Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bedelli Askerligi Referanduma Gotururum..
#1
Bedelli için referanduma gideriz..

Başbakan Erdoğan, CHP’nin önerdiği bedelli askerlik projesinin gündemlerinde olmadığını belirtti. Erdoğan seçim sonrası konunun referanduma götürülebileceğini söyleyerek, “Halkımız bunun kararını versin. Çünkü ben şahsen böyle bir sorumluluğun altına Tayyip Erdoğan olarak giremem.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, CHP’nin bedelli askerlik projesiyle ilgili olarak, seçimden sonra gerekli görülmesi durumunda referandum yapılabileceğini ifade etti. Erdoğan, Rusya dönüşü Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorusu üzerine şunları söyledi:“Bunun neresi proje? Böyle proje mi olur? Böyle ayak üstü yolda giderken proje açıklanır mı? Kiminle oturulmuş ne konuşulmuş? Bir defa sokakta bakıyorsunuz birileri bir şeyler söylüyor. ‘Bedelli askerlik gelecek mi gelmeyecek mi? Olur mu olmaz mı? Ne getirir ne götürür? Şu anda halkımızın bu noktadaki tavrı nedir? Bu ülkede parası olan var olmayan var. Şimdi siz kalkıp da parası olana bedelli askerlik, ‘buyur kullan’ diyeceksin. Parası olmayana ‘O da gitsin askerlik yapsın’ diyeceksin.

Bunu adalet terazisine oturtmak durumundasınız. Bu eğer o kadar rahat bir şey olsaydı, benim vatandaşımın halkımın belli bir kesimini mağdur etmeyeceğini biz bilseydik inansaydık biz bunu kabul ederdik. Hiç bunu bugüne kadar bekletmezdik. Nasıl ki biz polisimizin askerlikle ilgili haklı talebini masaya getirdik ve yıllarca çözülmeyen bu sorunu silahlı kuvvetlerle oturup konuşarak çözdük. Bunun yanında sözleşmeli er ile ilgili konu, hudut birlikleri ile ilgili attığımız adımlar, bütün bunların hepsi ayakta yolda giderken yapılan işler değil. Ülkenin mevcut durumu değerlendirilerek konuşularak, bunun bütçesi nedir ne değildir? Ne getirir ne götürür? Hep bunlar değerlendirilerek yapılmıştır.

Gündemimizde yok

Fakat görüyorum ki ana muhalefet partisi ‘bir şey yapabildim’ diyebilmek için, bu tür adımları attığını göstermek için her an bu tür açıklamaları yapıyor. Bizim şu anda gündemimizde böyle bir durum yok.

Gerçekten böyle bir konunun üzerinde durulması gerekiyorsa biz bunu seçimden sonra kalkarız böyle birşeyi ancak referanduma taşırız ki halkımız bunun kararını versin. Çünkü ben şahsen böyle bir sorumluluğun altına Tayyip Erdoğan olarak giremem. Çünkü parası olan var olmayan var. Parası olan bastıracak parayı askerlikten kurtulacak, parası olmayan gidecek askerlik yapacak. Kimlerle görüştüysem ben kenarda köşede, izbe yerlerde vatandaşım sıcak bakmıyor. Biz bu yola çıkarken kimsesizlerin kimi olarak çıktık. O zaman sormamız lazım. Ona göre de adımımızı atarız.”

Erdoğan, CHP’nin yüksek yargıdaki yeni düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmasıyla ilgili olarak da şöyle konuştu: “Yasalara uygun olarak her türlü adımı atıyoruz. Yüksek yargıyla ilgili yaptığımız düzenleme de tamamıyla yasalara uygundur. Anayasa’ya da uygundur. Fakat CHP’nin kurtulamadığı alışkanlıkları var. Bu, yine bu alışkanlıklarının tezahürüdür. Bir ara sanırım ara vermek durumunda kalmıştı. Bu yeniden doğmuştur. Ben buradan temenni ediyorum ki attığımız adımlar istikametinde bir netice alacağız. Halkımız bu konuda bir yetki verdi. Biz de uyum yasalarıyla bu adımı attık.”

Kazan karşılaması

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan Rusya Federasyonu Özerk Bölgesi Tataristan’ın Kazan şehrinde yerel giysili genç kızlar tarafından çiçeklerle karşılandı. Kazan Privoljskiy Federal Üniversitesi’nde Lenin ve Tolstoy’un eğitim gördükleri sınıfları gezen Erdoğan üniversitedeki konuşmasında şunları söyledi: “Mazisi 200 yılı bulan böyle bir üniversitede bulunmak ayrıca heyecan verici. Kazan Üniversitesi’nin 1804 yılında kurulduğunu, Vladimir Lenin, Lev Tolstoy, Lobaçevski, Butlerov gibi dünyaca ünlü devlet adamı, sanatçı ve bilim insanlarına ev sahipliği yaptığını göz önünde aldığımızda, heyecanlanmamak mümkün değil. Bizler, bir dalın kolları, bir ailenin çocukları gibi birbirimize kardeş halklarız. Aramızdaki fiziki mesafe her ne olursa olsun, Türkiye Türkleri ve Tatarların kalbi her zaman ortak çarptı, sevincimiz, hüznümüz her zaman ortak oldu.” Başbakan daha sonra Kul Şerif Camisi ve Blagoveşenskiy Katedrali’ni de ziyaret etti.
Reply
#2
Bedelli askerlik hakkinda ne dusunuyorsunuz?
"Bırak yanlızlığı inanç'tan yoksun olanlar hissetsin"
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Bedelli Askerlik Geliri 2 Milyar Dolar Faruk Arslan 0 192 17.04.13, 12:57:30
Last Post: Faruk Arslan
  Bedelli askerlikte bir fırsat daha Faruk Arslan 0 289 10.01.13, 19:47:40
Last Post: Faruk Arslan
  Bedelli askerlikte yaş sınırı değişmedi Faruk Arslan 0 242 04.01.13, 20:17:15
Last Post: Faruk Arslan
  Bedelli Askerlik Gelirleri ile Şehitlik Yapılacak... Faruk Arslan 0 292 14.07.12, 15:08:33
Last Post: Faruk Arslan
  Bedelli askerlikte sürpriz 15 Aralık! Yasin Arslan 0 277 19.06.12, 15:05:43
Last Post: Yasin ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)