Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yine Ergenekon Soruşturmanın yazdıklarıyla ilgisi yok
#1
Haberi Dinle

Yorum Yap
Editöre e-posta
Yazıyı Gönder
Çıktı Al
Paylaş:

Soruşturmanın yazdıklarıyla ilgisi yok
FATİH ULAŞ07.03.2011
Gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin tepkiler üzerine Savcı Öz yazılı açıklama yaptı: Soruşturma gazetecilerin, gazetecilik görevleri, yazdıkları veya yazacakları kitapları ya da görüşleriyle ilgili değil
Ergenekon soruşturmasını dört yıldır yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, ilk kez yazılı basın açıklaması yaparak, gazetecilerin gözaltına alındığı son dalga operasyonlarıyla ilgili yayınları eleştirdi. 2007'den beri yürüttüğü soruşturmada daha önce hiçbir resmi açıklama yapmayan Savcı Öz, bu geleneğini bozdu. Soruşturmayı takip eden gazetecilere bir sayfalık yazılı basın açıklaması veren Öz, "bazı basın-yayın organlarında soruşturmanın içeriğiyle bağdaşmayan ve savcılığı hedef alan yayınlar yapılması üzerine açıklama zorunluluğu hissettiğini" belirtti. Savcı Öz'ün yazılı açıklamasında, "Yürütülmekte olan soruşturma, bir kısım basın mensubunun gazetecilik görevleri, yazdıkları veya yazacakları kitapları ve görüşleri ile ilgili olmayıp, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında elde edilen ve soruşturmanın gizliliği nedeniyle bu aşamada açıklanması mümkün olmayan bir kısım delillerin değerlendirilmesi sonucu yapılması zorunlu hale gelen hukuksal bir işlemdir" denildi.

'AYRICALIKLI MUAMELE YAPILMAZ'
Açıklamada şöyle denildi: "Savcılığın hukuksal gereklilikler dışında herhangi bir amaçla hareket ettiğinin kabulü ve kamuoyunun bu yönde asılsız değerlendirmelerle yönlendirilmeye çalışılması, büyük bir titizlik ve ciddiyetle yürüttüğümüz soruşturmaya zarar vereceği gibi, adı geçen terör örgütünün hedef ve amaçlarına katkı sağlayacağı da açıktır. Bu istikametteki yayınlar tarafımızca özenle izlenmekte, hassasiyetle değerlendirilmektedir. Suçluluğu sabit oluncaya kadar herkesin masum olduğunu ifade eden 'masumiyet karinesi' şüphesiz tarafımızca da en az bu değerlendirmeleri yapan kişiler kadar bilinmekte ve öncelikle gözetilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki herkes kanun önünde eşittir. Hiçbir kişi veya zümreye ayrıcalık tanınamaz. Kimse suç işleme ayrıcalığına sahip olmadığı gibi mesleği ve makamı nedeniyle ayrıcalıklı muameleye de tabi tutulamaz."

KİMSE EMİR VE TALİMAT VEREMEZ
"Yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve belgelerin suç isnadı için yeterli olup olmadığı konusunda değerlendirme sorumluluğu, görev ve yetkilerini kanunlardan alan savcılığımıza aittir. Soruşturmanın içeriği ve elde edilen deliller hakkında hiçbir bilgisi bulunmayan, bulunması da esasen mümkün olmayan kişilerin, daha operasyonun ilk dakikalarından itibaren soruşturma makamlarını suçlayan ve tehdit eden değerlendirmeler içine girmeleri dikkat çekicidir. Bir görevi yerine getirirken, hiçbir makam, mercii tarafımıza emir ve talimat veremez, yönlendirmede bulunamaz. Sorumluluk sahibi herkes, bu yöndeki davranış ve değerlendirmelerden titizlikle kaçınmalıdır. Soruşturmanın süratle sonuçlandırılması için gerekli olan çabalar büyük bir titizlikle yürütülmektedir."
Etiketler: ergenekon, İstanbul Cumhuriyet Savcısı, Zekeriya Öz
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Ergenekon'da 1 numara Çetin Doğan ekskiz 0 341 29.08.12, 15:12:44
Last Post: ekskiz
  Yine bir vahşet d4rkpi0n 0 422 02.05.11, 13:38:16
Last Post: d4rkpi0n
  Yozgat yine karıştı d4rkpi0n 0 476 02.05.11, 13:38:00
Last Post: d4rkpi0n
  Ergenekon Karisti Savcılıktan yazılı açıklama Hakan Atabas 0 474 07.03.11, 06:35:17
Last Post: Hakan Atabas
  Prof. Dr. Keskin, Yine Konustu ?Bize Ne Diyemeyiz" Hakan Atabas 0 421 07.03.11, 06:02:34
Last Post: Hakan AtabasUsers browsing this thread: 1 Guest(s)