Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayar Açılışta F1 Sorunu Ve Çözümleri
#1
Bilgisayar Açılışta F1 Sorunu Ve Çözümleri


Bilgisayar açılışta F1 sorunu ve çözümleri
Genellikle Bios'ta açılırken yüklenen ortam sürücülerinden ve sürücü durumlarından kaynaklanır. Dilerseniz bunlara bir göz atalım.

Klavye Hatası (Keyboard Error): Klavye takılı değilse, iyi yerleşmemişse ya da klavye arızalı ise (bâzen bunların dışındaki nedenlerde de) klavye hatası verir ve F1 tuşuna basmanız istenir. F1'e basarsınız ve devam edersiniz ya da klavye kablosunu çıkarır tekrar takarsınız.

Disket Sürücü Hatası (Floppy Error): Disket kablosu takılı değilse, takılı ancak ters takılmış ise, hiç çalışmıyor ise, duruma göre davranır (en kısa metod disket sürücüsünü bios'tan kapatırsınız) çözümü ona göre oluşturursunuz.

HDD Hatası: Ide kanallı HDD'lerde açılışta boot yerleşiminde master olarak tanınmadığı durumlarda çıkan hata mesajıdır. (Wait For 'F1' If Error) Bios ekranında Boot * Boot Settings Configuration * sekmesinde bu özelliği "Disable" konumuna getirerek çözümlersiniz.

Donanım Hatası (Hardware Monitor Error): Fan devrinin ya da işlemci sıcaklığının sonucu olarak F1 sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için de Bios'ta iken Hardware Monitor'e ve oradan da işlemci sıcaklığı ve fan devir değerlerine bakarak sorunu çözebilirsiniz.

Ayrıca F1'in açıklaması olarak çıkan hata mesajını görecek olursak eminim daha açıklayıcı ve net bir sonuca ulaşabiliriz.

NOT:Tarih hataları da aynı sorunu yaratıyor biosun tarihini ayarladığınızda düzeliyor
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Bilgisayar Zararlıları (Kötücül Yazılım, Malware) Nedir? SuskuN 0 414 31.03.11, 08:34:26
Last Post: SuskuN
  Pratik Güvenlik Çözümleri SuskuN 0 386 31.03.11, 08:29:15
Last Post: SuskuN
  Kisisel Bilgisayar Guvenligi SuskuN 0 332 31.03.11, 08:28:54
Last Post: SuskuN
  Bilgisayar ve İnternet Güvenliği Klavuzu TazZ 0 475 19.02.11, 01:12:53
Last Post: TazZUsers browsing this thread: 1 Guest(s)