Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiyatro Sporu Nedir?
#1
1977’de Alberta, Calgary’de Keith Johnstone tarafından geliştirilen Tiyatro Sporu fikri, hararet yaratan ve seyirci tepkisi çeken profesyonel güreş müsabakalarında kullanılan tekniklerin Johnstone tarafından gözlemlenmesiyle icat edilmiştir. Amerika ve Avrupa 'da, Theatresports ismi ile, alternatif oyun mekânlarında seyircilere sunulan "Modern Doğaçlama Tiyatro" ya ait bir gösteri türüdür. Tiyatro Sporu; oyuncuların iki takıma ayrılıp her iki takımın da seyircilerden alınan çıkış noktalarıyla çeşitli “shortform” adı verilen kısa turlar oynayarak birbirleri ile müsabaka etmesi mantığına dayanır. Her turun sonunda takımlara seyirciler tarafından puanlar verilir ve gösterinin sonunda bu puanlar toplanır. Ortaya bir galip ve bir mağlup çıkar ya da her iki takımın da puanları eşitse gösteri beraberlikle sonuçlanır. Turlar belirlenmiş değildir zaten doğaçlama bir gösteri olduğu için turlar da doğaçlamalara, yeni fikirlere açıktır. Her nekadar ülkemizde bu tiyatro türü çok bilinmese de özellikle Amerika ve Kanada'da bu gösteriler bir federasyona bağlı olarak ( tıpkı diğer sporlar gibi) turnuvalar halinde düzenlenir. Ülkemizde ilk örneklerini Mahşer-i Cümbüş isimli tiyatro topluluğunun verdiği bu tür Geleneksel Türk Tiyatrosundaki tuluat yöntemine benzese de yapı ve içerik açısından farklıdır.
Bir Tiyatro Sporu gösterisinin en temel özelliği seyircinin aktif katılımının sağlanmasıdır. Bu gösterilerde seyirci doğaçlamaları yönlendirir ve fikirleri ile doğaçlamaları belirler. Her tur seyirciden alınan bir fikir (oyuncunun doğaçlamayı başlatması için, oyuncuya yol gösterecek herhangi bir fikir - mekân, nesne, durum, yönelim vs.) doğrultusunda şekillenir.
Tiyatro Sporu gösterisinde spontane düşünme ve canlandırma, yanılsamayı kırma, kara mizah, ironi gibi unsurlar esastır. Özel bir Kostüm olmadan oyuncular gündelik kıyafetleri ile sahnede yer alırlar. Çıplak sahne oyuncunun ve seyircinin hayal gücü ile şekillenir. Seyici oyuncudan kopuk, karanlık salonda görünmez silüetler değil oyuncunun her an dokunabildiği, hissettiği ve onun gücünden yararlandığı sahne arkadaşıdır. Tiyatro Sporu gösterisi seyirciyle birlikte bir "oyun" un oluşturulmasını sağlar. Burda en önemli olan nokta yanılsamanın kırılması meselesidir. Gerçekçi tiyatronun en önemli özelliği olan yanılsama, seyirciyi oyunun içine çekerek başka ihtimalleri düşünmemesini sağlar. Burda sahnede bir ilizyon yaratmak esastır. İlizyondan kasıt sahnede sergilenen oyunun gerçek olduğuna seyirciyi inandırmaktır (çoğu dizi-film gibi). Örneğin Kurtlar Vadisi dizisinde Çakır karakterinin ölümünden sonra bir grup seyircinin cenaze namazı kılması bunun göstergesidir. Burda seyirciye ekrandaki - yada sahnedeki - sergilenen şeyin gerçek olduğu inandırılmış ve sahnede bir ilizyon yaratılmıştır.
Tiyatro Sporu gösterileri ise bu yanılsamaya ve ilizyona karşı çıkarak sahnedeki oyunun bir oyun olduğu seyirciye hatırlatılır. Farklı sonuçlarla seyircinin aktif bir şekilde oyunun farklı sonuçlarını görmeleri sağlanır ve seyirci aktif bir şekilde oyuna müdahele ederek sadecde seyirci konumunda kalmaz.
Uluslararası Tiyatro Sporu ™ Enstitüsü, bu gösteri türünün dünya çapındaki lisansörüdür.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Dur Bi Dakka! - Paso Tiyatro ekskiz 0 703 12.10.12, 15:54:08
Last Post: ekskiz
  Tiyatro ile ilgili bazı terimler: MiroslavStoch 0 22,633 01.04.11, 17:54:58
Last Post: MiroslavStoch
  Tiyatro Nedir? YasiN 1 733 27.02.11, 18:14:05
Last Post: insan
  Tiyatro Terimleri YasiN 0 1,376 27.02.11, 16:16:01
Last Post: YasiN
  Tiyatro terimleri YasiN 0 1,067 27.02.11, 16:01:00
Last Post: YasiNUsers browsing this thread: 1 Guest(s)