Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sen Neresindesin bunun?
Hayatı her yönü ile yaşıyoruz, haince davranışlar yapıyoruz, sevdiklerimizin arkasından, değer verdiğimiz insanların arkasından işler çeviriyor ve onların hayatlarının olumsuzluklarla dolmasına neden oluyoruz, peki ya biz bu dünyanın neresindeyiz? Bir gün duyulan güven biterse, bir gün yanlız kalırsak? Ever değerli dostlar burda paylaşacağım şeyleri çok dikkatli okumanızı rica ediyorum. Hayat kimsenin sandığı gibi toz pembe değil, çalışmak, yaşamak kazanmak ve kazandıklarımızla ailelerimizin geçimini sağlamak zorundayız. Peki hayatın gereksinimleri nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde en basit yaşanmış bir örneği ele alalım, beni olabildiğince yerden yere vurdular, eleştirdiler, hakkımda bir çok bilir bilmez yazılar yazdılar. Peki bunu yapanlar yahudiler mi? Yunanlılar mı? Ermeniler mi? yada Amerikalılar mı? Hayır... Bunu yapan benim insanım, benim vatanımda yaşayan, insan bile denilmesi imkansız olan benim insanım. Türkün Türkden başka dostu yok deriz. Bu doğru, ama insanımın içinde Fitne ve Fesat tohumlarını her gün farkında olmadan ekip sulayıp büyütenler var. Bunlarda para hırsı ile hayatlarını kendilerini, ahlaklarını, hatta belki benliklerini bile satabilcek kadar aşşağılık insanlar.

Ben hayatım boyunca tanımadığım hiç bir insan hakkında yorum yapmadım, eğer bir eleştirde bulunduysam da kesinlikle iyi niyetli ve tamamiyle samimi dilekler içeren eleştirilerde bulundum. Haddim olana karıştım, haddim olmayana karışmadım. Bildiğim ve çok iyi öğrendiğim bir şey var ki.

Başka bir insanın hayatında Etkili olmak kimsenin hakkı değil, bizi bir yaratan Allah var. ALLAH'dan başka ilah yoktur ve Hz. Muhammed Mustafa S.A.S. Allahın kulu ve resulüdür. diyen bir milletiz, bayrağimiza dinimize, atalarımıza bağlı bir milletiz. Belki boşlaf bunlar efendi diyenler olucak, belki bunları da eleştirenler olucak. Şu kadarını söyleyeyim ki Allah sizi affetsin.

Bir insan kendi sektöründeki diğer bir firmayi kötülüyosa o sektörde artık hayat sona ermiş demektir. Bir insan kendi insanını kötülüyorsa, onu yetiştiren baba ve ana doğru şekilde evladını yetiştirememiştir. Beni büyüğüm olan bir insana yanlış kelime söyledim diye merdaneli makinenin hortumu ile döven anneme iş yerinde çalışırken bir bardak suyu ayakta içtiğim için tek tokatı ile kumaşların koyulduğu varilin (tekne adı verilen geniş sepet) e sokan babama selam olsun nur içinde yatsınlar. Allah ahirette kabir azabı çektirmesin. Ben onların o tokatları bana zamanında çektirdiği acılar olmasa şu anda bu konumda olamazdım. Efendilik, terbiye ahlak, sabır, din, iman, anne, baba nedir bilemezdim.

Beni yetiştiren herkesden Allah gani gani razı olsun, ustalarımdan hocalarımdan, öğretmen ve arkadaşlarımdan ve değer verdiğim ders alınıcak şekilde hayatı öğreten düşmanlarımdan bile Allah razı olsun. Kimsenin derdini küçümsemedim, herkesin derdi kendine büyük, Allah dağına göre kar verir. Kimseye taşıyamayacağı yükü vermez rabbim. Her yeni gün yeni bir olay her an yeni bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Her nefes son nefesiniz olabilir, her saniye yeni bir nefes dünya ya merhaba diyebilir. Hayatınızda iyi şeyler yapın, sabah uyandığınızda insanlara günaydın diyin, danısanız da tanımasanızda, yüzünüzde gülümseme olsun, kuşları seyredin, hiç bir işiniz yoksa bir yerde topragı karıştırın, toprağa uzanıp çimenleri izleyin yakından bakın, çocukları sevindirin, yurtları ziyaret edip kimsesiz çocuklara bir paket sakız götürün, elinizden ne geliyorsa onu yapın, kitap yazın, hayatınızdan bahsedin, facebook, twitter yada diğer sitelerde yazacağınız bir kaç satırı bir kağıt parçasının üzerine not alın ve toprağa gömün yıllar sonra onun birisi tarafından bulunacağı umudu ile.

Hayatta yapılabilecek milyarlarca güzel şey var, hayatta tahmin bile edemeyeceğiniz kadar güzellikler var. Bunları farketmeniz için gözünüzdeki perdeyi kaldırın. Kaldırın ki dünyanın güzelliklerinden nasibinizi alın. İnsanları karalayarak, birileri hakkında eleştiri yaparak onları kirleterek yada lekeleyerek bir yere gelinmeyeceğini bilin bu dünya kimsenin değil, bu dünya bizim heğimizin, bir avuç topragın ötesinde sahip olabileceğimiz hiç bir şey yok...

Gelin bu günden sonra bir daha hiç kimseye yalan söylemeyin, gelin bu günden sonra bir daha kimseyi kırmayın, gelin bu günden sonra hayatınızda geçmişi silip yeni bir sayfa açın, bu gün ALLAH'a yönelin Ey merhametlilerin en merhametlisi, ey ben nekadar günah işlersem işleyeyim beni affedebilicek yüceliğe sahip yüce rabbim. Beni affet ve bağışla ben cahillik ettim günahını aldım insanların ve senin ilmin kudretin karşısında varlığını unuttum sen yüce ve eşi benzeri olmayansın, sen birsin ve teksin. Şaadet ederimki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şaadet ederim ki Hz. Muhammed allahın kulu ve elçisidir.

bu sözleriniz karşısında Allah sizi affedecektir. Bilir misiniz günahlarınız denizlerin köpüğünden bile daha çok olsa bir tek sözün her günahı temizleyebileceğini temizlenmiycek günahların bile azabından ve gazabından koruduğunuz?

"Subhanallahi Ve Bihamdihi"

Saygılarımla

Allah yar ve yardımcınız olsun. Sohbet niyetindeydi sadece.
Reply

Users browsing this thread: 1 Guest(s)