Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
latife hanımın sırları
#1
latife hanımın sırları


Gazeteci İpek Çalışlar’ın Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ı anlattığı kitabı, İngiltere'de yayımlanan Economist dergisine konu oldu. Dergi haberi ‘Eski bir Türk tabusuna dair yeni bir kitap’ başlığıyla verdi.
Dergi, ölümü üzerinden yetmiş yıl geçse de Modern Türkiye'nin kurucusu Atatürk'ün geride bıraktıklarının, milyonlarca Türk için "ilahi" bir anlam taşıdığını belirterek; Atatürk'e hakaretin, üç yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanabildiğine dikkat çekti.
Economist'e göre bunu değiştirmek, Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne giden yolda bekleyen çetin gereksinimlerden biri.
Economist dergisine göre, deneyimli gazeteci İpek Çalışlar'ın, Atatürk'ün eşi Latife Uşşaki'nin biyografisini kaleme aldığı yeni bir kitap, küçük bir adım olsa da umut vaat ediyor: “Atatürk'ün 1925 yılında boşanmasının ardından, Türkler, hep kahraman kocasını idare edecek istekten yoksun ve aklı kurnazlığa işleyen; patronluk taslayan ve çirkin bir kadın imajını besledi. Dergide yer alan yazıda şu görüşlere yer verildi:
“Çalışlar'ın dikkatli araştırması ve ailesiyle arkadaşlarının anlattıkları ise başka bir tabloyu; ülkenin liderinin kalbini çalan, 23 yaşında, başı açık ve cesur bir kadını ortaya koyuyor. İzmir'de zengin bir tüccarın kızı olan ve Avrupa'da hukuk okuyan Latife, Atatürk'ün modern Türk devleti tasavvurunu oluşturmasında, düşünülenden çok daha büyük bir rol oynadı.”
“Latife, Fransa ya da İsviçre'den çok daha önce, Türkiye'deki kadınlara oy kullanma hakkı verecek yasaların geçmesi için mücadele vermiş bir feministti.”
Economist dergisine göre Atatürk, Latife'yle öyle gurur duyuyordu ki; bu başı açık kadınla, tüm Anadolu'yu baştan başa dolaşarak onu örnek Türk kadını olarak göstermişti.
Peki acaba, ters giden ne oldu? diye soran dergi, şu yanıtı veriyor: "Latife, hikayenin kendi kısmını daha çok Atatürk'e saygısından, aynı zamanda da korkudan asla anlatmadı.
Türk Tarih Vakfı'nda tutulan günlüklerinin yayınlanmasına mahkeme kararıyla 25 yıl önce getirilen yasağın geçen yıl dolması, gizem perdesinin aralanmasına imkan verdi.
Ancak ailesi, Atatürk'ün imajını korumak maksadıyla bu belgeleri yayınlamayı reddetti.
Atatürk'ün her gece arkadaşlarıyla içki içiyor olması sorunlardan biri olabilir, bu geniş ölçüde bilinse de; az tartışılan bir konu. Ayrılıkta önemli bir rol oynadığı açık. Aynı zamanda Atatürk'ün eski sevgilisi Fikriye'nin cumhurbaşkanlığı köşkü önünde kendini vurması da öyle.
"Ancak İpek Çalışlar başka bir neden daha ortaya koyuyor: Tüm Batılılaşma çabaları yanında, Atatürk sonuçta karısının, kendisiyle eş konumda olma isteğini hazmedemedi.
Çalışlar'a göre, "O da nihayetinde bir erkekti..."
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  C. Zübeyde hanımın hayatı mkt 0 732 02.04.11, 19:54:39
Last Post: mkt
  B. Konyar olarak zübeyde hanımın ailesi mkt 0 516 02.04.11, 19:54:09
Last Post: mktUsers browsing this thread: 1 Guest(s)