üyeleri, panelist gazeteci Cengiz Çandar'ın konuşmasından önce düşüncelerini dile getirmek istedi. TGB'li gençler, paneli izleyenler tarafından yuhalandı. Gençler görevliler tarafından zorla dışarı çıkarıldı.

Manisa İnsan Hakları ve Demokrasi Platformu ve Yeni Anayasa Platformu işbirliğiyle Süleyman Demirel Kültür Merkizi'nde 'Yeni Anayasa' konulu panel düzenlendi. İnsan Hakları Uzmanı Ruken Tekeş Çalıkuşu'nun modarötörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak emekli başsavcı Reşat Petek, Radikal Gazetesi yazarı Cengiz Çandar, Anayasa Mahkemesi eski Raporatörü Doç. Dr. Osman Can, Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür katıldı. Panelin modarötörlüğünü yapan Ruken Tekeş Çalıkuşu'nun konuşmacı Cengiz Çandar'a söz vermesiyle, paneli izleyen TGB Manisa İl Örgütü Temsilcisi Erdem Özdemir, yerinden kalkarak söz almak istedi. Panelist konuşmacılarının, 12 Eylül 2010 referandumunda 'Hayır' oyu kullananları 'Darbeci' ilan ettiğini iddia ederek söz almak isteyen Özdemir, diğer izleyiciler tarafından yuhlandı. Bazı izleyiciler de Özdemir'in üzerine yürüyerek konuşmasına izin vermek istemedi. Erdem Özdemir, sözlerini bitirmeden salondaki görevliler tarafından dışarıya çıkarılmak istenince, panelene katılan 20'ye yakın TGB'li genç de salonu terk etti. TGB'li gençler "Yuh" sesleri arasında salonu terketti.

TGB'li gençlerin dışarı çıkarılmasının ardından Ruken Tekeş Çalıkuşu, "Biz insanların kişisel hak ve özgürlüklerine saygılıyız. Herkes düşüncesini iletebilir. Ama belli bir saygı çerçevesinde" diyerek salonda gerilen havayı yatıştırmaya çalıştı.

Bu tür eylemlere alışık olduğunu belirten Çandar, yeni anayasa konusundaki düşüncelerini belirterek, Türkiye'nin acil bir sivil anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Çandar, anayasaların devletle toplum arasında imzalanan kontrat olduğunu belirterek, "Şu anki anayasa 1982 askeri darbesiyle yapılan, tepeden inme çirkin bir anayasadır. Toplumun üzerine giydirilen deli gömleğidir. Artık bunun toptan terk edilmesi gerekir. 1982 Anayasası'nı nereden değiştirsek değiştirelim, artık her yerden patlak veriyor. Bu nedenle topyekün bir bir anayasa değişikliğine ve sivil bir anayasaya ihtiyaç vardır" diye konuştu.

Reşat Petek de anayasanın kısmi olarak değiştirdiğini, ancak bunun yeterli olmadığını söyleyerek, "Türkiye'nin toplumun taleplerinin içinde yer aldığı anayasaya ihtiyacı vardır. Bunu 5 kişi oturup hazırlayamaz. Ortak paydaların olması ve her kesimin taleplerini toplanması gerekir. Yeni bir sivil anayasa ihtiyaç vardır. Herkes ben bu anayasada şunu istiyorum diyebilmelidir" dedi.

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, "Tepeden inme, askerlerin ve bürokratların yaptığı bir anayasa değil, kendi isteğimizin, sesimizin hakim olduğu bir anayasaya ihtiyaç vardır. Bundan kurtulmak için ortak bir konsensüs oluşturup, yeni sivil anayasayı oluşturmamız gerekir" diye konuştu.

Panelin geri kalan kısmı, dinleyicilerin kürsüye çıkarak, yeni anayasadan beklentilerini dile getirmesiyle devam etti.

Öte yandan TGB Manisa İl Örgütü Temsilcisi Erdem Özdemir, özgürlüklerin ve insan haklarının tartışıldığı bir panelde söz verilmeyişine tepki göstererek, "Biz orada Atatürk gençliğinin idaresini sergilemek istedik. 12 Eylül referandumunda `Hayır' oyu kullananları 'Darbeci' ilan ediyorlar. Panele katılan Osman Can'ın ve özellikle Cengiz Çandar'ın Ortadoğu ve Filistin'deki insanları nasıl sırtından hançerlediğini dile getirmek istedik. 'Gelin özgürce tartışalım' diyenlerin demokratik düşüncelere bile tahammüllerinin olmadığını gördük" dedi.

İlker KILIÇASLAN/MANİSA,DHA
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)