Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2 Gültan Kışanak: ?Demokratik Birliğin Öncüsü Aleviler Olsun"
#1
2 Gültan Kışanak: ?Demokratik Birliğin Öncüsü Aleviler Olsun"
Köln'de ?demokratik Birliktelikö Konulu Bir Panele Katılan Barış ve Demokrasi Partisi Eşbaşkanı Gültan Kışanak Klasik Seçim İttifaklarına Karşı Olduklarını Söyledi.


PAYLAŞ:
Facebook
Google
Sitene Ekle

Erkenden rezervasyonlarınızı yapalım...Tıklayın!
Köln'de ?demokratik birliktelikö konulu bir panele katılan Barış ve Demokrasi Partisi Eşbaşkanı Gültan Kışanak klasik Seçim ittifaklarına karşı olduklarını söyledi. Panelde konuşan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Turgut Öker de sol çevrelerin Türkiye'de önemli konularda bir araya gelmekte sıkıntı yaşadığını ifade etti. Panelin bir diğer konuşmacısı Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Binnaz Toprak ise Türkiye'de Türk ve Sünni olmayanların sıkıntılar yaşadığına dikkat çekerek, ?AKP'nin iktidarında bu sıkıntılar katlanmıştırö dedi.
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Bölge Başkanlığı ?demokratik birliktelikö konulu bir panel düzenledi. Panele Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Binnaz Toprak, Barış ve Demokrasi Partisi Eşbaşkanı Gülten Kışanak Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş, AABF Genel Başkanı Turgut Öker ile Yazar Turan Eser konuşmacı olarak katıldılar. Köln'ün Porz Semti'ndeki Gymnasium'da düzenlenen panelde BDP'li Gülten Kışanak, klasik Seçim ittifaklarına karşı olduklarını söyledi. Kışanak bunun yerine demokrasi yanlısı güçlerin ortak bir mücadele platformu oluşturmasının doğru olacağını savundu. Eşbaşkan Kışanak, bu sürece felsefeleri gereği Alevilerin öncülük edebileceğini dile getirdi. AABF Genel Başkanı Turgut Öker panelde, sol çevrelerin Türkiye'de önemli konularda bir araya gelmekte sıkıntı yaşadığını ifade etti. Öker, Türkiye'de ılımlı İslam'a giden süreci Alevilerin örgütlenme konusundaki eksikliklerinden ötürü değiştiremeyeceğini vurguladı. CHP'li Prof. Dr. Binnaz Toprak ise Türkiye'de Türk ve Sünni olmayanların sıkıntılar yaşadığına dikkat çekerek, ?AKP'nin iktidarında bu sıkıntılar katlanmıştır" dedi.
KLASİK SEÇİM İTTİFAKI İSTEMİYORUZ
BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, yaklaşık iki yüz kişinin katıldığı panelde görüşlerini şöyle ifade etti:
?Önümüzdeki seçimlerde oraya buraya yedeklenmekten vazgeçip gerçekten barışta ve demokratik kriterlerde ortak bir gelecek inşa etmek isteyen herkes yan yana gelmeli. Demokratik kriterleri ortaya koymalı, bu kriterler etrafında bir birliği örmeliyiz. Türkiye'de parçalanmış demokratik sol yanlılarından her biri bu handikabı aşmaya çalışıyor. Ama bunların hepsinin bir araya getirilmesi ve demokratik bir seçenek olarak halkın önüne sunulması gerek. Bizim partimiz 4 yıldır, bir şekilde ortak mücadelenin yolunu aradı. Çatı partisi mücadeleleri var. Demokratik bir anayasa için ortak mücadele platformu oluşturalım bunun üzerinden bir ortaklık yakalayalım diye çabalarımız oldu. Ancak istenilen mesafeyi alamadık. Seçim kapıya dayandığında bu işler çok daha zor olacak. Klasik Seçim ittifakları bizi bir yere götürmeyecek. Biz ortak bir mücadele hattı yakalayamazsak bunun fazla bir sonuç ortaya çıkarmadığını görüyoruz. Herkes kendi bulunduğu yerden bir çıkış yapmaya çalışırsa buradan yine bir demokratik birlik sonucu çıkmıyor. Ben özellikle Alevi arkadaşlara, bizlere büyük bir rol düştüğünü düşünüyorum. Alevilik inancı gereği insan, demokrasi ve barış odaklıdır. Eğer bir çıkış yapılacaksa felsefi olarak buna en yakın olan Aleviler öncülük etmelidir. Alevilik ayrıca çok kültürlülüğe, çok kimlikliliğe müsait bir felsefedir. Bunun yanı sıra hem sosyalist, hem Kürt solu hem de sosyal demokratlar içinde önemli bir Alevi potansiyeli var. Bu dinamikleri bir araya getirip demokratik bir mücadele altında buluşturmak Alevilerin yapabileceği bir iştir. Aleviler ülkenin sorunları ve çözümlerini ele alan ortak bir deklarasyonla herkesi demokratik birlik çatısı altına çağırabilirler."
TÜRKİYE'Yİ ILIMLI İSLAM'A TESLİM ETMEYECEĞİZ
AABF Genel Başkanı Turgut Öker ise şunları söyledi:
?2011 yılı itibariyle gerici güçlere karşı yürüttüğümüz mücadeleyi kaybettik. Ancak biz buna karşı aşağıdan yukarıya bir direniş cephesi oluşturmak istiyoruz. Bu rejimin karşısında yer alan güçlerin bir araya gelerek mücadele etmesinden başka bir yol yok. Avrupa'da böyle bir sorun yaşandığında sol, sosyal demokrat güçler bir araya gelerek sağ ve gerici güçlere karşı birlikte hareket ederler. Fakat ülkemizde ne yazık ki bunu başaramadık. Türkiye'de kendine sol diyen çevrelerin bu tür hayati konularda yan yana gelememesini anlayabilmiş değiliz. Bunun önünde hiç bir ideolojik gerekçenin olmadığını görüyoruz. Bu durum Çağa karşı sorumlu davranamayan siyasi çevrelerden, onların bireysel çıkarlarını her şeyin üstünde tutan yaklaşımlarından kaynaklanmaktadır. Herkes Türkiye'nin kritik bir süreçten geçtiğine inanmasına rağmen hiç bir toplumsal kesim buna uygun davranmıyor. Burada sürecin gereklerine uygun davranmama söz konusu. Biz Aleviler olarak bu süreci kökten değiştireceğimize inanmıyoruz. Bugün Türkiye ve Avrupa Alevi örgütlenmesi açısından ne yazık ki olmamız gereken yerde değiliz. Aleviler Türkiye'de bir güç merkezi oluşturamadığı için bugün kendilerine bile faydaları yok. Türkiye'de başta CHP kendilerine düşen görevleri yerine getirmiyor. Böyle kritik süreçlerde kendilerine göre daha soldaki güçleri yanlarına alarak bu gericiliğe karşı ortak bir davranış sergilenmesi gerekirken bunun olmadığını görüyoruz. Herkes gel benim partime üye ol birlikte mücadele edelim diyor. Demokrasi kültüründe, eğer sizin dışınızda farklı yapılar varsa bunların bir ihtiyaçtan doğduğunu herkesin kavraması gerekir. Alevilerin öğretileri gereği sol partilerle sıcak ilişkiler içinde olması gerekir. Ama ilişkinin olması başka bir şey, partilerin arka bahçesi olmak başka bir şeydir."
TÜRKİYE'DE FARKLI KİMLİKTE OLMAK ZOR
Türkiye'de farklı kimliklere sahip olanların sorunlar yaşadığını belirten CHP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Binnaz Toprak,
?Yaptığım bir araştırmanın sonucunda Türkiye'de ciddi bir demokratikleşme sorunu olduğunu gördüm. Araştırmayı Anadolu'da 12 ilde yürüttük. Türkiye'de farklı kimlikte olmak son derece zor. Alevileri, üniversitede okuyan Kürt öğrencileri, laik kimlikli devlet memurlarını, romanları, herhangi bir cemaate mensup olmayan esnafı, kadınların şikayetlerini dinledik. İnsanı depresyona sokan bir tablo ortaya çıktı. Türkiye'de Türk ve Sünni olmanın dışında bir kimlik taşımanın ne kadar zor olduğunu gördük. AKP'nin iktidara gelmesiyle bu sorunlar katlandı. AKP iktidarından cesaret alarak kraldan fazla kralcı kesilenler var. İstanbul Sultanbeyli'de çok sayıda Alevi yaşıyor. Alevilerin oturduğu mahallede otobüs durağının üstündeki isme bakın: Yavuz Sultan Selim Mahallesi. Yani bu, insanlara zulümdür. Bunun oradaki vatandaşları rahatsız ettiğini Başbakan'a söyledim. İsmi kaldırmaları gerektiğini belirttim. Bugün Türkiye'nin durumunu son derece sorunlu görüyor ve önümüzdeki seçimleri önemsiyorum. Bu seçimlerin sonucunda yeni bir anayasa yapılacak ve bunun demokratik bir anayasa olup olmayacağı son derece önemli. Eğer AKP yine iktidar olursa yeni anayasanın demokrat ve liberal ögeler içermesinin imkansız olduğu kanaatindeyim. Seçimlere yüzde 10 barajıyla gidiliyor. Biz bunun yüzde 5'e indirilmesini istiyoruz. Ancak barajı indirmek AKP'nin işine gelmiyor çünkü baraj sayesinde aldıkları oya oranla çok daha fazla milletvekili çıkartıyorlar. Demokrasi bugün ciddi şekilde AKP iktidarı altında tehlikede. Yapılan tüm açılımlar sadece sözde kaldı: Alevi açılımı gibi. Diyanet Sünni olmayanlara hizmet vermeyen bir kurum. Türkiye'de Diyanet'in bütçesi ayrılmalı ve isteyen ona vergisini vermeli. Geri kalan insanların vergisi oraya gitmemeli. Kürt açılımından da bir şey çıkmadı. Tek yapılan şey TRT Şeş'in açılması ve Kürt kelimesinin iyi kötü konuşulabilir hale gelmesi" diye konuştu.
KAPİTALİZM ÇÖKÜYOR
ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ise, ?Dünyada bugün kapitalizm tartışılmaya başladı. Kapitalizme karşı isyanlar büyüyor. Başka bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bu yüzden geleceğe umutla bakmak gerekiyor. Kapitalizm insanı mutsuz kılıyor. İnsanı maddi ve manevi anlamda yoksullaştırıyor. Bugün hem Türkiye'nin hem de dünyanın devrimci değerlere ihtiyacı var. Türkiye'de herkes birbirinin kurdu haline gelmişse bu, devrimcilerin ezilmesinin bir ürünüdür. Kapitalizmi sorgulamadan kendi geleceğimizi var etme şansımız yokö dedi.
Yazar Turan Eser de Türkiye'de siyasetin bağımsız olmadığını ve siyasetin demokratikleştirilmesi gerektiğini söyledi. (Doğan Haber Ajansı)
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Lanet olsun böyle Yatırımcılık anlayışına ve Yatırımcıya! Hakan Atabas 0 1,092 25.03.16, 16:01:36
Last Post: Hakan AtabasUsers browsing this thread: 1 Guest(s)