Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saklabanlikta Uzerimize Yok! 'Alo, eşime tokat attım günah mı?'
#1
'Alo, eşime tokat attım günah mı?'
ALİYE ÇETİNKAYA07.03.2011
İstanbul Müftülüğü'nün ilçelerdeki Aile İrşat ve Rehberlik bürolarını arayanlar, "eşime tokat attım, günah mı" diye soruyor. Görevliler ise çiftleri bürolara çağırıp, sorunu yüz yüze çözmek istiyor
Kadınlara karşı ve aile içi şiddetin artmasıyla ilgili İstanbul Müftülüğü'nün ilçelerde açtığı Aile İrşat ve Rehberlik bürolarına gelen yüzlerce telefon üzerine müftülük yetkilileri özel seminerlerle eğitiliyor. Çiftler arasındaki en büyük sorunun iletişimsizlik olduğunu belirten müftülük yetkilileri, "Eşlerin birbirlerine rakip değil, birbirlerinin tamamlayıcısı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Mutlu aile olmanın yollarını anlatıyoruz. Aile kurumuna katkıda bulunmak istiyoruz. Çalışmalarımızda dini motifleri mutlaka bulunduruyoruz" dedi. Ailede şiddetin önlenmesi için seminerlere katıldıklarını belirten görevliler şunları söyledi: "Seminerlerde 'Ne yapabiliriz' diye tartışıyoruz. Böyle bir istek geldiğinde nasıl davranmamız gerektiği çok önemli. Şiddet görmüş kadınlar ve erkekler bizi arıyor. 'Kurtarın' demiyorlar. Arayan kişi 'Kocam beni şöyle dövdü, böyle dövdü, şunu bunu yaptı' şeklinde detaylarıyla anlatıyor. Bazen psikolojimiz dahi bozuluyor. 'Ben ona küstüm ve arkamı dönüp yatıyorum' veya 'Eve almıyorum, günaha giriyorum' diye soruyorlar. Bize gelen sorular daha çok dini boyutuyla geliyor. 'Nasıl tövbe etmeliyim' diyor. Zaten kurtarılmak isteniyorsa polise gidiyor. Mesela kadın 'Ben de eşim şiddet uygularken ona vurdum, günaha girdim mi' diye soruyor. Bizi arayarak bir anlamda rahatlamaya çalışıyorlar."

PSİKOLOJİK ŞİDDET
Aile İrşat bürolarından özellikle kadınların arayarak yardım istediğini belirten görevliler "Erkekler genellikle kadınların psikolojik şiddet uyguladığını öne sürüyor. Bazı günler şiddete maruz kaldığını belirten kadınlardan yüzlerce telefon geliyor. Yöneltilen sorularda 'Eşim bana şiddet uyguladı, boşansam günah işler miyim,' 'Eşim alkol alıyor bana saldırıyor, ben içki mezesini hazırlamak zorunda kalıyorum. Böyle bir durumda evden uzaklaşsam kadınlık görevimi yerine getirmediğim için günaha giriyor muyum,' 'Eşime tokat attım günah mı, bunun için nasıl tövbe edebilirim" şeklinde sorularla karşılaştıklarını söylüyorlar.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Amerikalı Yazar Tokat'tan Ev Aldı Faruk Arslan 0 379 23.08.13, 19:33:10
Last Post: Faruk Arslan
  Baskomisere tokat atana 10 TL ceza! @y. 2 396 15.12.11, 22:43:54
Last Post: Fatih ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)