Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ergenekon da Flash Haber! İşte sorgunun tam metni! 2. Kisim
#1
*Necati isimli şahısla yapmış olduğunuz görüşmede Soner YALÇIN'ın yazmış olduğu kitaplarla alakıl olarak "BÖYLE YAZMASI İSTENMİŞTİR" demenizin nedeni nedir?

* Soner Yalçın'ın İsrail'le bağlantılı olduğunu söylemenizin nedeni nedir?

Cevap : Benim kitabımın çıkış tarihi tahminin olarak Nisan ayının ortası olacaktı. Henüz tamamlanmamıştı, tamamlanacak unsurlardan biri Polise ağır silah alma yetkisi düzenleyen mevzuat değişikliğidir. Böyle yorumlanıp yorumlanmayacağını tam bilemiyorum. İkinci kısmı da Hanefî Avcı'nın tutuklu olduğu cezaevine yanıtlaması amacıyla gönderdiğim sorulardır. Bana yanıtlayacağına dair haber göndermişti. Yanıtlayınca kitaba koyacaktım, bu sürenin Nisan ayında tamamlanacağını düşünüyordum. Son Oda TV olayında benim adımın astı astarı olmayan bir bilgi notunda geçmesi ve aynı zamanda kitabın da orada olduğunu anlamam hakkımda bir şaibe yarattı. Kitabımla ilgili de Ergenekonun güdümündeymişim gibi bir şaibe yarattı. Konu Avukatım Fikret İlkiz bilgisi dahilindeydi. Kendisi kitabın bir an önce yayınlanması gerektiğini, hakkında birçok şaibe oluştuğunu söyledi. Yayınlandığında da iddia edildiği gibi bir kitap olmadığı ortaya çıkacaktı, bende bunun üzerine bir an evvel yayınlamak istedim.

Necati bana görüşmede Soner Yalçın'la aralarında dava konusu olduğunu söyledi. Onun birilerinin talimatıyla yazı yazdığını söyledi, bende onu onaylar tarzda böyle yazması istenmiş diye yorum yazdım.

Oda TV'ye yapılan baskından sonra Oda TV'nin İsrail tarafından yönlendirildiğine ilişkin yazılar çıkmıştı. Bende bu yorumlara katılma babında telefonda öyle söyledim.

Soruldu : 25.02.2011 günü saat:20.20'de Ahmet ŞIK ile Mehmet'in yaptığı telefon
görüşmesinde özetle; A.ŞIK'ın "...Fikret abiyle konuştum bu gün bana dedi ki kitabı tamamlamayı bekleme hemen kitabı bas dedi şu şaibeyi ortadan kaldıralım dedi" dediği, Mehmet'in "Aynı kanaatteyim sadece yani benim kişisel fikrimi sorarsan o düzeltmeleri yap" dediği, A.ŞIK'ın "ABİ ONUNLA UĞRAŞ AMAM YA HARBÎDEN BİR DE ÇOK ZORLANIRIM YANİ ÖYLE BİR ŞEYİM HALİM VAR YANİ BİLİYOR MUSUN ÇOK SIKILDIM VE BIKTIM yani hele şu son bir hafta da iyice kusacağım yani midem bulandı herşeyden ya" "Evet yani bir de o dediğin şeyi yapmadan verdiğimizde de bizim üzerimizde bir gölge kalacağını düşünmüyorum yani benim üzerimde" dediği, Mehmet'in "Yo yo hayır ben gölge kalacağı için demiyorum daha güçlü olursun" dediği anlaşılmıştır.

*Neden görüşme yaptığınız şahsa bu kitap çalışmasından bıktığınızı ve sıkıldığınızı beyan etmektesiniz?

Cevap : Konuştuğum kişi Mehmet Güç gazeteci bir arkadaşımdır. Konulara vakıf bir kişidir. Bir akşam kendisiyle buluştum, kitabı çalıştığımı biliyordu, telefonda kendisi bana kitabı kendi yorumundan yazma, alıntılara fazla yer verme diye öğüt veriyordu. Bende son zamanlarda kitapla alakalı şaibelerden ötürü sıkıldığımı söyledim, tekrar bir değişiklik yapmanın beni yoracağını ifade ettim.

Soruldu : ODATV'de ele geçirilen belgelerden "Haliçte Yaşayan Simonlar" isimli
kitabın referandum öncesinde yayınlanması için örgüt tarafından faaliyetler yürütüldüğü, Nedim ŞENER'le birlikte hazırladığınız "Haliçte Yaşayan Simonlar" kitabına benzer kitap çalışmasını da Haziran 2011 seçimlerinden önce yayınlatmak için çalışmalar yaptığınız anlaşılmıştır.

* ERGENEKON terör örgütünün talimatları ile hazırlanan bu kitapların özellikle referandum ve seçim öncesi çıkartılmaya çalışılmasının amacı nedir? Bu stratejiyi kimler belirliyor?

Cevap : Bu çalışma Ergenekonla alakalı bir çalışma değildir, seçimle gündeme gelmesi tamamen tesadüftür.

Soruldu : 25.02.2011 günü saati 1.56'da Ahmet ŞIK ile X Bayan'ın yaptığı telefon
görüşmesinde özetle; A.ŞIK'ın "Sen kitapla ilgili yol alabildin mi" "Ya dün Fikret abiyle buluştukta avukatla" "İş iyice karıştı ya" "Yerinde olsam dedi kitabı tamamlamadan dedi hemen şu kargaşaya bir son vermek adına" "Sonraki baskılarda da bitmiş halini verirsin dedi yani çünkü çok kötü bir şey yapılıyor dedi" "Yok biz şu beraber buluşsak da içindekiler 3 bölüm ayırma işini vesaire falan yapsak senin dediğin uyarılarına da ben göze alarak şey göz önünde bulundurarak bir takım değişikliklerle hızlıca yaparım ben bir konuşayım yayın eviyle seni arayım" dediği, X Şahsın "2 günde bitireyim istiyorsun çok zor" dediği, A.ŞIK'm "Destek yayınlarındaki adam genel yayın yönetmeninin adını hatırlıyor musun ya" dediği, X Bayan'm "Ersoy bahsetmişti OLMADI NEDİMLE KONUŞ" dediği tespit edilmiştir.

* Görüşme yaptığınız X Bayan kimdir? X Bayan'ın sizi Nedim isimli şahsa yönlendirmesinin sebebi nedir?

Cevap: Buradaki X kişi kitap editörü arkadaşımdır. İsminin mağduriyet olmaması için vermiyorum. Kendisi Doğan Kitap'ta çalışıyordu, Doğan Kitap kitabı yayınlamak istemişti. Bitmemiş haliyle, kendisinin o dönemde haberi oldu. Doğan Kitap'la biz anlaşamadık, kitabı okuyup bana eleştiride bulunmuştu. En son kitap halindeki çıktısı benim evimde bulundu, bunun üzerinde notlar vardı. Hatalı kısımları koyulaştırmak suretiyle çizmişti, bende bunları okuyup düzeltecektim, ancak sabahleyin gözaltına alındım.

Soruldu : 25.02.2011 günü saat:17.11'de Ahmet ŞIK ile Yücel'in yaptığı telefon
görüşmesinde özetle; A.ŞIK'ın "...dün biz avukatlarla bir aradaydık da" "Bana dediler ki sen bu kitabı bitirmeyi bekleme şu haliyle hemen bas çünkü çok şaibe yaratıldı" "Bir not düş üstüne yani kitap tamamlanmadı ama bu nedenle erken çıkıyor sonraki baskıda bitirilecektir diye bir notla hemen bas görülsün ne olduğu bu kadar zerinde fırtına koparılıyor dendi tamam mı" "Korkunç korkunç şeyler yazılıp çiziliyor zaten kitap büyük oranda bitmişti ama konuşuruz bir şey eklenecekti onu sonra konuşuruz şimdi kitap Destek Yayınları diye bir yayın evi var olar talip olmuştu tamam mı şimdi yayın yönetmeniyle görüştüm ben" "Ama bu son dalga üzerinden korkabilir mi demeye getiriyor korkabilir dedi yani tamam mı" "Bu kitap para kazandıracak bir kitaptır açık konuşmak gerekirse bu kadar da şaibenin üstüne bilmiyorum aslında konuşabiliriz abi ben bilmiyordum senin kitap mitap basabileceğini" dediği, Yücel'in "Ya tabi işte biz hem kitap basıyoruz hem de şimdi o işe hız verdik önümüzdeki aylarda işte çeşitlli kitaplar zaten çıkaracağız" dediği tespit edilmiştir.

* Görüştürme yaptığınız Yücel isimli şahıs kimdir? Görüşmede "bitmişti ama konuşuruz bir şey eklenecekti onu sonra konuşuruz" dediğiniz tespit edilmiştir. Kitabınıza eklemeyi düşündüğünüz konu nedir? Bu konuyu telefonda söylememenizin sebebi nedir?

Cevap: Yücel isimli şahıs Ekspres isimli dergiyi çıkaran arkadaşımdır. Zaman zaman ben de yazı yazarım. Kendilerinin aynı zamanda bir yayınevi de vardır. O konuyla alakalı bir görüşmedir. Eklemeyi düşündüğüm konu da Hanefi Avcı'dan gelecek sorulara yanıtlardır.

Soruldu : Görüşmede "Bana dediler ki sen bu kitabı bitirmeyi bekleme şu haliyle
hemen bas çünkü çok şaibe yaratıldı" diyerek kitabı bitirmeden biran önce basmanızı kimler söyledi? Kitabı bitirmeden basmakla ne amaçlandı?

Cevap : Bana bu öneriyi Avukatım Fikret İlkiz söyledi, üzerime düşen gölgenin kalkması amacıyla doğru bir değerlendirme olarak düşündüm.

Soruldu : 25.02.2011 günü saat:18.54'de Ahmet ŞIK ile X ŞAHIS'ın yaptığı telefon görüşmesinde özetle; A.ŞIK'ın "Ne yapayım ya uğraşıp duruyorum evi ne zaman basacaklar diye bekliyorum" dediği, X Şahıs'm "Niye öyle bir şey mi var" dediği, A.ŞIK'ın "Senin dünyadan haberin yok galiba" "Oğlum bu Soner YALÇIN işine adım karışmış varya" "Ya bir bilgi notu benim üzerinde çalıştığım kitap onların bilgisayarında çıktı nasıl oldu bilmiyorum onların iddiası" "Virüslü e-postayla geldi diyorlar o kitaptan yola çıkarakta" "Bir bilgi notu var hani şu anlama geliyor Nedim le ben yaz... Nedim beni bana yazdırıyormuş ama bize de Ergenekon yazdırıyormuş kitabı falan filan anlamına gelen bir sürü ..." dediği, X Şahıs'm "peki senin kitabın notlarının bu adamın bilgisayarından çıkması" dediği, A.ŞIK'ın "Not bana ait değil o sanki şey ergenekoncular öyle bir not hazırlamış gibi gözüküyor" "Orada gözüküyor yani KİTABIN YANILMIYORSAM 3 AY ÖNCEKİ HALİ FİLAN yani" "YANİ BİR KAÇ GÜNDÜR TEDİRGİNİM ama bilmiyorum yani olabilir" "Olmasını gerektirecek bir şeyde yok ortada anladın mı yani" dediği tespit edilmiştir.

* ODA TV'de yapılan aramada ele geçirilen kitap taslağının 3 ay önceki hali olduğunu nereden biliyorsunuz?

Cevap: Bunu yukarıdaki soruda yanıtlamıştım.

Soruldu: Yukarıdaki cevapta notların kendisine ait olduğunu beyan ettiği ve telefonda da notun kendisine ait olmadığını Ergenekoncuların sanki hazırladığının söylemesi hususundaki çelişki soruldu: Burada kastettiğim not Nedim'le adımızın geçtiği belirtilen nottur. Kitapla alakalı alınmış notlar değildir.

Soruldu : 26.02.2011 günü saat:16.48'de Ahmet ŞIK ile Ersoy'ın yaptığı telefon
görüşmesinde özetle; A.ŞIK'ın "...şu son gelişmeleri takip ettin mi" "...işler biraz karıştı" "...avukat dedi ki ya çok şaibe kaldı üstünde bunu ortadan kaldırmak için kitabı tamamlamadan sen bastır dedi tamam mı zaten kitap büyük oranda bitmişti BİRŞEY BEKLİYORDUM O GELMEDİ HENÜZ" dediği, tespit edilmiştir.

* Görüşmede kitapla ilgili bir şey beklediğinizden bahsetmektesiniz. Kitapla ilgili kimden ne bekliyordunuz?

Cevap : Beklediğimden bahsettiğim bilgiler Hanefi Avcı'dan gelecek notlardır. Hanefi Avcı'ya sorduğum soruların yanıtlarıdır. Bastırma fikri de Avukat Fikret İlkiz tarafından söylenmiştir.

Soruldu : Yapılan aramalarda iş yerinizde kullanmakta olduğunuz bilgisayar harddisklerinin imajları üzerinde yapılan ön incelemelerde; çok sayıda, word dosyası içersinde dinleme kaydı olduğu anlaşılan çözüm tutanakları ele geçirilmiştir. Söz konusu belgelerin teknik özelliklerine bakıldığında belgelerin oluşturulduğu şirket adının "Jandarma Genel Komutanlığı" olduğu görülmüş, dolayısıyla söz konusu word belgelerinin jandarma tarafından yapılan dinleme faaliyetleri ile ilgili çözüm tutanakları olduğu anlaşılmıştır.

*Söz konusu belgeleri ne şekilde elde ettiniz? Belgeleri yaptığınız herhangi bir çalışmada kullandınız mı? Nedim ŞENER'le birlikte hazırladığınız kitapla bu belgelerin alakası var mıdır?

Cevap: Bu konu Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığının İsmailağa Cemaatiyle alakalı yapmış olduğu dinleme kayıtlarına ait notlardır. Bu konuyla alakalı Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına dosya gitti, bu konuda 2009 yılında bir soruşturma açılmıştır. Bu konudaki telefon görüşmelerinin dijital kayıtları bana Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı ile alakalı Ergenekon soruşturmasından sonra ulaştı. Ben bu telefon görüşmelerini gazetecilerden aldım. Kesinlikle ben bunları Jandarma'dan veya başka bir yerden almadım.

Ben Ergenekonun medya yapılanması içerisinde yer almadım, örgüt üyesi değilim, örgüt amaçları doğrultusunda da herhangi bir kitap yazma gayreti içerisinde değilim. Yazdığım kitaplar da soruşturmanın daha doğru bir yere çevrilmesini talep eden kitaplardır dedi.

Şüphelinin Müdafiilerinden Soruldu:
Savunmaya aynen katılıyoruz. Müvekkilimiz sorulan tüm sorulara rasyonel ve tatmin edici bir şekilde cevap vermiştir. Kendisinin Ergenekon terör örgütü üyesi olmakla suçlanması, bize göre tam bir ironidir, çünkü bu örgüte yönelik soruşturma ve kovuşturma bağlamında kendisinin diğer gazeteci arkadaşıyla birlikte yayınladığı ve basında yer alan yorumlara göre bu konuda yayınlanmış kitaplar içerisindeki en doğru ayrıntı, değerlendirme, bilgilendirme ve analiz içerdiği söylenen "40 Katır - 40 Satır" adlı kitabın yazarıdır. Bir başka önemli husus da iddia edilen terör örgütünün nihai amacı olarak belirtilen darbe teşebbüsü suçlamasının en temel dayanağı olarak iddianamelerde gösterilen Özden Örnek'e ait günlükleri ilk olarak yayınlayan ve böylelikle kamu oyunun bilgisine sunan Nokta Dergisi'ndeki haber merkezinin editörlerinden birisidir. Dolayısıyla kovuşturma ve soruşturma konusu olan örgüte yönelik olarak bu derecede analiz yapan ve konuyu yakından takip eden bir gazetecinin bu örgütün üyesi olmakla suçlanabilmesi için daha temel, inandırıcı ve kuvvetli emare, bilgi, bulgu olması gerekir. Müvekkilimizin iletişim kayıtlarının tespitine yönelik olarak da beyan etmek isteriz ki, iletişimin tespitine dair Hakimlik kararını dosyadaki kısıtlılık kararı nedeniyle bilemediğimiz için bu iletişim tespitlerinin de hukuka aykırı olduğu kanısıyla hukuken geçerli delil olarak değerlendirilemeyeceğini düşünüyoruz. Zira müvekkilimiz hakkında kuvvetli suç şüphesi bulunduğu kanısında değiliz. Kaldı ki bir an için iletişimin tespitine yönelik Hakimlik kararının bu tespitleri yasal hale getirdiği düşünülecek bile olsa bu durumda dahi CMK.'nın 135/2. fıkrasındaki istisnalar nedeniyle müvekkilin tanıklıktan çekilme hakkı bulunan bir mesleği icra ettiği dikkate alınmalıdır. Basın Kanunu'nun 12. maddesinde gazetecilere haber kaynaklarını açıklamaya zorlanamayacağı ve tanıklıktan çekilmeye hakkı olduğu vurgulanmıştır. Dolayısıyla CMK.'nın 135/2. maddesi bağlamında bu iletişim tespitlerinin derhal imha edilmesi gerektiği kanısındayız. Son olarak müvekkile yöneltilen suçlama ve soruların dayandırıldığı bilgi ve bulguları bilmemekle beraber, göründüğü kadarıyla kendisi hakkında kamu davası açılması için yeterli şüphe sebeplerini doğrulayıcı olgular olmadığı kanısında olduğumuzdan takipsizlik kararı verilmesini talep ederiz dedi.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 147'nci maddesinde yazılı hususların yerine getirilmesinden sonra tutanak okunup, ifade veren ile hazır bulunanlar tarafından imza altına alınmıştır. 05/03/2011

NEDİM ŞENER'in sorgu tutanağının tam metni:

SORULDU :
Benim Ergenekon'un medya yapılanmasından bilgim yoktur. Ben Ergenekon'un medya yapılanması içerisinde yer almadım. Ben takım dahi tutmuyorum. Üye olduğum kuruluş Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'dir.

Soruldu : Öz geçmişinizi açıklayınız.

Cevap: 1966 yılında Almanya'da doğdum. Ortaokul Bolu Mengen, Üniversiteyi İstanbul ilinde bitirdim. Aynı anne babadan olma toplam 4 kardeşiz. 01-Benim
02-R.Ş: Almanya'da işçidir. 03-S.Ş.: Almaya'da işçidir.
04-S.Ş.:Almanya'da sağlık sektöründe çalışmaktadır.
Gazetecilik mesleğine 1992 yılında resmi olarak Dünya gazetesinde başladım. 1994 yılında Milliyet Gazetesi Ekonomi servisine geçtim o tarihten bu yana halen aynı gazetede görev yapıyorum. Bu güne kadar (9) kitap yazdım. Uluslararası ve ulusal alanda gazetecilik meslek ödülleri verildi. Adıma kayıtlı pasaportum bulunmaktadır.
Ayrıca ben kişilik olarak objektif ve mağdurun yanında yer alan bir gazeteci olduğumdan yıllardır hiçbir iktidarın yanında yer almadım, karşısında da olmadım. Ben geçmişte de gerek TMSF'de gerek Uzanlarm davalarında gerekse de Emniyetle alakalı birçok konuda Müdürler ve bu kurumdaki yetkililer beni bilir. Hatta yazdığım kitap Bankalar Davasına bakan Mahkemede de delil olarak kabul edilmiştir ve Uzanlarm örgüt olduğunu da anlatan ilk defa anlatan benim. Bu yüzden hayatımda da tehditleri o dönemde aldım. Bütün çalışmalarım TGC ve birçok meslek kuruluşu tarafından ödüllendirildi. Bütün yaptığım haberler jüriler tarafından değerlendirilmiş ve ödüle layık görülmüştür. Son yaptığım çalışmalar Uluslar arası Basın Enstitüsü (IPI) tarafından değerlendirilip Dünyada yaşan basın kahramanlarının 60 kişilik listesinde yer aldım. Bu Türkiye'de Abdi İpekçi ve Hrand Dink'e verilen bir onurdur. Bu aynı zamanda Uluslar arası (PEN) birliği tarafından ifade özgürlüğü ödülü verildi. Bu 2006 yılında sadece Hrant Dink'e verilmiş bir ödüldü. Dolayısıyla burada gazetecilik faaliyetlerim mercek altına alınacağı için bir gazetecinin geçmişi hem namusu hem de onurudur. Ben bugüne kadar da mesleği ilkeleri ve içinde bulunduğu Doğan Grubu yayın ilkeleri içerisinde dürüstçe gazetecilik yaptım. Sorulacak her soruya da cevap vermeye hazırım.

Soruldu : Herhangi bir Sendika, Dernek, Siyasi parti ve benzeri bir kuruluşa üyeliğiniz var mı? Açıklayınız.

Cevap: Hayır yok. Sadece Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesiyim.

Soruldu : 14.02.2011 günü soruşturma kapsamında gözaltına alman Hüseyin Soner YALÇIN, Barış PEHLİVAN, Barış TERKOĞLU ve Ayhan BOZKURT isimli şahıslarla aranızdaki ilişkiyi açıklayınız?

Cevap: Bu şahısların hiç birini tanımıyorum, herhangi bir ilişkim yoktur. Aynı ortamda da bir arada bulunmadım.

Soruldu :04.03.2011 günü soruşturma kapsamında gözaltına alman Yalçın KÜÇÜK, Kaşif KOZİNOĞLU, Ahmet ŞIK, Ahmet Mümtaz İDİL, Coşkun MUSLUK, Doğan YURDAKUL, Müyesser UĞUR, Sait ÇAKIR ve İklim Ayfer KALELİ isimli şahıslardan kimleri ne zamandan beri tanımaktasınız? Aranızdaki irtibatı açıklayınız.

Cevap: Sadece Ahmet Şık'ı tanıyorum, Ahmet Şık çok dürüst bir gazetecidir. Güneydoğu'da faili meçhul olaylarla alakalı 1990Tı yılların sonunda ciddi çalışmalar yapan ve Susurluk konusunda da ciddi haberler yapan bir gazetecidir. Kendisi Radikal'de çalışıyordu, ben de Milliyet gazetesinde çalışıyordum. Aynı binada olduğumuzdan tanırım.

Soruldu : Bu güne kadar ERGENEKON soruşturması kapsamında haklarında işlem yapılan şahıslardan kimleri tanıyorsunuz ve bu kişilerle aranızdaki ilişki nedir?

Cevap: Mustafa BalbayTa bir kez telefonda görüştüm, ancak samimiyetim yoktur.

Soruldu : Bugüne kadar haklarında işlem yapılan ERGENEKON şüphelilerinin TİB dökümlerinin yapılan incelemesinde, şüpheliler Serhan BOLLUK, Sevgi ERENEROL, Serdar ÖZTÜRK, Ergun POYRAZ ve Vedat YENERER ile telefon görüşmeleriniz olduğu tespit edilmiştir. Bu kişileri nerden tanıyorsunuz? Aranızdaki ilişki nedir? Açıklayınız.

Cevap: Serhan Bolluk'u Uzanlarla alakalı bir yazı sebebiyle birkaç kez beni araması sebebiyle görüştüm. Sevgi Erenerol'u hatırlamıyor ve tanımıyorum. Serdar Öztürk Arena programına Levent Göktaş'm avukatı olarak katılmıştı. 51 nolu DVD ile alakalı bir görüşmemiz oldu. Telefonla birkaç kez görüştüm. Ergün Poyraz beni aradı, kendisini tanımıyorum telefonla birkaç kez görüşmüş olabilirim. Vedat YenererTe de Murat Demirel'in yurt dışına para kaçırmasıyla alakalı şoförünün bir röportajı olması sebebiyle kendisiyle birkaç kez görüştüm.

Soruldu : Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında hakkında işlem yapılan Emcet OLCAYTU'dan elde edilen Datron marka laptop'a ait, Fujitsu marka 80 GBTık hard diskte bulunan "nedim şener.doc" isimli word belgesinde; "NEDİM ŞENER 0532xxxxxxx PAZARTESİ 21 MAYIS SAAT 19.30-21.00 ARASI BDDK 21 MAYIS 2005 TARİHLİ RAPOR UZAN İMAR BANKASI" şeklinde ibarelerin yer aldığı görülmüştür.

*Emcet OLCAYTU'yu tanıyor musunuz? Aranızda nasıl bir irtibat vardır? Notta yazan numara size mi aittir? Notun içeriği nedir?

Cevap: Emcet Olcaytu'yu tanımam, ancak yukarıda notta adı geçen İmar Bankası'yla alakalı bir konuda programa çağrılmıştım, bu konuyla alakalıdır.

Soruldu : 16.09.2009 günü saat:12.00,da Barış TERKOĞLU ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; BARIŞ'ın "Nedim bey merhabalar ben odatv.com sitesini bilir misiniz bilmiyorum" "adım Barış TERKOĞLU nasılsınız'' "Soner beyle konuştukta biz görmüşsünüzdür belki bugün gazetelerde Hrant Dink ödülü Alper GÖRMÜŞ e verildi" "Ya biz bunu eleştiren bir şey yapmak istiyoruz da..." "...siz meseleyi incelemiş birisi olarak bizi hani öneride bulunabilirsiniz nasıl isterseniz" dediği, SİZİN "Yani sizin bakın sizin çıkarsamalarınız zaten şey belli bi doğrultu gösteriyor" dediğiniz, BARIŞ'm "Şimdi yani bizim hakkımızda Soner beyle röportaj yapabiliriz veya sizin yazmak istediğiniz bişey varsa onu yayınlayabiliriz" dediği ve görüşmenin devamında SİZİN "...yorum tamamen size ait olsun nolur ben o konuda daha fazla şey yapmıyım" dediğiniz, BARIŞ'm "Tamam o zaman biz sizinle hani hem şöyle bi tanışmış olduk" dediği, SİZİN "...Soner abiyede selam söyleyin ne zaman isterseniz" dediğiniz tespit edilmiştir.

Görüşmenin içeriğinden ODATV ve Soner YALÇIN'la samimimi bir irtibatınız olduğu anlaşılmaktadır. Görüşmenin içeriğini açıklayınız.

Cevap : Görüşme içeriğinden benim bu kişilerle yakın olmadığım ve
birlikte hareket etmediğim anlaşılmaktadır. Ben Soner YalçmTa aynı anda bir bina içerisinde bulunmadım, yüz yüze görüşmedim, yüzünü dahi bilmiyorum.

Soruldu : ERGENEKON terör örgütünün anayasasını teşkil eden "ERGENEKON" dokümanında Medya başlığı altında; Ergenekon'un kendi medya kuruluşlarını oluşturması ve diğer medya kuruluşlarını kontrol altına alması gerektiği belirtilmiştir. "LOBİ" dokümanında ise, örgütün gerçekleştirdiği faaliyetlerde amaçlara uygun kamuoyu oluşturulması ve kamuoyu desteğinin sağlanması için medya kuruluşlarının yönlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Soruşturma kapsamında hakkında iddianame düzenlenen Erol MÜTERCİMLER 1997 yılında bir televizyon programında yaptığı açıklamada, "Ülkeyi darbeye sürükleyen ve bugün çete diye anılan örgütün isminin ERGENEKON olduğunu ve bu örgütün 1960 yılında kurulduğunu, hükümetler üstü bir güç olduğunu, bu yapı içersinde askerler, Polisler, Profesörler, GAZETECİLER ve iş adamlarının bulunduğunu" belirtmiştir.

Bugüne kadar yapılan soruşturmalarda örgütün kontrolünde bulunan yazılı ve görsel medya organları deşifre edilmiş, medya yapılanması içersinde faaliyet gösterdiği tespit edilen birçok örgüt üyesi hakkında işlem yapılmıştır.

Son olarak ODATV de yapılan aramada "ULUSAL MEDYA 2010" isimli bir örgüt dokümanı bulunmuş, bu dokümanın yapılan incelemesine, ERGENEKON'un MEDYA YAPILANMASI ile ilgili yeni çalışmalar yaptığı ve özellikle dava süreci ile ilgili yeni stratejiler belirlediği tespit edilmiştir.

ODATV den ele geçirilen belgelerden ve soruşturma kapsamında elde edilen diğer delillerden sizin ERGENEKON terör örgütünün Medya Yapılanması içersinde faaliyet gösterdiğiniz tespit edilmiştir.

"ULUSAL MEDYA 2010" isimli dokümanı kim yada kimler hazırlamıştır? Kimlerin talimatı ile hazırlanmıştır. Bu dokümanın hazırlanmasında sizin rolünüz ne oldu? Bu dokümanda belirtilen stratejiler nasıl belirlendi? Sizin bu konuda rolünüz ne oldu?

Cevap: Ben Can Dündar'ın kitabını okumamıştım, Erol Mütercimler'in de ifadesini bilmiyorum. Ergenekon hakkında iddianamelerden edindiğim bilgiler vardır, böyle bir medya yapılanmasından da haberim yoktur. Varsa dahi içinde ben yokum. Böyle bir dokümandan haberdar değilim. Asla Oda TVçilerle görüşmedim, bunlarla hiçbir birlikteliğim yok. Bunların varlığından da haberim yok. Belgelerin yapılmasından da haberim ve katkım yoktur.

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "AMAÇ" başlığı altında; "Ergenekon ve benzeri siyasal komplo/ihanet davaları sonucu tutuklananların serbest kalmaları ve şerefli Türk Ordusuna, devrimci aydınlarına, ulusalcı kalemlerine ve siyasetçilerine, başta cemaat ve AKP yandaşları olmak üzere komplo kuranların cezalandırılmaları için çıkarılacak hiyanet-i vataniye kanunu kapsamında yargılanmalarının sağlanması amacıyla ulusal medya üzerine düşen görevlerin belirlenmesi gerekmektedir." yazdığı görülmüştür.

Dolayısıyla "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında, Ergenekon ve benzer davaların kamuoyunda inanılırlığmın ortadan kalkması, tutuklu yargılanan şüphelilerin serbest kalması ve bu soruşturmaları yürüten kişilerin vatana ihanet kapsamında yargılanması için kamuoyu oluşturulmasının hedeflendiği görülmüştür.

Örgütün bu hedefleriyle ilgili kamuoyu oluşturma adına neler yapıldı? Siz bu konuda neler yaptınız?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "STRATEJİ" başlığı altında; "Yürütülmekte olan operasyonların siyasal olduğu, AKP ve cemaatin Cumhuriyet ilke ve devrimlerine karşı rövanşist düşüncelerle giriştiği, sivil faşist bir hareket ve diktatörlüğe uzanan yeşil bir devrim olduğu anlatılmalıdır" yazdığı görülmüştür.
Bu strateji nasıl ve kimler tarafından belirlendi? Bu kapsamda ne tür faaliyetler yapıldı? Bu konuda sizin herhangi bir faaliyetiniz oldu mu?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "STRATEJİ" başlığı altında; "Saldırıların bilinçli olarak TSK ve Yüksek Yargı başta olmak üzere Anayasal Kurumlara karşı yürütüldüğü işlenmelidir. Medya gücünü etkin bir şekilde kullanan Akp ve cemaate karşı ulusal medya topyekun harekete geçirilmeli ve komploları boşa çıkaracak propaganda ve kara propaganda unsurları etkili bir şekilde kullanılmalıdır. Kemalist ideolojiye karşı yürütülen savaşa destek veren medya organlarına yandaş medya damgası vurulmalıdır" yazdığı görülmüştür.

Bu strateji nasıl belirlendi? Bu kapsamda ne tür faaliyetler yapıldı? Bu konuda sizin herhangi bir faaliyetiniz oldu mu?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "STRATEJİ" başlığı altında; "Başlatılan yargı sürecinde karşı tarafın elde ettiği delillerin boşa çıkarılması, değersizleştirilmesi ve normalleştirilmesi adına savunma makamlarının geliştirmekte oldukları argümanlar kullanılmalıdır. Bu kapsamda tespit edilecek zayıf halkalar ve iddialar gündeme taşınmalı ve davanın geneliyle özdeşleştirilmelidir. Güçlü tez ve delillerle karşı karşıya kalındığında, konunun ekseni değiştirilmeli, gri ve kara propaganda unsurları etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Kitlesel hafıza süresinin kısalığı dikkate alınarak, ilk şokun atlatılması ve kitlelerde kalıcı kabullerin oluşmasına fırsat verilmemesi önem taşımaktadır" yazdığı görülmüştür.

Bu strateji nasıl belirlendi? Bu kapsamda ne tür faaliyetler yapıldı? Bu konuda sizin herhangi bir faaliyetiniz oldu mu?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.


Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "STRATEJİ" başlığı altında; "Davayı yürüten kurumlara yönelik kamuoyu desteğini kırmak için, gerek kurumsal gerekse bireysel düzeyde yıpratılmaları ve güvenilirliklerinin zedelenmesi gerekmektedir. Haklarında geniş ve detaylı araştırma yapılarak soruşturma açılması sağlanmalı ve üzerlerinde baskı oluşturulmalıdır" yazdığı görülmüştür.

Bu strateji nasıl belirlendi? Bu kapsamda ne tür faaliyetler yapıldı? Bu konuda sizin herhangi bir faaliyetiniz oldu mu?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.


Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında strateji başlığı altında, "Operasyon sürecini yürüten kurumlara mensup olup tezlerimize ve faaliyetlerimize destek veren, kamuoyunun yakından tanıdığı ve güvendiği kişilere, Ergenekon ve benzeri davaların tertip olduğu yönünde açıklama ve yayın yaptırılması için bilgi, belge ve teknik destek sağlanmalıdır." Yazdığı görülmüştür.

Diğer taraftan ODATV'den ele geçirilen belgelerden, "HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLAR" isimli kitabın Ergenekon terör örgütü tarafından dava sürecinin etkilenmesi, davanın kamuoyunda inanılırlığmm ortadan kaldırılması ve referandum sürecinin etkilenmesi amacıyla yazdırıldığı, bu kapsamda sizinde aktif olarak görev aldığınız tespit edilmiştir.
"HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLAR" isimli kitabın yazılması ile ilgili sizin ne tür çalışmalarınız oldu? Hanefi AVCI ile nasıl bir iş birliği yaptınız?

Cevap: Benim Ulusal Medya 2010 dokümanından bilgim ve katkım olmamıştır. Hanefi Avcı'nm bu kitabını yazdığından da hiçbir zaman kitap masanın üstüne gelene kadar bilgim olmamıştır. Yayınlandıktan sonra haberim olmuştur, Hanefi Avcı ile hiçbir iş birliğim olmamıştır. Benim en zayıf haber kaynaklarımdan biri de Hanefi Avcı'dır.

Soruldu : ODATV'de yapılan aramada ele geçirilen dijital veriler içersinde "HANEFİ" isimli word belgesi bulunmuş, bu belgesinin içeriğinde yazan notlara bakıldığında "HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLAR" isimli kitabın örgütün talimatı ve yönlendirmesi ile yayınlandığı anlaşılmıştır.
"Hanefi" isimli word belgesinde;
"Hanefi'nin kitabı ne durumda, referandum öncesi yetiştirmeli. Nedim'i sıkıştırın hızlandırsın.." "Referandum sürecinde Cemaati yıpratmalı ve kamuoyu üzerinde güvenirliliğini azaltmalı; Hanefi kullanılmalı. Böyle bir şeyi kendini ortaya koyarak teklif etmesi önemli. Avcı ile direkt görüşmeyelim, Nedim'i ve Cumhur'u kullanalım" yazdığı tespit edilmiştir.

Bu belge ile ilgili Hüseyin Soner YALÇIN alman ifadesinde "Bw belgede ismi Nedim olarak geçen şahıs gazeteci Nedim ŞENER olabilir" şeklinde beyanda bulunmuştur. Dolayısıyla "Haliçte Yaşayan Simonlar " isimli kitabın yazılması ve yayınlanması aşamasında sizin aktif olarak görev aldığınız anlaşılmıştır.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Ergenekon Savcısı mütalaasını sundu Faruk Arslan 0 499 18.03.13, 16:37:42
Last Post: Faruk Arslan
  TAHKİM'den Fatih Terim'e kötü haber hbrcim06 0 465 02.03.13, 01:01:24
Last Post: hbrcim06
  Tunceli'den acı haber: 7 şehit ekskiz 1 499 25.09.12, 20:01:23
Last Post: Hakan Atabas
  İşte kara listedekeki pis su satan 114 bayi! Yasin Arslan 1 769 04.08.12, 12:26:39
Last Post: Yasin Arslan
  Cihat Çengeloğlu’na sevindirici haber Trabzon’dan geldi. Hakan Atabas 0 323 15.07.12, 13:38:56
Last Post: Hakan AtabasUsers browsing this thread: 1 Guest(s)