Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gorunmeyeni Goren Kamera
#1
Bu yeni teknolojinin görevi size gördüklerinizi değil, görmediklerinizi göstermek...

Havaalanlarında kullanılan tarayıcılara benzer bir cihaz artık betonarme binalardaki kusurların bulunmasından ya da deri kanserinin tespitine birçok alanda kullanılabilecek. Missouri Üniversitesi'nden Dr. Reza Zoubghi liderliğinde geliştirilen bu yeni teknoloji, bir el kamerası sayesinde mikrodalgaları kullanıp maddelerin içerisine göz atabiliyor.

Zoughi'nin açıklamalarına göre; uçakların dayanıklılığı, betonarme köprülerin ayaklarının sağlamlığı, uzay araçlarındaki maddelerin dayanımı, insanlardaki deri hastalıklarının birçoğu bu teknoloji sayesinde görülebilir.

Cihazın kullanımı da oldukça basit; nesnelerin odaklı fotoğrafları çekiliyor ve saniyede 30 görüntünün çekildiği teknoloji bir dizüstü bilgisayarda görüntü veriyor. Tüm sistem bir dizüstü bilgisayar bataryasına benzer bir bataryayla birkaç saat boyunca çalışabiliyor.

Zoughi mikrodalgaların kullanımını şu şekilde açıklıyor; "X-ışınlarının aksine, mikrodalgaların iyonlaştırma özelliği yoktur ve yalnızca biraz ısınmaya neden olabilirler. Ancak bu kameranın yüksek hassaslığı ve diğer özellikleri mikrodalgaların çok düşük güç seviyelerinde çalışmasını sağlar."
Reply
#2
Bir gunde isinlama sistemi uretilsede aninda TR de olsam Smile Haberle ne alaka demeyin, teknoloji haberleri Smile
"Bırak yanlızlığı inanç'tan yoksun olanlar hissetsin"
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Fetih 1453 Kamera Arkası Çalışmaları! Faruk Arslan 0 791 15.02.12, 16:50:57
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)