Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hz. Osman kimdir?
Hz. Osman, Mslman olmadan nce ticretle urard. Zengin bir tccrd. Cemiyette, sevilen, saylan bir kimseydi. ݒtibr yksek idi. Hz. Eb Bekirin de arkada, yakn dostu idi. nemli ilerinde ona danr, onun fikrini alrd. Chiliye devrinin pisliklerine bulamad.
Peygamber kz olsa gerek
Mslman olmasn yle anlatr:

Benim firset sahibi olan bir teyzem vard. Hastalandnda ziyretine gitmitim. Bana dedi ki:

- Y Osman! Sen yle biri ile evleneceksin ki, ne o senden nce bir erkek grm olacak, ne de sen ondan nce bir kadn grm olacaksn. Bu kz ok gzel olup, sliha biridir. Ayrca bu kz, Peygamber kz olsa gerek.

Ben teyzemin bu szne ok hayret ettim. nk, peygamber olarak bildiim kimse yoktu. Hi ortada byle bir ey yok iken, teyzem bunlar nereden kartmt. unu da biliyordum ki, teyzem pek ok lf etmezdi. Benim hayretler iinde kendisine baktm grnce konumasna yle devam etti:

- Merak etme, O kimseye cenb- Haktan vahiy gelmeye balad. Sen Onu bulmakta glk ekmiyeceksin!

- Ey teyzem, hep sr olan eyler sylyorsun. Beni meraklandryorsun. Szlerini biraz aarak beni meraktan kurtar.

- Muhammed bin Abdullaha peygamberlii bildirildi. Artk halk hak dne davete balad. ok zaman gemez ki, sen Onun dnine girer kurtulursun. Onun dni, btn lemi aydnlatacaktr.

Bu mesele benim zihnimi ok megl etmeye balad. Her nemli meselede fikrini aldm, Hz. Eb Bekire kotum. Teyzemin sylediklerini kendisine aynen bildirdim. Bana dedi ki:

- Teyzen doru sylemi. Y Osman, sen akll adamsn. Hi grmiyen, iitmiyen, fayda veya zarar veremiyen eye nasl tapnlr? O nasl ilh olarak kabl edilir?

- Y Eb Bekir, doru sylyorsun. Ben de bu mantkszln farkndaym. Fakat re bulamamtm.

- Merak etme, artk bize hak yolu gsteren zt geldi. Ben kendisinin peygamber olduuna inandm, mn ettim. Gel seni de huzruna gtreyim, sen de mn et!

Cennete da'vet eder

Beraberce Reslullahn huzruna vardk. Bana buyurdu ki:

- Y Osman, Hak tel seni Cennete misfirlie davet eder. Sen de bu daveti kabl et! Ben btn insanlara hidyet rehberi olarak gnderildim.

Reslullahn, gleryzle gyet samm bir ekilde yapt bu davet zerine, hemen byk bir evkle kelime-i ehdet getirip, Mslman oldum.

Daha sonra Reslullaha, ama gittiimde grdm ryy anlattm. Rymda, Ey insanlar, uyann! Ahmed Mekkede zuhr etti diye nid iitmitim. Sonra da Mekkeye gelince de, teyzem bana Reslullah efendimizden haber vermiti.

Hz. Osman, ok cmert idi. yilik yapmay, muhta kimselerin ihtiyalarn grmeyi ok severdi. Gzel hllerinden dolay, Reslullah efendimiz kendisini ok severdi.

Peygamber efendimiz, Eshbnn ileri gelenlerinden ounun bulunduu bir toplantda, sohbet buyururken:

- Herkes dostunun yanna varsn, buyurdu.

Sen benim sevdiimsin

Herkes sevdii arkadann yanna gitti. Peygamber efendimiz de, Hz. Osman yanna alp buyurdu ki:

- Sen, dnyada ve hrette benim sevdiimsin.

Hz. ie anlatr:

Reslullah efendimiz, bir gn istirahat ediyordu. Bu srada Hz. Eb Bekir ieri girmek iin izin istedi.

zin verilip ieri girdi. Reslullah hi hlini deitirmedi. Sonra, Hz. mer izin alp ieri girdi. Yine hlini deitirmedi. Uzanm vaziyette iken onlarla sohbet ettiler.

Daha sonra, Hz. Osman kapya gelip ieri girmek iin izin istedi. Peygamber efendimiz oturdular. Hz. Osman bu ekilde kabl ettiler.

Hepsi gittikten sonra sordum:

- Babam Eb Bekir ve Hz. mer ieri girdiklerinde hi hlinizi bozmadnz. Fakat Hz. Osman ieri girince, oturdunuz. Bunun sebebi nedir?

- Meleklerin hay ettikleri bir kimseden ben nasl hay etmem.

bni Mesd hazretleri anlatr:

Bir gn gazda, Reslullah ile beraberdim. Yiyecek bitti, asker sknt ierisindeydi. Resl-i ekrem bu hle vkf olunca buyurdu ki:

- Allah tel size, gne batmadan rzk gnderecektir.

Hz. Osman bu sz iitince, Resl-i ekremin her sz muhakkak doru kar diye dnp, yiyecek bulmaya alt. Bu rzkn gelmesine sebep olmak ve Reslullah memnn etmek istiyordu.

Bunlar nedir?

Bir yerde drt deve yk yiyecek buldu. Bunu yksek fiyatla satn alp, Reslullahn huzruna getirdi. Peygamber efendimiz Hz. Osmana sordu:

- Y Osman! Bunlar, nedir?

- Osmandan Allah telnn Reslne hediyedir.

Seyyid-i Kinatn buyurduklar, gecikmeden yerine gelince, mminler sevindiler, mnfklar mahzn oldular. Server-i lem hazretleri mbrek ellerini ap, yle du ettiler:

- Y Rabb! Osmana ok ecir ver.

Hz. Osman muhta olanlara bol bol yemek yedirirdi. Fakat kendisi evde sirke ve zeytinya yerdi. Yola giderken, devesinin arkasna klesini de alrd. Peygamber efendimiz yle du buyurmutur:

- Y Rabb! Osmann gemi ve gelecek gizli, ikr btn gnhlarn affet.

Mslmanlar, Medneye hicret ettikleri zaman, su sknts vard. Rme kuyusundan baka iilecek su yoktu. Bu kuyu da bir Yahdye it idi.

Yahd, Mslmanlar zor durumda brakmak iin, kuyudan her zaman su vermiyordu.
Verdii gnlerde de ok yksek fiyatla satt iin herkes alamyor, fakir Mslmanlar ok sknt ekiyorlard.

Cenneti mjdeliyordu

Peygamber efendimiz, bu durumu grdke zlyordu. Kuyuyu satn alp, Mslmanlara sebil edecek kimsenin, Cennette karln kat kat alacan mjdeliyor, aka Cenneti vadediyorlard. Bu mjdeyi iiten Hz. Osman, hemen Yahdnin yanna varp, pazarla balad.

Yahd, Mslmanlarn mecbren bu kuyuyu satn alacaklarn bildii iin, denmesi mmkn olmayan bir fiyat istedi. Bu duruma Hz. Osman ok zld. Fakat ne yapp yapp bu kuyuyu satn alarak Reslullah memnun etmek istiyordu. Yahdye dedi ki:

- Senin dediin fiyatla bu kuyuyu ben satn alamam. Sana bir teklfim var. Gel seninle beraber ortaklaa bu kuyuyu iletelim. Bylece kuyu elinden kmam olur. Kuyunun yar hissesini bana sat. Birgn sen, birgn ben kuyuyu iletelim.

Yahd, iin neticesinin nereye varacan anlayamad. Teklf ok houna gitti. On iki bin dirheme kuyunun yar hissesini verdi. Kuyunun banda bir gn Yahd, dier gn Hz. Osman durup, su veriyorlard. Yahd yine yksek fiyatla suyu satyor, Hz. Osman ise bedava olarak veriyordu. Mslmanlar, sra Hz. Osmana geldii vakit, o gnn ihtiyalarn aldklar gibi, ertesi gnn ihtiyalarn da doldurup gidiyorlard.

Dolaysyla ertesi gn Yahdye gelen olmuyordu.Yahd oyuna geldiini anlad. Fakat i iten gemi oldu. Sonra gelip, kuyunun dier yarsn da ayn fiyatla Hz. Osmana satmak istedi. Fakat Hz. Osman kabl etmedi. Bir mddet sonra tekrar gelip, daha aa bir fiyat teklf etti. Hz. Osman yine kabl etmedi. Biliyordu ki, Yahd mecbren bu kuyuyu satacakt. nk baka resi yoktu. Daha sonra Yahdinin srrna dayanamyarak, ucuz bir fiyatla dier yarsn da satn ald. Bylece kuyunun tamam Mslmanlarn ihtiyalar iin sebil edildi. Peygamber efendimiz, bu habere ok sevinip Hz. Osmana hayr du ettiler.

Her admna bir kle

Hz. Osman, her frsatta, Peygamber efendimizi memnn etmek, Onun mbrek dusna mazhr olmak iin frsat kollard.

Bir gn Hz. Osman, Reslullah efendimizi evine davet etti. Reslullah buyurdu ki:

- Yalnz beni mi davet ediyorsun?

- Eshb- kirm da davetlidir.

Peygamber efendimiz, Bill-i Habe hazretlerini, btn Eshbna haber vermesi iin yollad. Kendisi de Hz. Ali ile, Hz. Osmann evine doru yrmeye balad.

Hz. Osman geriden, Peygamber efendimizin admlarn sayyordu. Reslullah bunu fark edip, sebebini sorduunda, u cevb verdi:

- Y Reslallah! Her admnza bir kle azd edeceim.

Davetten sonra da, sayd adm kadar kle azd etti.

Hz. merden sonra stnlk sras, Hz. Osman- Zinnreyne gelir. Bunun hilfeti de mmetin icm ile sbittir.

Mslman olduktan sonra, Peygamberimizin kz Rukayye ile evlendi. Peygamberimizin kzlar Rukayye ve mm Glsm daha nce Eb Lehebin oullar Utbe ve Uteybe ile nianlanmlard. Peygamberimiz, insanlar Mslman olmaya davete balaynca, Eb Leheb dmanlk etmeye balad. Oullar da dmanlk edip, Reslullahn kzlarn almaktan vazgetiler. Bylece Reslullah skntya drmek istediler.
Reply

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Hz. Osman (r.a.)... aleyna21 0 1,461 23.02.11, 03:26:33
Last Post: aleyna21

Users browsing this thread: 1 Guest(s)