Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Başlangıç anına çok yakınız
#1
CERN'deki yeni deneyler bekletilerin ötesinde sonuçlar verdi

CERN'in Cenevre yakınlarındaki parçacık hızlandırıcısında yapılan deneylerde, ışık hızına yakın bir hızla çarpıştırma deneylerinin bu kez kurşun iyonlarıyla yapılması, beklentilerin çok ötesinde bir başarı elde edilmesini, fizik bilimcilerin adeta bir ''veri seli'' elde etmesini sağladı.

Bu son çarpıştırma ile, maddenin ''kuark-gluon plazma'' halinin ortaya çıktığı düşünülüyor. Evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama'nın başlangıcının hemen sonrasında maddenin bu halde olduğu, bu aşamada atomların bile henüz oluşmadığı düşünülüyor. Güneşten bile milyonlarca kat sıcak olan bu aşamada, hızla soğumanın atom altı parçacıkları oluşturduğu varsayılıyor. Bu atom altı parçacıklar da, atomun yapı taşlarından olan proton ve nötronları oluşturuyor.

HİGGS PARÇACIĞI VAR MI?
Atomu oluşturan ve maddeye kütlesini veren bu atom altı parçacıklar arasında olduğu düşünülen ''Higgs bozonu'' adlı parçacığın varolup olmadığı da, bu deneylerde elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda anlaşılacak. CERN'de çalışan bir ekibin sözcülerinden Guido Tonelli, Higgs parçacığının varolup olmadığının, 2011 sonuna kadar anlaşılmış olabileceğini söyledi. Higgs parçacığının, parçacıkların birleşmesi sonucu, maddenin kütle kazanmasını sağlayan kilit önemdeki parçacık olduğu sanılıyor.


4. BOYUT'UN SIRRI 2011'DE ÇÖZÜLECEK
Tonelli, uzaydaki derinlik, genişlik ve yükseklik ile zamandan oluşan 4 boyuta ek olarak, çok daha fazla boyutların (paralel evrenlerin) varlığına ilişkin ipuçların da yine gelecek yıl elde edilebileceğini belirtti. Bunun için, hızlandırıcıda 2011'de yapılacak olan daha yüksek enerjili çarpışmalar, daha kolay sonuca gidilmesini sağlayabilecek.

CERN'deki bir başka ekibin sözcüsü Fabiola Gionotti de, CERN'in internet sitesindeki yazısında, ''bir yıl önce, deneylerde bu kadar aşama sağlayabileceğimizi hayal bile edemezdik'' dedi.

haberturk
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  İsviçreli uçak firmasından Türkiye’ye başlangıç için 10 milyon dolar yatırım! Yasin Arslan 0 322 17.07.12, 02:04:02
Last Post: Yasin Arslan
  Windows 8′in Başlangıç Ekranıi için 25 farklı renk seçeneği! Yasin Arslan 0 290 24.03.12, 15:13:48
Last Post: Yasin ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)