Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ankara'da Film Festival Zamanı
#1
Ankara Uluslararası Film Festivali dopdolu bir programla bugün başlıyor. Belli başlı festivallerde gösterilmiş, Türkiye'de de merakla beklenen pek çok film başkentlilerle buluşacak.

ANKARA

Serdar Akbıyık

Ankara Uluslararası Film Festivali, 275 filmlik bir seçkiyle Ankaralı sinema severleri 22. kez selamlıyor. Dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilmiş, ülkemizde de merakla beklenen pek çok film, Başkent seyircisiyle olan randevusuna hazır. Festival çerçevesinde her yıl olduğu gibi yurtiçinden ve yurtdışından katılacak sinemacılarla paneller, söyleşiler ve atölyeler gerçekleşecek. Bu akşamki açılış töreninde ise Kitle İletişim Ödülü Kalan Müzik adına Hasan Saltık'a, Sanat Çınarı ünvanı Suna Kan'a, Aziz Nesin Emek Ödülü ise Sezer Sezine verilecek.

Herkese ucuz bilet

Festival yönetimi, indirimli fiyat uygulamasını bu yıl da devam ettirerek, geçen seneki fiyatlardan biletleri satışa çıkaracak. Festival'de, 12:00 seansları 2.5 TL, 14:30 ve 17:00 seansları 5 TL, 19:15 ve 21:30 seansları ise 10 TL olacak.

22. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması'nda Türk Sineması'nın son dönemde çekilen önemli filmleri yarışacak. Seren Yüce'nin Çoğunluk, Derviş Zaim'in Gölgeler ve Suretler, Özcan Alper, Ülkü Oktay, Emre Akay, Ahu Öztürk ve Zehra Derya Koç'un Kars Öyküleri, Selim Demirdelen'in Kavşak, Umur Hozatlının Kayıp Özgürlük, Selim Güneş'in Kar Beyaz, Sedat Yılmaz'ın Press, Ahmet Boyacıoğlu'nun Siyah Beyaz, Ümit Ünal'ın Ses ve Emre Yalgın'ın Teslimiyet'i izleyiciyle birlikte; Erdal Beşikçioğlu, Murat Özer, Serdar Akar, Fadik Sevin Atasoy ve Ayla Kanbur'dan oluşan jürinin de karşısında olacak. Sinema Yazarları Derneği de (SİYAD) festival kapsamında SİYAD En İyi Film ödülü verecek.

Festivalin SİYAD Seçiciler Kurulusnda ise Agah Özgüç, Banu Bozdemir ve Fırat Sayıcı bulunmakta.

Ulusal kısa film yarışması

Ulusal Kısa Film Yarışmasında ise 35 film finalist oldu. Kısa film jürisi, görüntü yönetmeni Stavros Chassapis, yönetmen İnan Temelkuran, yazar Emrah Serbes, sinema yazarı Ceylan Özçelik ve kurgucu Çiçek Kahraman'dan oluşuyor. Bunun dışında Ulusal belgesel Film yarışması da festivalin dikkatle takip edilecek bölümlerinden.

Festival, seyircisini Doğaya Karşı İnsan bölümüyle dengesi bozulan doğa ve bunun ardındaki nedenler üzerine düşünmeye çağıracak.

ABD'de yaşayan İranlı yönetmen Ramin Bahrani'nin 2009 yapımı Naylon Poşet adlı filmi bu bölümün öne çıkan yapımları arasında bulunuyor. Bölümün bir diğer önemli filmi ise 2010 Danimarka yapımı olan Michael Madsen imzalı Sonsuzluğa isimli belgesel. Karıştır! isimli 2010 yapımı belgesel ise Jeremy Seifert imzasını taşıyor. Yönetmen Seifert ve arkadaşlarının Los Angeles'taki bir süpermarketin çöplüğüne giderek israf edilmiş yiyecekleri, atık malzemeleri toplamalarını konu edinen belgesel, Amerika'daki tüketim ve israf çılgınlığına aktivist bir eylem ve belgeselle karşı çıkıyor.

Toplu gösterimler her yerde

Festivalin Toplu Gösterim bölümünün konuğu ise Jerzy Skolimowski. Skolimowski, 6 filmiyle festivale konuk olacak. Dünyanın Her Köşesinden, Ustalar, Yitip Gidenlerin Ardından, Yeni Bir Pencere Kazakistan, Yeni İtalyan Sineması, Panahi ve Rasoulof'a Özgürlük!, Yaşasın Komün!, Geceyarısı Sineması, Kısa Sınır Tanımaz, Çocuk Filmleri, Gidenlerin Türküsü ve Engel Ne? gibi bölümler festival izleyicilerinin ilgisini çekecek yapımları içlerinde barındırıyorlar.

Bu filmleri kaçırmayın

Gölgeler Ve Suretler, Yönetmen Derviş Zaim

Çoğunluk, Yönetmen Seren Yüce

Naylon Poşet / Plastic Bag, Yönetmen Ramin Bahrani

Sonsuzluğa / Into Eternity, Yönetmen Michael Medsen

Hayali Aşıklar / Heartbeats, Yönetmen Xavier Dolan

Benim Güzel Oğlum, Ne Yaptın Sen? / My Son, My Son, What Have Ye Done, Yönetmen Werner Herzog

Carlos, Yönetmen Olivier Assayas

Paprika, Yönetmen Satoshi Kon

Paris Komünü / La Commune, Yönetmen Peter Watkins

Şeytanı Gördüm / I Saw the Devil, Yönetmen Kim Ji-Woon
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Cannes film Festivali'nde yarışacak filmler belli oldu! Yasin Arslan 0 630 18.04.13, 15:27:07
Last Post: Yasin Arslan
  Urban Festival İstanbul 2012 ekskiz 0 664 04.09.12, 19:49:08
Last Post: ekskiz
  Istanbul Open Air Festival - 4/6/7 Temmuz 2012 Yasin Arslan 0 753 17.06.12, 19:58:36
Last Post: Yasin ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)