Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yağlı ciltler için bakım önerileri
#1
Herkes parıl parıl parlak bir cilt ister ama kimse bu parıltının yağdan kaynaklanmasını istemez. Düşünün bir kere: Elinizi alnınıza götürmenizle, yağlı dokuyu hissetmeniz bir oluyor. Hemen elinizi çekiveriyorsunuz. Yazın işler daha da nahoş oluyor. Sıcakla beraber, cildinizin ürettiği yağ miktarı da artıyor. Tüm yüzü yağdan parlayan bir yüzle geçirmekse hoş değil. Peki ne yapabilirsiniz? İşte bazı öneriler:

1. Cildinizi temizlemek için hafif bir jel ürün kullanın. Krem içeren temizleyiciler, cildinizde kalıntı bırakabilir. Bu da yağlı bir görüntüye sebep olabilir.

2. Yüzünüzü günde 2 kezden fazla yıkamayın. Cildinizi fazla yıkamanız kurumasına sebep olabilir. Bu durumda da cilt daha çok yağ salgılar.

3. Mutlaka tonik kullanın. Kullandığınız toniğin alkol içermemesine dikkat edin. çünkü tonik ciltte kuruma yapabilir. Bunun yerine, güvercinağacı (hamamelis) veya buna benzer yatıştırıcı özelliği olan maddeler içeren bir tonik kullanmaya özen gösterin. Toniği, yüzünüzü jelle her yıkayışınızdan sonra kullanın.

4. Güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Gene jel olanları tercih etmekte fayda var.

5. Nemlendiricili fondötenlerden kaçının. Daha ileri yaşlar için üretilmiş fondötenlerde genellikle nemlendirici bulunur. Bu nedenle de yağ içerebilir. Bunlar yerine yağ içermeyen formülleri tercih edin.

6. Pudra kullanın. Fondötenin üzerine süreceğiniz yarı saydam bir pudra, fondötenin bozulmadan cildinizde kalmasını sağlar, hem de yağlı görünümün önüne geçer.

7. Cildin yağını almak için özel olarak hazırlanmış kağıtlardan kullanın. Bunları kullanırken, makyajınızı bozmamaya dikkat edin. Ayrıca pudrayı da fazla abartmayın. Çünkü fazla pudra sürdüğünüzde, ince çizgiler oluşabilir. Bu da ağır bir makyaj görünümü verir.

8. Maske yapın. Haftada bir veya iki kez uygulayacağınız killi bir maske gözenekleri temizler.

9. Cildiniz yağlıysa, makyaj malzemelerinizi pudraları olanlardan seçin. Pudra halindeki far ve allık, cildinizde daha uzun süre kalır.

10. Cildinizin daha da yağlandığını, pul pul döküldüğünü fark ederseniz, doktora görününüz.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Cilt bakım video Bullem 0 661 12.09.12, 22:19:39
Last Post: Bullem
  Kuru ciltler için buğday kırması maskesi yelizkorkmaz 0 366 21.05.12, 22:51:06
Last Post: yelizkorkmaz
  Yağlı cilt için çökelek maskesi yelizkorkmaz 0 286 21.05.12, 22:49:59
Last Post: yelizkorkmaz
  Yağlı ciltler için zencefil kompresi yelizkorkmaz 0 449 21.05.12, 22:49:20
Last Post: yelizkorkmaz
  Kışa özel bakım önerileri yelizkorkmaz 0 249 25.04.12, 22:45:27
Last Post: yelizkorkmazUsers browsing this thread: 1 Guest(s)