Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eşinizle birlikte kilo verin
#1
Eşinizle birlikte diyet yapmak özellikle motivasyon açısından çok önemli. İki cinsiyetin de farklı beslenme ihtiyaç ve alışkanlıklarını da göz önünde bulundurarak uygulayacağınız diyetlerle motivasyonunuzu artırabilir, daha hızlı ve etkili kilo verebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı ve amaçlarınızı ayırt edin
Birlikte diyet yapmanız, yediğiniz içtiğiniz her şeyin de aynı olması gerektiği anlamına gelmez. Unutmayın kadının ve erkeğin enerji ihtiyaçları farklıdır. Örneğin bir erkek günde 2200 kaloriye ihtiyaç duyarken, kadının günde 1800 kaloriye ihtiyacı vardır. Dolayısıyla burada yapılması gereken, birbirinize uyumlu bir şekilde ama birbirinizden farklı ihtiyaçlara göre beslenmenizdir.

İrade zorlayıcılara son
Sağlıksız olan, ama bir yandan da iradenizi korkunç zorlayan yiyecekler nedir? Mesela bol yağlı bir patates cipsi mi, yoksa çikolatalı bir pasta mı? Bunları belirleyin ve dürüstçe partnerinize söyleyin. O da aynı şekilde size söylesin. İkinizin irade zorlayıcılarınız kesişmiyor olsa bile, siz hepsini birden ortadan kaldırın, alışveriş listelerinizden de silin. Çünkü biriniz yediğinizde diğerinizin de canı çekecek, bu yiyecekten uzak durmanız zorlaşacaktır.

Birbirinizi motive edin
Motivasyon kilo vermede önemli bir unsurdur. Sizin kendi kendinizi motive ettiğiniz gibi eşinizin de sizi motive etmesi aynı şekilde de sizin onu diyetinizi çok daha başarılı kılacaktır. Kilo vermeye başladığını fark ettiğinizde bunu birbirinize söyleyin veya bugün çok güzel yakışıklı gözüküyorsun demekten çekinmemeyi kendinize aşılayın. Birinizin kilo vermesi diğerini motive edebilmeli. Birbirinize destek olmalısınız. Kilo ile ilgili birbirinizi eleştirmekten ise kesinlikle uzak durun.

Ödüllendirin
Kendinize aşama aşama hedef koyun ve bunu birbirinizle paylaşın. Daha sonra ikiniz de her hedefin ucuna bir ödül koyun. Ve ödül yarışı başlasın. İlk kim hedefe ulaşırsa, onun istediğini birlikte gerçekleştirin. Bu birlikte geçireceğiniz bir haftasonu tatili veya birlikte çıkacağınız keyifli bir alışveriş olabilir. Hedefler ve ödüller ikinizin de motivasyonunu ayakta tutacaktır.

Alışkanlıkların cinsiyetini değiştirin
Kadın ve erkeğin beslenme ihtiyaçlarının farklılığından yukarıda söz etmiştik. Aynı şekilde beslenme alışkanlıkları da kadın ve erkekte farklı gelişir. Örneğin kadınlar erkeklere göre daha fazla çeşitte ve daha küçük porsiyonlarda beslenir. Her zaman atıştırmaya meyillidirler.

Erkekler de genelde mönülerinde sebze ve meyveye yer vermezler. Dolayısıyla iki taraf da birbirinin sağlıklı alışkanlıklarını edinmek için çabalar ve sağlıksız olan alışkanlıkları ortadan kaldırırsa diyetiniz çok işe yarayacaktır.

Ortak spor alanı
Elbette kadın ve erkeğin spor anlayışları da oldukça farklıdır. Erkekler genelde yoga yerine halter kaldırmayı tercih eder, kadınlar ise futbol yerine yürüyüşü. Ama eğer ikinizin de sevdiği ve birlikte yapabileceğiniz bir spor aktivitesi bulursanız, buna birlikte haftada 1-2 gün ayırmayı deneyin.

Bu bisiklet veya tenis de olabilir, yürüyüş veya yüzme de. Ayrıca haftada birkaç gün birlikte yapacağınız tempolu yürüyüşler de formunuzu korumaya yardımcı olacaktır. Birlikte yapmanız biriniz üşendiğinde diğerinin motive etmesine de yardımcı olacaktır.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Karbonhidrat Diyeti ile Karbonhidrat Alımını Azaltarak Kilo Verin Faruk Arslan 0 648 12.04.13, 17:50:01
Last Post: Faruk Arslan
  Kilo vermeyi engelleyen 9 faktör Bullem 0 371 07.11.12, 21:28:26
Last Post: Bullem
  Kilo ve Sebepleri enginon07 0 450 06.10.12, 13:38:00
Last Post: enginon07
  Kilo Kaybını Hızlandırmak enginon07 0 427 06.10.12, 13:33:26
Last Post: enginon07
  Kilo Vermek İçin Uyuyun Faruk Arslan 0 315 22.09.12, 14:18:18
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)