Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fahri Mermer
#1
Fahri Mermer şair, yazar, öğretmen


1950 yılında Prizren’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Prizren'de bitirdi. Bir ara Belgrat Üniversitesi Fizyoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Öğrenimini bitirmeden 1972 ile 1980 yılları arasında aralıklı olarak T.C. Belgrat Büyükelçiliği’nde çevirmen - sekreter olarak çalıştı. Sonra Prizren'e döndü. Prizren’de Yüksek Pedagoji Okulu, Sınıf Dersi Bölümü’nden mezun. 1981 yılından itibaren Prizren Radyosu Türkçe Yayınları’nda, yayınlar sorumlusu olarak çalışmaya başladı. İlk şiiri 1967 yılında Birlik gazetesinde yayınlandı. Şiir ve düz yazıları eski ve yeni Yugoslavya’da yayınlanan bir çok gazete ve dergide yayınlandı. Şiir ve yazıları Türkiye’deki gazete ve dergilerde yayınlandı. Uzun yıllar Birlik gazetesinin Prizren muhabirliğini yaptı. Kültür alanındaki çalışmaları arasında Doğru Yol KGSD’nde dört yıl sekreterlik görevi yaptı. Türk Öğretmenler Derneği’nde sekreterlik görevinde bulundu.

ESERLERİ:
Belgrat’ta Sevmek ve Yüreğimde Kalanlar adlı iki şiir kitapları var.HAKKINDA YAZILANLAR

Balkanlar’da Türk Şiiri - Balkan Türklerinin Kimlik Destanı
Suat Engüllü
1. Karşıyaka Şiir Kurultayı
19-21 Mart 2004/ İzmir

Kosova Türk şiirinin en hızlı gelişim dönemi, Priştine’de, haftalık “Tan” gazetesinin yayımlanmaya başladığı 1969 sonrası dönemdir. Sadık Tanyol, Fahri Mermer, Raif Kırkul, Burhan Sait, Aziz Serbest, Özcan Micalar, bu dönemde ortaya çıkan şairlerdir.

Son Kosova olayları öncesinde, Türkçe olan bütün yayın faaliyetinin durdurulması nedeniyle zor günler yaşayan Kosova Türk şiiri, NATO’nun müdahalesinden sonra Türkiye’nin desteği sayesinde, tekrar toparlanma sürecine girmiş bulunmaktadır.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Fahri Kaya MiroslavStoch 0 335 02.04.11, 16:41:34
Last Post: MiroslavStoch
  Fahri Ali MiroslavStoch 0 342 02.04.11, 14:50:30
Last Post: MiroslavStochUsers browsing this thread: 1 Guest(s)