Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Daha Yüksek Etanol Oranına Sahip E10 Benzin Türünün Almanya'da
#1
Almanya'nın " E10" Çıkmazı

Daha Yüksek Etanol Oranına Sahip E10 Benzin Türünün Almanya'da Kullanımı Şu Ana Dek İstenilen Başarıyı Sağlayamadı.

Daha yüksek etanol oranına sahip E10 benzin türünün Almanya'da kullanımı şu ana dek istenilen başarıyı sağlayamadı. Alman hükümeti ve sektör temsilcileri, Berlin'de konuyla ilgili bir kriz zirvesi düzenledi.Alman hükümeti, E10 benzin kullanımında istenilen başarının sağlanamaması durumunda, iklim koruma hedeflerine ulaşamamaktan endişe diyor. Çok sayıda bakan, mineral yağ ve otomobil sektörü temsilcileri ile otomobil, tüketici ve çiftçi dernekleri temsilcileriyle, Berlin'deki Ekonomi Bakanlığı binasında düzenlenen kriz zirvesinde biraraya geldi. Bakanlık binası önünde toplanan çevre örgütlerinden Greenpeace üyesi bir grup, çevreyi koruma amaçlı olarak üretilen E10 eko benzin türünün kullanımının durdurulmasını talep etti. Greenpeace üyeleri, gittikçe daha fazla alanın yakıt üretimine ayrılması durumunda doğa ve dünyadaki insanların gıda temini konusunda sorunlar yaşanacağından endişe ediyor.

Ancak milyonlarca Alman otomobil kullanıcısının boykot kararına yol açan asıl etmen otomobillerinin motorlarının zarar görmesinden duydukları endişe. Bilgilendirme kampanyası

Almanya Çevre Bakanı Norbert Röttgen, hükümet, ekonomi ve dernek yetkililerinin bu çekinceleri gidermek için benzin istasyonlarında bir bilgilendirme kampanyası yapmak istediklerini duyurdu.

Röttgen, "Benzin istasyonlarının tüketicilerin şeffaflığa sahip olmaları gereken yer olduğunu düşünüyoruz. Bu sayede otomobil üreticilerinin, araçların E10 benzine uyumluluğu konusunda hazırladığı bağlayıcı listelerden haberdar olurlar" şeklinde konuştu.

AB üyelerinin yükümlülüğü

Yeni yakıt türlerinin kullanılmaya başlanmasının, 2020 yılına kadar ulaşım sektöründe yenilenebilir enerjilerin oranını yüzde 10 artırması bekleniyor. Tüm AB ülkeleri bunu yerine getirmekle yükümlü. Almanya'da ekonomi dünyası ve hükümet, E10 benzinin binek araç kullanıcıları tarafından tercih edilen bir yakıt türü haline gelmesini umut ediyor. Şu ana kadar en fazla satılan tür olan süper benzinde sadece yüzde 5 oranında etanol bulunuyor. Çoğu benzin istasyonu E10 eko benzinini daha uygun fiyata satıyor. Federal Tüketicileri Koruma Derneği'nden enerji uzmanı Holger Krawinkel, zirve öncesi, "Tüketicinin ihtiyacı olan şey internette ya da benzin istasyonlarında uzun bir arama yapmak değil. Tam aksine. Örneğin Federal Almanya Motorlu Taşıtlar Dairesi evlere kişilerin araçlarının E 10 ile uyumlu olduğuna dair bir belge gönderilebilir. Böylelikle kullanılan bu benzin türünden dolayı bir hasar ortaya çıkarsa bu belge bir tür garanti niteliği taşır. Üreticiye başvurup oluşan masrafları karşılamasını sağlayabilirler" değerlendirmesinde bulundu.

Otomobillerin yüzde 40'ı dayanıklı

Ancak her eve mektup gönderilmesi gibi bir şey olmayacak. Otomobil Sanayii Derneği'nin Başkanı Klaus Bräunig, zirve sonrası yaptığı açıklamada, derneğinin listelerinin bağlayıcı olduğunu söyledi. Bunun otomobil kullanıcıları için yeterli olup olmayacağını ise zaman gösterecek. Bazı uzmanlar, yüksek etanol oranının tüm otomobillerin motorlarında uzun vadede aşınmalara yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Çünkü alüminyum etanola çok fazla dayanıklı bir madde değil.

Resmî üretici listesine göre, otomobillerin sadece yüzde 40'ı E10 benzine dayanıklı. Milyonlarca başka otomobil kullanıcısı ise 8 cent daha pahalı olan süper benzini tercih ediyor. Berlin'deki zirvede ayrıca, Federal hükümetin iklim koruma stratejileri de tartışma konusu oldu. Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, hükümeti eleştirdi: " E10 eko benzin, hükümetin o dönemler Brüksel'de daha az karbondioksit salınımına sahip ve daha ekonomik motorlu taşıtların Alman yollarına daha erken gelmesini engellemesinin bir sonucudur." (Deutsche Welle)
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Almanya Türkiye'ye Destek Çıkacak Faruk Arslan 0 456 21.10.13, 19:35:55
Last Post: Faruk Arslan
  Doğum Oranı En Yüksek İl Şanlıurfa Faruk Arslan 0 345 13.10.13, 16:53:45
Last Post: Faruk Arslan
  Ankara-İstanbul Arası Yüksek Hızlı Tren Rengi Turkuaz Faruk Arslan 0 300 09.10.13, 18:42:25
Last Post: Faruk Arslan
  Yüksek Hızlı Tren İle Organ Transferi Yapıldı Faruk Arslan 0 281 02.10.13, 13:50:41
Last Post: Faruk Arslan
  Almanya Duran Adamı Ödüllendirdi Faruk Arslan 0 299 27.08.13, 18:59:53
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)