Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SEO (Search Engine Optimization) Nedir?
#1
Seo, ingilizce search engine optimization, Türkçe'de ise Arama Motoru Optimizasyonu demektir.

İnternet üzerinde ürün veya hizmet alan kullanıcıların sayısı arttıkça arama motorlarında iyi bir yere sahip olmak, ticari gereklilik halini aldı. Her firma doğal olarak sattığı ürün arandığında ilk sayfada gözükmek ister.

İnternet üzerinden kolay para kazanma yollarını arayan bazı art niyetli kişiler en çok arama tahmini olan ürünlerle veya arama hacmi yüksek olan bazı kelimelerle ilgili doğrudan web siteleri kurdu ve bu siteler de adsense veya benzeri reklam yazılımlarından reklamlar yayınlayarak, ilgili kullanıcıları sitelerinde yanlış bilgilendirme ile reklamlara yönlendirdi. Bu sayede para kazanma hayalini kuran kişiler, bir ürünle ilgili bir çok sayfa ve bu sayfada o ürünün ismini bir çok defa kullanarak google'da üst sıralarda yer almaya başladı. Seo'nun belkide ilk ortaya çıkması işte bu çalışmalarla oldu diyebiliriz.

Kullanıcıları yanlış yönlendiren ve reklamlardan para kazanma amaçlı kurulan siteler sayesinde hizmeti, ürünü veya bilgiyi gerçek olarak sunan siteler sıralamalarda geri düşmeye başladı.

Google ise bu kötü amaçlı, kullanıcıya hiç bir şekilde yardımcı olmayan bu sitelerin varlığını ve yaptığı çalışmaları çabuk farkedip arama motoru yazılımını geliştirdi ve çeşitli algoritmalarla kullanıcılara en doğru siteleri listelemeyi amaçladı. Günümüzde google'a baktığımızda bunu başardığını söyleyebiliriz.

Google yaptığı bu değişiklikler ve internet üzerindeki pazar payının gelişmesiyle arama hacmi geniş kelimelerde rekabet çok fazla olmaya başladı. Günümüzde aynı hizmeti gerçekçi olarak veren siteler listelendiğinde ilk 5 sayfa hatta daha fazlası dolabiliyor. Dolayısla web siteleri ilk sayfa da yer almak için sitelerini google'ın istediği standartlara uyumlu hale getirmek için çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmaların geneline verilen isim SEO'dur. Optime etmek ten gelen optimizasyon kelimesiyle beraber Arama Motoru Optimizasyonu'dur.Site İçi Seo ve Site Dışı Seo

Seo, web sitelerini google'ın istediği standartlara getirmek için yapılan çalışmadır. Temel olarak ikiye ayrılır. Site içi Seo ve Site Dışı Seo.

Site içi Seo web sitenizdeki resimlerden kaynak kodlara ve site içi linklendirmeye kadar herşey google'ın istediği yapıya göre düzenlenen çalışmadır. Google'ın istediği nedir diye sorduğumuzda cevabını sizde verebilirsiniz. Siz bir ürün, hizmet veya bilgi almak için girdiğiniz sitede neler görmek istersiniz ? O sitede sizi daha fazla tutacak şeyler nelerdir? Sitede gördüğünüz kalite sizi tatmin etti mi? Yada yapılan açıklamalar yazılan metinler sizi yeterince bilgilendirdi mi? Bunun gibi bir çok soru sorabiliriz. Google siteleri kullanıcılar için listeliyor ve onların memnuniyetlerini ön planda tutuyor. Bu nedenle site içinde siteyi ziyaret eden bir kullanıcı gibi düşünüyor.

Site Dışı Seo ise, sitenin kendisinden tamamen bağımsız, internet dünyasındaki diğer sitelerin sizi yine bir ürün, hizmet veya bilgi hakkında referans göstermesiyle oluşan çalışma biçimidir. Bunu bir örnekle anlatmak daha yerinde olacaktır. Parfüm satışı üzerine bir web siteniz varsa ve internetteki pek çok sitenin parfümle ilgili yazılan bir yazının bulunduğu sayfaya sitenizin linkini koyuyorsa bu sizin sitenize o kelimede değer katar. Google size verdiği bu değerle parfüm kelimesinde sitenizi daha iyi yerlere taşır. Bu sadece site dışı seo için tek bir örnektir. Site Dışı Seo bölümünden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Reply
#2
Tum websitesi olanlar icin onemli bir bilgi...
"Kalplere ulaşanlardır gönülleri fethedenler"

Fatih Arslan
Reply
#3
evethaklýsýn AZRAÝL bu bilgiyi ortaðýma ulaþtýrmam gerek saðol YASÝN
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Backlink yada Search Engine Optimisation? Hakan Atabas 0 485 19.06.11, 00:30:33
Last Post: Hakan Atabas
  Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization-SEO) anlatan bir yazı Serkan006 1 426 01.06.11, 17:38:01
Last Post: hedefweb
  Meta tag SEO Optimization Serkan006 0 370 04.05.11, 19:25:50
Last Post: Serkan006
  Search Engine Optimization Semİnerlerİ Google'da İlk Sayfada Olmak İsteyenler İÇİn Serkan006 0 383 04.05.11, 19:19:49
Last Post: Serkan006
  SEO (Search engine optimization) teknikleri Serkan006 0 334 04.05.11, 19:11:18
Last Post: Serkan006Users browsing this thread: 1 Guest(s)