Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Microsoft'tan Türkiye için çarpıcı istatistikler
#1
Microsoft'tan Türkiye için çarpıcı istatistikler..

Bugün İstanbul Kongre Merkez’inde ve Microısoft’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen Microsoft Türkiye Bilişim Zirvesi, yazılım geliştiricileri, KOBİ’leri ve Türkiye’de bilişim sektöründe faaliyet gösteren kurumları bir araya getirdi.

Bu bağlamda açılış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Çin ve Hindistan’dan sonra en hızlı büyüyen ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti: “Bilişim alanında Türkiye hızla büyüyor. Türkiye’de 65 milyon kişi cep telefonu kullanıyor. 6.8 milyon kişi genişbant internete bağlanabilme fırsatına sahipken, toplamda internet kullanıcı sayısı 32 milyonu buluyor.”

MSN’İ EN ÇOK KULLANAN 4. ÜLKEYİZ

Microsoft’un kendi servislerinden de çarpıcı rakamlar veren Özmen, Hotmail ve MSN servislerini kullanan Türk kullanıcı sayısının 25 milyonu aştığını ifade ederken, bu rakamla Türkiye’nin dünyada en çok bu servisleri kullanan 4. ülke olduğunun altını çizdi. Sosyal ağ platformuna da Türk kullanıcılarının yoğun ilgi gösterdiğini belirten Özmen, sadece Türkiye’de 25 milyon Facebook kullanıcısının olduğunu belirtti.

KOBİ’lerin bilişim alanındaki harcamalarına da değinen Özmen, Türkiye’de KOBİ’lerin bilişim harcamalarının harcamaların geneli baz alındığında yüzde 15’lerde kaldığını, bu oranların Polonya, Güney Afrika ve Romanya’da sırasıyla yüzde 30, 38 ve 45 olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’DE KORSAN YAZILIM ORANI HALA ÇOK YÜKSEK

Türkiye’de yaygın olan korsan yazılım kullanımıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Özmen, korsan yazılım kullanım oranının Türkiye’de yüzde 68’lere ulaştığına dikkat çekerken, bu oranın bir an önce indirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“KOBİLERE DESTEK VERECEĞİZ”

Microsoft’un 2010 ve 2014 yılları arasındaki hedeflerini de paylaşan Özmen, şu sözleri dile getirdi: “İlk önce KOBİ’lere rekabet olanağı yaratmak ve yurtdışındaki diğer rakipleriyle KOBİ’lerin rekabet edebilmesini sağlamak istiyoruz, ardından son tüketiciyle yeni ürünleri buluşturmak şirketimizin öncelikli hedeflerindendir.” Microsoft’un sosyal sorumluluk alanında da çalışmalarının olacağını belirten Özmen, girişimcilerin yanında olarak Türkiye’de ciddi bir ekonomi yaratmak istediklerine vurgu yaptı.

GOOGLE CHROME INTERNET EXPLORER 9’DAN YAVAŞ ÇIKTI

Özmen, ilerleyen haftalarda son sürümüyle kullanıcılarının karşısına çıkacak olan Internet Explorer 9’la ilgili de ufak bir gösteri yaptı. Google’ın Chrome tarayıcısıyla Internet Explorer 9’u kıyaslayan Özmen, tarayıcıları balık testinden geçirdi. Yüzen balıkların gösterildiği tarayıcılarda balıkların sayısı arttıkça Chrome’un yavaşladığı, Internet Explorer 9’un ise yavaşlığı hissettirmeden görüntüyü ekrana yansıttığı görüldü.
ARAŞTIRMACI ASTRONOT PRF. DR. ULRICH WALTER

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen’in açılış konuşmasını yapmasının ardından mikrofonu Prof. Dr. Ulrich Walter aldı. Aynı zamanda araştırmacı astronot olan Walter, astronotlar ve onların eğitimiyle ilgili çok çarpıcı bilgiler verdi.

10 BİN KİŞİ BAŞVURDU, 6’SI SEÇİLDİ

Walter, konuşmasının başında şu açıklamalarda bulundu: “2009 yılında ESA’in (Avrupa Uzay Kurumu) uzaya gönderilecek astronotları belirlemek için eğitim vereceğini açıkladı ve bu paralelde ESA’e 10 bin kişi başvurdu. Başvuruları değerlendiren ve içlerinden sadece bin 500’ünü giriş sınavlarına tabi tutan ESA, sınavlardan elenenlerle birlikte 6 kişiye astronot olabilmesi için ağır bir eğitime tabi tutmaya başladı.”
ASTRONOT OLABİLMEK İÇİN ZORLU TESTLERİ GEÇMEK ŞART
Ancak bin 500 kişinin 6’ya indirilmesi için adayların oldukça zorlu testlere tabi tutulduğuna dikkat çeken Walter, astronot olmayı hayal edenlerin karşılaştığı testlerden ikisini uygulamalı olarak seyircilerle paylaştı. “Spetial Orientation” adı verilen testte 2D çizgiler ekranda rast gele beliriyor ve sola dönüş yapan çizgilerin sayısını teste katılan adayın aklında tutması gerekiyor. “Sound Memory” yani “Ses hafıza” testinde ise ekrana gelişigüzel rakamlar geliyor. Ardından teste katılan adayın bu rakamları tersten söylemesi isteniyor. Bu testin yapıldığı oturumda izleyicilerin hemen hiçbiri doğru sıralamayı yapmayı başaramadı.
“UZAY BOŞLUĞUNDA UÇMAYAN ASTRONOT SAYILMAZ”
Bu testleri tamamlayanların astronot adayı olmayı başardığını dile getiren Walter, bu kişilerin astronot sayılmadığını, sadece bir aday olduğunu söyledi. Mekiğe binip uzaya gitmeyen bir kişinin astronot sayılamayacağını dile getiren Walter, testi bitirenlere üç aşamalı yoğun bir eğitim verildiğini belirtti.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Türkiye'nin Uçak Gemisi Yapımı için Mücadele Başladı Faruk Arslan 0 996 01.01.13, 15:57:02
Last Post: Faruk Arslan
  İsrail Mavi Marmara için Türkiye'den Özür Dileyecek Faruk Arslan 0 260 07.09.12, 19:02:31
Last Post: Faruk Arslan
  Yazar Ümit Fırat'tan Yalçın Küçük hakkında Çarpıcı açıklama Faruk Arslan 0 405 07.08.12, 19:26:06
Last Post: Faruk Arslan
  Microsoft Office 365 Türkçe hizmete sunuluyor Faruk Arslan 0 431 28.06.12, 18:00:51
Last Post: Faruk Arslan
  Ricciardone, "Türkiye'ye destek vermek için burdayım!" Yasin Arslan 0 370 28.06.12, 16:43:27
Last Post: Yasin ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)