Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ergenekon 'ZİRVE'si
#1
Ergenekon 'ZİRVE'si
Ergenekon'da 'Zirve' dalgası... Malatya'daki yayınevinde yaşanan misyoner katliamına ilişkin emekli Kurmay Albay Mehmet Ülger ile birlikte yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı

Malatya'da 3 kişinin 'misyonerlik' gerekçesiyle öldürüldüğü Zirve Katliamı, Ergenekon'a uzandı. Savcı Zekeriya Öz'ün talimatıyla 9 ilde operasyonlar düzenlendi. Operasyonun Ankara ayağında, katliam sırasında Malatya İl Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürüten emekli Kurmay Albay Mehmet Ülger gözaltına alındı. Ülger, İstanbul'a gönderildi. İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Ruhi Abat ile Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Jandarma Binbaşı Haydar Yeşil de gözaltına alınan isimler arasında. Siirt'te Jandarma astsubay A.G., Muğla'da jandarmada görevli bir askeri personel, Mersin'de ise Jandarma Astsubay Başçavuş A.A. gözaltına alındı. İzmir'de askeri misafirhanelerde arama yapıldı. Operasyonun en önemli gerekçelerinden birinin Ergenekon soruşturmasındaki gizli tanık ifadesi olduğu öğrenildi. Tanık, ifadesinde katliamın Albay Ülger, öğretim üyesi Abat ve Binbaşı Yeşil tarafından planlandığını öne sürmüştü.
n ERENEROL BAĞI: Ergenekon sanığı Sevgi Erenerol'un şüphelilerle ilişkileri tespit edilince operasyon talimatının verildiği öğrenildi. Gözaltına alınan kişiler 'Zirve katliamı'nı planlamak ve azmettirmekle suçlanıyor.
n EMNİYET RAPOR HAZIRLAMIŞTI: Savcılığın isteği üzerine İstanbul Emniyeti, Zirve Yayınevi katliamıyla Ergenekon soruşturması arasında bağ olup olmadığını araştırdı. Raporda, azınlıklara yönelik eylemlere dikkat çekildi.
n İFADE VERDİLER: Ruhi Abat, Binbaşı Haydar Yeşil, astsubaylar Mehmet Çolak ve A.A. Zirve davasında tanık sıfatıyla dinlendi.
n EŞİ İNTİHARA KALKTI: Soruşturma kapsamında Malatya'da gözaltına alınan astsubay M.Ç.'nin eşi H.Ç. silahla intihara kalktı. H.Ç. hastanede gözetim altına alındı. Devrim TOSUNOĞLU - Ömer YALÇIN - Taner ALKAN

Watergate savcısı adliyede
AMERİKAN siyasi tarihine damgasını vuran 'Watergate Skandalı'nı soruşturan Savcı Philip Heymann, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'yı ziyaret etti. Bahçeşehir Üniversitesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Feridun Yenisey'in ağırladığı ziyaretçiler İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir süre duruşma da izledi. Heymann'ın 3 günlük bir seminer için geldiği öğrenildi. Seda KILIÇ / İSTANBUL

AZMETTİRİCİNİN AZMETTİRİCİSİ Mİ?
18 Nİsan 2007'deki katliam sonrası, Malatya'daki kiliselere Ali A. imzasıyla gönderilen ihbar mektubunda, zanlılar Emre Günaydın ve arkadaşlarını, İnönü Üniversitesi'nde görevli Ruhi Abat'ın azmettirdiği; Abat'ın da emekli Albay Mehmet Ülger tarafından yönlendirildiği öne sürülmüştü.
n MİSYONERLERİ İZLETİYOR İDDİASI: Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şubesi'nde çalıştığını iddia eden başka bir ihbarcı da olayı soruşturan özel yetkili savcıya bir mektup göndermişti. Bu ihbarcı da Ülger'in, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı ve Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanı'na katliamdan 1.5 ay önce misyonerlik brifingi verdiğini ve öldürülen kişilerin Malatya'daki faaliyetlerini anlattığını ileri sürmüştü. Komutanlık ise Ülger'in 25-26 Mayıs 2006'da 'Aşırı Sağ Faaliyetler ve Misyonerlik' başlığıyla seminer düzenlediğini belirtmişti.
n TANIKTAN 'BOMBA' İDDİA: Malatya'da 3 adet el bombası ve dinamit lokumuyla yakalandığı için tutuklu bulunan eski Kerkük Kardeşlik Derneği Başkanı Veysel Şahin ise mahkemeye ve Ergenekon savcılarına tanık olarak ifade vermişti. Ülger'in bölgede misyonerleri takip ettirdiğini belirten Şahin, '7 el bombası olduğunu, Ülger'in 4'ünü kendisinden aldığını ve o bombaların Şemdinli olayı sonrası parçalanan araçta bulunduğunu' öne sürmüştü.
Soner ARIKAN/ANKARA
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Ergenekon'da İtiraz Gedi Faruk Arslan 0 313 06.08.13, 21:19:01
Last Post: Faruk Arslan
  TSK'nın Ergenekon Açıklaması Faruk Arslan 0 328 06.08.13, 21:15:42
Last Post: Faruk Arslan
  Ergenekon'da Mebbet Alan İsimler Faruk Arslan 0 279 05.08.13, 18:15:54
Last Post: Faruk Arslan
  Ergenekon Davasında Karar Aşaması Faruk Arslan 0 348 05.08.13, 15:49:47
Last Post: Faruk Arslan
  Ergenekon'da Son Operasyonlar Faruk Arslan 0 418 03.08.13, 19:21:28
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)