Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonya Dönüşü Olmayan Yolda
#1
Japonya dönüşü olmayan yolda
Tüm çabalara rağmen Fukuşima nükleer santralındaki patlama ve yangınlar önlenemiyor. Helikopter yukarıdan su dökemeyince soğutma için polis panzerleri su püskürttü

Deprem ve tsunamiden sonra nükleer santrallardaki patlama ve yangınları önleyemeyen Japonya nükleer bir felakete doğru adım adım ilerliyor. Fransa, Japonya'nın nükleer santralları üzerindeki kontrolünü kaybettiğini belirterek, vatandaşlarının Tokyo'yu terk etmelerini istedi. Fransa, Japon hükümetinin nükleer felaketin boyutunu halkından sakladığını da iddia ediyor. Fukuşima nükleer santralındaki dört patlamanın ardından önceki gece yine yangın çıktı. Santraldaki iki reaktörde patlama riski üst seviyede. Japon Nükleer Güvenlik Ajansı'nın bir yetkilisi, yangının söndüğünü ancak santralin giriş kapısında radyasyon seviyesinin 6.4 milisieverte yükseldiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından Fukuşima nükleer santralında ölümü göze alarak çalışan 50 teknisyen tahliye edildi. Japonya'da kahraman ilan edilen ve Facebook'ta 'Fukuşima 50' olarak adlandırılan grup, 'Ölümden korkmuyoruz' diyerek santrala geri döndü. Askeri helikopterler üç ve dört numaralı reaktörde soğutma çalışması yapmak için havadan su dökmeye çalıştı ancak pilotların hayatının tehlikede olduğu fark edilince bundan vazgeçildi.

Polis panzeriyle soğutma
Son çare olarak polis panzerleri su püskürterek reaktörde soğutma çalışması yaptı. Hükümet sözcüsü Yukio Edano Fukuşima santralında radyasyon seviyesinin her saat başı çok değiştiğini ve sağlığa zararlı oranlara vardığını belirtti. Fukuşima santralının üç numaralı reaktörünün tepesinde duman görüldüğünü söyleyen Edano, reaktörün koruma kabının zarar görmüş olabileceğini, bunun sonucunda da reaktörün buhar kaçırmış olabileceğini açıkladı. Yukio, nükleer bir felaketi önlemek amacıyla, Japon hükümetinin ABD ordusunun yardımına başvurmayı düşündüğünü söyledi. Fukuşima nükleer santralındaki patlamaların ardından bölgede 200 bin kişi tahliye edildi. Paniğe kapılan halk, 240 kilometre uzaklıktaki başkent Tokyo'dan da kaçarak, daha uzak bölgelere gitmeye başladı.

Tehlike kulak arkası edildi
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun olası bir depremde nükleer santrallarında güvenlik sorunları çıkabileceği konusunda Japonya'yı 2008 yılında uyardığı ortaya çıktı. WikiLeaks'in yayınladığı ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerine göre, 3-4 Aralık 2008'de Tokyo'da G-8 ülkelerinin Nükleer Güvenlik toplantısında, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Japon hükümet yetkililerini nükleer santrallarının güvenliği konusunda uyardı. Belgelere göre, UAEK'den bir yetkili, Japon hükümetine, nükleer santrallardaki güvenlik standartlarının çağın gerisinde kaldığı ve şiddetli bir depremde ciddi sorunlar yaşanabileceğini söyledi. Belgede, UAEK yetkilisinin, Japonya'da nükleer santralların depreme dayanıklığının geçen 35 yılda sadece üç kez kontrol edildiğini yetkililere hatırlattığı belirtildi. WikiLeaks belgelerinin, 1971'de hizmete giren Fukuşima nükleer santralındaki kriz konusunda kararlı bir tutum sergileyememekle suçlanan Başbakan Naoto Kan üzerindeki baskıyı artırması bekleniyor. Nükleer santralların sadece 7.0 büyüklüğündeki bir depreme dayanıklı olduğu vurgulandı.

Yabancılar kaçıyor
Japonya'da nükleer felaket olacağı endişesinin ardından yabancılar kaçmaya başladı. Yabancı kökenli bankacılar, Tokyo'dan ayrılmak için özel jetler kiraladı. Uçak bileti bulamayanlar ise Tokyo Havalimanı'nda mahsur kaldı. Fransa, Almanya, Avustralya vatandaşlarının Tokyo ve çevresindeki bölgeleri terk etmelerini istedi. Japon hükümetinin nükleer tehlike konusunda halkına doğruyu söylemediğini iddia eden Fransa, vatandaşlarını Japonya'dan tahliye etmek için de uçakları gönderileceğini duyurdu. Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd, Japonya'daki Avustralya vatandaşlarına Tokyo ve depremle tsunamiden etkilenen bölgelerden ayrılmaları çağrısı yaptı. Almanya da vatandaşlarını nükleer tehlike konusunda uyardı.

Umudunuzu asla kaybetmeyin
Deprem ve tsunami sonrasında ilk defa açıklama yapan Japon İmparatoru Akihito, Japon halkından umudunu asla yitirmemesini istedi. Akhito, 'Kurbanların sayısını bilmiyoruz, ancak her bir kişinin kurtarılması için dua ediyorum' dedi. Japonya'nın 77 yaşındaki İmparatoru Akihito, televizyonda yayınlanan konuşmasında, Japon halkından umutlarını yitirmemelerini isteyerek, depremden sonra ortaya çıkan nükleer santral krizinden derin endişe duyduğunu söyledi. Akihito, yabancı hükümetler dahil olmak üzere felaketten sonra yürütülen yardım çalışmalarına katılanlara da teşekkür etti.

Japonya dışına çıkın
Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Sermet Atacanlı, Türk vatandaşlarının 'kalmak için bir nedenleri yoksa' Japonya dışına çıkmalarını önerdi. Çok sayıda vatandaşın geçtiğimiz birkaç gün içinde eş ve çocuklarını gönderdiğini kaydeden Atacanlı, bu çerçevede bazı büyükelçilik personelinin de ailelerini gönderdiğini ifade etti. Büyükelçi Atacanlı, bu aşamada Japonya'daki Türk Büyükelçiliği'nin ya da Türk vatandaşlarının tahliyesi yönünde alınmış bir karar olmadığını vurguladı. Gelişmeleri dikkatle izlediklerini, yeni gelişmelere göre hareket tarzının değişebileceğini bildiren Atacanlı, Türk vatandaşlarının Türkiye Büyükelçiliği'nin duyurularını ve Japon makamlarının açıklamalarını dikkatle izlemelerini istedi. Dışişleri Bakanlığı da, Türklerin zorunlu olmadıkça Japonya'ya gitmemesini istedi.

Bir de kar engeli çıktı
Japonya'da deprem ve tsunami sonrasında kurtarma çalışmalarına yağan kar engel olmaya başladı. Sıcaklı eksinin altına düştü. Halk, bataniyelere sarılarak ısınmaya çalışıyor.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Türkiye-Japonya İş Birliği Yaptı Faruk Arslan 0 379 30.10.13, 14:53:36
Last Post: Faruk Arslan
  Türkçe İle Alakası Olmayan Okul Kalmayacak Faruk Arslan 0 369 10.10.13, 18:25:04
Last Post: Faruk Arslan
  4üncü Köprü Yolda Faruk Arslan 0 278 20.08.13, 15:39:25
Last Post: Faruk Arslan
  Palalı Saldırgan Dönüşü Erteledi Faruk Arslan 0 300 14.08.13, 14:46:28
Last Post: Faruk Arslan
  Beklenmedik Trafik Cezaları Yolda Faruk Arslan 0 242 01.08.13, 19:47:19
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)