Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rusya'ya Vizesiz Seyahat Basliyor
#1
Rusya'ya vizesiz seyahat başlıyor

Türkiye ile Rusya arasında vizeler kaldırıldı. 30 gün sonra hayata geçirilecek uygulamanın anlaşmasına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov imza koydu.

Moskova'ya 7 bakan ve çok sayıda işadamıyla çıkarma yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, imza töreninin ardından Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le bir araya geldi. İki lider Kremlin Sarayı'nda düzenledikleri basın toplantısında anlaşmanın 17 Nisan'da yürürlüğe gireceğini açıkladı. Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santrale ilişkin de bilgi veren Erdoğan, olumsuz bir netice doğacak diye yatırımdan vazgeçilemeyeceğini söyledi. "Akkuyu'da atılacak olan adım dünyaya örnek bir yatırım teşkil edecektir." dedi. TUSKON, TİM ve DEİK'in organize ettiği İş Forumu'na da katılan Erdoğan, Rusya ile ticaret hedefini 5 yıl içinde 100 milyar dolar olarak belirlediklerini anlattı. Erdoğan, Rus mevkidaşı Putin ile de bir araya geldi.

[Image: resim5.jpg]

Uluslararası Ticaret Merkezi'nde gerçekleştirilen Türk-Rus İş Forumu'na katılan Başbakan Erdoğan, Türkiye'den gelen işadamlarının yanı sıra bu ülkede yaşayan Türk işadamları ve Rus işadamlarından 800 katılımcıya seslendi. Türkiye'de enerji alanında önümüzdeki 20 yıl boyunca yaklaşık 100 milyar dolarlık yatırımın beklendiğini söyleyen Erdoğan, "Bu, yılda ortalama 5 milyar dolarlık yatırıma tekabül ediyor. Bu tür bir ortamın, Rus şirketlerine önemli fırsatlar sunacağı ve iki ülke şirketlerine işbirliği imkanları sağlayacağı kanısındayım." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, ziyaretinin ikinci gününde Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in Mayıs 2010'da Türkiye ziyareti sırasında kurulan Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısına katıldı. Erdoğan ile birlikte bu toplantı için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay hazır bulundu. TUSKON, TİM ve DEİK'in ortaklaşa organize ettiği ilk toplantı olan Türk-Rus İş Forumu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali için bütün hazırlıkların tamam olduğunu belirterek "Nükleer enerjide Rusya ile birlikte attığımız adım için artık haftalar sayıyoruz, aylar diyemeyeceğim, bir an önce buna başlamak istiyoruz. Her şey tamam, kazma artık vurulacak ve 20 milyar dolarlık nükleer enerji yatırımına başlıyoruz." dedi. İki ülkenin ticaretinin geliştirilmesi konusunda kararlı olduklarını, ticaret hedefini 5 yıl içinde 100 milyar dolar olarak belirlediklerini anlatan Erdoğan, "Enerji makineleri üretimi, otomotiv sanayii, kimya sanayii, gemi inşa sanayii, sağlık sanayii, havacılık sanayii, inşaat malzemeleri sanayiinde işbirliğinin geliştirilmesi mutabakatına varıldı. Rusya Federasyonu'ndaki özel ekonomik bölgeler ve ülkemizdeki serbest bölgelerde işbirliği de yine mutabakata varılan konular arasında." dedi.

Müteahhitlik firmalarının Rusya'da şimdiye kadar 32 milyar dolar değerinde bin 200'e yakın proje üstlendiğini söyleyen Başbakan, Türkiye'nin 2013 Kazan Üniversite Oyunları ile Soçi 2014 Kış Olimpiyatları çerçevesinde yeni projeler üstlenmek istediğini anlattı. Erdoğan, "Medvedev bizi misafir ettiği konutunda 'Sizi bir gezdireyim.' dedi. Beni aldı şöyle bir gezdirdi, gezdirirken, 'Buranın ihalesine maalesef Türk müteahhitler girmedi. Girmedikleri için fiyatı herhalde biraz fazla ödedik.' dedi. Demek ki bizim müteahhitlerden memnunlar. Ama işi biraz daha sıkı takip edeceğiz. Daha sıkı takip edersek demek ki Rusya'da müteahhitlerimize çok daha fazla iş çıkacak. Rusya'ya artarak yönelen yatırımlarımıza paralel olarak, son birkaç yıldır Türkiye'de telekomünikasyon, turizm ve demir-çelik gibi çeşitli sektörlere yönelen Rus sermayesinden memnuniyet duyuyoruz." dedi.

İki ülke arasındaki ticaretin ulusal paralarla yapılmaya başlanmasının önemine vurgu yapan Erdoğan, "Bu bizi kur baskısından kurtarıyor. Bu kendi paralarımıza olan güveni artırıyor, maliyetleri de düşürüyor. İki ülke arasındaki ticarette ulusal para birimlerinin kullanılmasını yaygınlaştırmak amacıyla Türk-Rus Bankacılık ve Finans Alanında İşbirliği Çalışma Grubu'nun oluşturulmuş olması da ayrıca heyecan verici." ifadelerini kullandı. Bu yıl Türkiye'ye gelecek Rus turist sayısında büyük artış beklendiğini de ifade eden Erdoğan, iki ülke arasındaki vizelerin kalkmasının önemine işaret etti. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise işadamlarının Rusya'da yaptıkları ikili görüşmelerde tekstil, hazır giyim, makine ve otomotiv başta olmak üzere çok sayıda alanda iş bağlantısı yaptığını kaydetti.
Reply
#2
Darisi Avrupanin basina.
"Bırak yanlızlığı inanç'tan yoksun olanlar hissetsin"
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Başbakan Erdoğan Obama İle Rusya'da Görüştü Faruk Arslan 0 314 06.09.13, 12:03:16
Last Post: Faruk Arslan
  Davutoğlu Rusya Dışişleri Bakanı İle Görüştü Faruk Arslan 0 334 27.08.13, 15:50:29
Last Post: Faruk Arslan
  Rusya'da 300 Yıllık Osman'lı Kitabeleri Bulundu Faruk Arslan 0 290 02.05.13, 15:03:57
Last Post: Faruk Arslan
  Sivil Havacılıkta Rusya İle Büyük Anlaşma Faruk Arslan 0 257 09.04.13, 15:14:05
Last Post: Faruk Arslan
  Yeni Zelanda'ya Vizesiz Yolculuk Başlıyor Faruk Arslan 0 351 10.03.13, 02:45:10
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)