Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vücut şekline göre zayıflamak
#1
Kilonuz ağırlıklı olarak kalçanızda ve basenlerde toplanmıştır. Dar bir beliniz ve karın bölgeniz vardır. Omuzlarınız da kalçanızdan daha dardır.

Egzersiz planı: Kadınlar genetik olarak yağı, basen ve üst bacak bölgelerinde toplamaya meyillidir. Dolayısıyla bu bölgelerdeki yağı atmak da en zor iştir ve ciddi bir kararlılık gerektirir. Armut şeklinde bir vücuda sahip olanlar çok fazla bisiklete binmekten ve spinning yapmaktan kaçınmalıdır, çünkü bu sporlar vücudun alt kısımlarında kas yapar.

Koşmak en uygun egzersizdir. Basit pilates hareketleri, özellikle de yan yatılarak yapılan bacak egzersizleri düz yüzeye yan olarak uzanıp üstteki bacağı kalça hizasına kadar yukarı kaldırmak, nefes almak, nefes vermek ve bu esnada havadaki bacağınızı yavaşça yere iki santimetre kalana kadar yere indirmek, bacak kaslarını uzatacağı ve esneteceği için tavsiye edilebilir.

Armut şekilli vücutlarda omuzlar genellikle dardır ve eğri görünür. Duruşunuzu düzeltmek ve omuzlarınızı açmak için yokga hareketlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece vücudunuzun orantısı dengelenecek ve kalça kısmı daha dar görünecektir. Şınav çekerek ya da kaldırabileceğiniz ağırlıklarla çalışarak pazı ve dış kol kaslarınızı ve omuzlarınızın hatlarını güçlendirebilirsiniz.

Armut grubundakiler diğer gruplardan daha fazla çalışmak zorundadır. Dolayısıyla sık mola vererek egzersiz yapmak daha etkili olacaktır. Örneğin iki dakika süresince saatte 5 km hızla koşun ardından iki dakika boyunca yürüyün. Bu koşma ve yürüme tekrarını toplam 20dk. sürdürün. Bu yavaşlayıp hızlanan ve tekrar yavaşlayan hareket serisiyle etkili biçimde yağ yakarsınız ve sonuçları da daha çabuk görürsünüz.

Neler yapmamalı: Kesinlikle pes etmeyin. Armut grubundakiler spor yapmaya başladıkları zaman, ilk aşamada verdikleri kilolar önce vücutlarının üst bölümünden gider. İstediğiniz hedef bölgelerdeki yağı yakmaya başlayana kadar belli bir süre geçecektir ve siz bu süre boyunca pes etmemelisiniz.

Beslenme planı: Armut şekline en sık Türk kadınlarında rastlanır. Armut grubundakilerin aldıkları bütün kilo, vücut orantısından dolayı doğrudan en istenmeyen bölgelere gider. İdeal diyet, omega’sı yüksek yağları kapsar. Bol bol uskumru, somon ve ringa balığıyla etli balık tüketebilirsiniz çünkü bunlar önemli.

Yağ asitleri ihtiva ettiği için vücutta süt ürünleri ve kırmızı et gibi doymuş yağlardan farklı işlem görürler. Bu yağlar vücutta depolanmaz. Tam tersine bu yağların her zerresi vücuttaki hücre membranlarında kullanılır.

Beslenmenizi tamamıyla değiştirmenize gerek yok; sadece akılcı küçük manevralar yapmanız yeterli. Mesela tam yağlı krem peynir yerine daha az yağlı peynir tercih edebilir, yağlı etler yerine de yağsız ızgara et tüketebilirsiniz. Hazır satılan salata sosu yerine sirke, limon, zeytinyağı kullanabilirsiniz ve tuzlu fıstık yerine de tuzsuz bademle fındık yiyebilirsiniz.

Neler yapmamalı: Kafein sizin için felakettir. Çünkü doğrudan basen-kalça bölgenizdeki yağ hücrelerinde depolanır ve selülite de yol açar. Bunun yerine yeşil çay içebilirsiniz böylece metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olmuş olursunuz.

Egzersiz planı: Kereviz grubundakiler genellikle çok kilolu olmamakla birlikte orantısız bir şekle sahiptirler. Bu da yukarıdan aşağıya uzayan bir görüntü oluşturur. Dolayısıyla bu grup için amaç, vücuda biraz kıvrım kazandırmak ve dengeli bir orantı ortaya çıkarmaktır. Öyleyse kardiyo egzersizlerinden ziyade; kollarda, kalça ve vücudun alt bölümüyle omuzlarda kas yapmaya odaklanmak gerekir.

Bunun için omuzları hedef alıp ağırlık çalışmak, çömelme hareketleri ve bol tekrarlı setler yapmak işe yarar. Omuza karşı baskı uygularken yapılan çökme ve kalkma hareketleri tavsiye edilebilir. Dumble ağırlıkları omuz hizasında kaldırın ve yukarı doğru yükselirken bunları da başınızdan yukarı doğru itin. Bu hareket, hem alt hem de üst bedeninizi çok güzel çalıştırır. Çapraz bacak egzersizini içeren pilates hareketleri de bel bölgesi için etkilidir.

MTB yürüyüşü egzersiz öğretmenleri bu yürüyüş şeklini, yürürken bacak ve alt vücudu sıkıp bırakma hareketlerinden oluşturmuşlardır. Kereviz grubunun alt vücut kaslarını aktive edeceğinden, istenen bölgelere etki edecektir.

Göğüs bölgenizi genişletecek bir egzersiz yoktur ama ağırlık çalışarak pektoral kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Buda aslında daha biçimli bir göğüse sahipmişsiniz görüntüsünü yaratacaktır. Bir egzersiz topunun üzerine uzanın, bacaklarınızı uzatın ve iki eliniz de yukarı bakacak şekilde birer dumble kaldırın. Yavaşça kollarınızı kasın ve ağırlıkları vücudunuzun üzerine doğru kaldırın, sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.

Neler yapmamalı: Uzun mesafe koşuları ve kardiyovasküler çalışmayı minimumda tutun. Çünkü bu hareketler size kıvrım kazandırmadan zayıflatır.

Beslenme planı: Kereviz grubunun metabolizmaları genellikle hızlı çalışır, yani kalori yakmaları süratlidir. Abur cubur yemek size kilo aldırmayabilir ama bunlar cildinizin kalitesine zarar verir ve ayrıca sağlığınız için de tehlikelidir. Fındık ve çekirdekli besinler, omega 3′ler ve 6′lar açısından bu grup için eşsizdir.

Ayrıca soya, miso çorbası, fasulye, tofu, rezene ve hindibayı beslenme programınıza dahil etmelisiniz. Bu besinlerdeki phytoestrogen adlı madde, vücutta dominant kadınlık hormonu olan östrojen gibi etki yaratır ve daha kıvrımlı hatlar oluşmasına yardımcı olur.

Hızlı çalışan metabolizmanızı doyurmak için sık sık yemek yiyin. Yüksek proteinli kahvaltı -omlet gibi- etmeniz, enerjinizin tükenmesini önler. Bunu öğle yemeğinde yiyeceğiniz tavuk veya balıkla destekleyebilirsiniz. Sadece çorba veya salata yemek, sizin yarım saat sonra abur cubura saldırmanıza neden olacaktır.

Neler yapmamalı: Sağlıksız bir beslenmeyle hayatınızın sonuna kadar idare edebileceğinizi sanmayın. Şimdilik vücudunuzdan memnun olabilirsiniz ama otuzlu yaşlarla beraber kötü beslenmenin sonuçlarını görmeye başlarsınız.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Zayıflamak için pratik bilgiler enginon07 0 304 17.09.12, 14:53:46
Last Post: enginon07
  Zayıflamak İçin Çok Uyunmalıymış ekskiz 0 380 21.08.12, 02:57:11
Last Post: ekskiz
  Boy ve Kiloma Göre Kaç Kilo Vermem Gerekir? yelizkorkmaz 0 261 22.05.12, 00:07:41
Last Post: yelizkorkmaz
  Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamak İçin Ne Yapmam Gerekir? yelizkorkmaz 0 244 22.05.12, 00:07:00
Last Post: yelizkorkmaz
  Vücut yağlarını eritmek için zayıflama çayı yelizkorkmaz 0 234 22.05.12, 00:01:40
Last Post: yelizkorkmazUsers browsing this thread: 1 Guest(s)