Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sanal ticarete vergi geliyor
#1
Maliye Bakanlığı, 12 milyar liraya ulaşan e-ticaret hacmini takibe aldı.

"Internetten kazanç vergilendirilmeli" diyen Bakan Mehmet Şimşek, sanal ortamın 'işyeri' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de internet üzerinden yapılan ticaretin hacmi 12 milyar liraya ulaşırken, Maliye Bakanlığı "sanal alışveriş sitelerini" incelemeye aldı. Bu sitelere kayıtlı kullanıcıların listesini çıkaran Maliye, eticaretle kazanç elde edenlere tebligat göndermeye başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, internet ortamının 'iş yeri' tanımı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, sanal ortamda elde edilen kazancın Gelir Vergisi Yasası kapsamında vergilendirilmesi gerektiğini söyledi.

MALİYE SİZİ İZLİYOR!
Maliye, ürünlerini elektronik ortamda pazarlayan şirketler ile "gittigidiyor.com", "hepsiburada.com" gibi sanal ortamda alışveriş yapan siteleri izlemeye aldı. Maliye denetmenleri, öncelikle internet üzerinden satılan eşya ve ürünlerin ticari nitelik taşıyıp taşımadığını tespit ediyor. Bu siteler üzerinden kimlerin kaç kalem mal sattığı, ne kadar kazanç elde ettiği tek tek belirleniyor. Ardından da sanal ortamda kazanç elde ettiği belirlenen isimlere tebligat gönderilerek, bağlı bulunduğu vergi dairesine davet ediliyor. Bu internet siteleri üzerinden yaptıkları satışlara ilişkin bilgi isteniyor.

İçi boş vaatlerle kandıramazlar
Gaziantep'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, içi boş vaatlerle vatandaşların kandırılamayacağını, Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını vurguladı. Şimşek, şöyle devam etti: "Yani kısa vadeli, seçim öncesi sırf birkaç oy toplamak için biz ana muhalefet partisi ile popülizm yarışına girmeyeceğiz. Vatandaşımızı kandırmayacağız. Ne kandıran olacağız, ne kandırılan olacağız. Biz popülizm tuzağına düşmedik, düşmeyeceğiz. Niye çünkü bu ülkede ilk defa faizler tek hanedeyse, enflasyon 1968'ten bu yana en düşük düzeydeyse, Türkiye büyüyorsa, bir başarı örneği olarak ortaya konuluyorsa, bu da tesadüfi değil."

Bakan Şimşek: Vergi kapsamına alınmalı
İnternetten elde edilen kazancın vergilendirilmesi gerektiğini söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, internet ortamının iş yeri tanımı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Şimşek, "Gelir Vergisi Yasası'na göre ticari faaliyette bulunmak üzere kurulan bir organizasyon tüm unsurlarıyla değerlendirildiğinde esas gayesinin kazanç sağlamak olduğu şüphesizdir. Vergi Usul Yasası'na göre de iş yerinin tanımı yapılırken, ticari, sınaî, zirai ve mesleki faaliyetin yapılması, yürütülmesinde kullanılan yerlerin neler olacağı belirtilmiş. Söz konusu faaliyetlerin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan benzer yerlerin de iş yeri olarak tanımlanacağı hükme bağlanmıştır. Yani internet ortamının iş yeri tanımı kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor" dedi.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Prestashop Ücretsiz E-ticarete Yeni Başlayanlar Dikkatle Okuyun! Hakan Atabas 0 784 25.04.16, 14:06:41
Last Post: Hakan Atabas
  Gerçek dokunma hissini sanal ekran nasıl verebilir? Yasin Arslan 0 530 28.10.13, 20:32:58
Last Post: Yasin Arslan
  Teknoloji Devleri Vergi Kaçırıyor Faruk Arslan 0 270 12.10.13, 16:41:19
Last Post: Faruk Arslan
  İşte Google'ın kazandığı para ve ödediği vergi! Yasin Arslan 0 408 01.10.13, 18:02:34
Last Post: Yasin Arslan
  Sanal elektronik kabinler hayatı kolaylaştıracaktır! Yasin Arslan 0 322 23.09.13, 14:49:19
Last Post: Yasin ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)