Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türk mühendislerinin 'görünmez' zaferi
#1
[video=youtube;7XFO2uaX7eA]http://www.youtube.com/watch?v=7XFO2uaX7eA[/video]

Mehmetçik, yeni nesil görünmez üniformalarla termal kamera ve dürbünlerle görülemeyecek.

Türk mühendisler, savunma sanayinde birçok ilkten sonra bir hayali gerçekleştirdi. Güneydoğu Anadolu'daki birliklerde görevli, terörle mücadele eden Türk askeri görünmez oldu. Tamamen Türk mühendisler tarafından üretilen "Gümüş" görünmez kumaşlar sayesinde Mehmetçik, uydu ya da radarlar tarafından tespit edilemeyecek. Hayalet üniformalar, geçen yıl itibariyle envantere girmeye başladı.

GECE KULLANILACAK

TSK'nın gece harekatlarında kullanılacak yüzde 99.9 saf gümüşten üretilen hayalet üniformalar, düşman unsurlar tarafından yer belirlemek için kullanılan termal kamera ve gece görüş dürbünlerine yakalanmıyor. Bu teknolojiyle gece harekatlarının başarısı 2 katına çıkacak. Gümüş kumaş, radyasyonun etkilerinden korunmak için sivil hayatta da kullanılıyor. Ceket ya da gömleklerin vücuda değen kısmına yerleştirilen Tex-Therm kumaş, özellikle cep telefonunun yaydığı radyasyon dalgalarının vücut ile temas etmesini engelliyor. Tex-Therm teknolojili kumaşlar alev geciktiricilik özelliği sayesinde, yanmaya karşı da dayanıklı, ayrıca zararlı haşerelere karşı korunmalı olması.

SIRADA NESNELER VAR

Görünmez elbiseyi üreten Öztek firması, 8 yıldır bir başka proje üzerinde çalışıyor. Hacettepe Üniversitesi ile ortak yürütülen "Gizlem ağı" projesi nesnelerin de görünmez kılınmasını hedefliyor. "Gizlem ağı", nesnelerin şeklini değiştirerek göz yanılsaması sağlıyor. Örneğin bir tank, ağaç olarak görünüyor. Askeri araçlar, radarlar tarafından tespit edilemiyor. Multispektral Kamuflaj adı verilen teknoloji ABD, Almanya ve Fransız ordularında da kullanılıyor. (Sabah)
"Kalplere ulaşanlardır gönülleri fethedenler"

Fatih Arslan
Reply
#2
İnşallah kötülerin eline düşmez diyelim o zaman Smile
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Sonunda Kaspersky Lab zaferi kazandı Yasin Arslan 0 315 29.10.13, 14:54:50
Last Post: Yasin Arslan
  Sibersavaş: Görünmez Düşman - Kısa Film Yasin Arslan 0 253 12.10.12, 16:30:37
Last Post: Yasin Arslan
  Japonlar görünmez savaş uçağı yaptılar By_JaCKeD 0 304 24.04.11, 18:46:55
Last Post: By_JaCKeD
  Türk Askerine Görünmez Elbise KoLiK 0 331 23.04.11, 20:30:11
Last Post: KoLiK
  Firefox’un zaferi By_JaCKeD 0 293 21.04.11, 22:40:49
Last Post: By_JaCKeDUsers browsing this thread: 1 Guest(s)