Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Msn Hata ve Çözüm yolları
Msn Messenger Hata Kodları ve Çözümleri

Msn Messenger 8100030d Hata Kodu ve Çözümü

Bu hatanın birkaç farklı nedeni ve çözümü mevcuttur.
Neden 1 : Bilgisayarınızın yüksek güvenlik altında çalışması.. ( Güvenlik duvarı,antivirüs; firewall ayarlarınız ) Bu hata live'da sıklaşmıştır, eski sürüm msn 7.5 kullanmayı sevenler, o sürümü kullanabilirler.

Msn 7.5 kullanamıyorum artık mecburi güncelleştirme istiyor diyen arkadaşlar ise; aşağıdaki konuya baksın, 7.5 kullanabilirler..

Neden 2 : Bios pilinizin zayıflamasından dolayı,saat ayarlarınızın geride kalması..

Neden 3 : Genel,klasik msn hataları ( daha detaylı bir araştırma yapmak zorunda kalabilirsiniz )

Not : Bu çözüm yollarını kullanırken, msn'den system tray'da yani saatin bulunduğu bölgedende çıkış yaptığından emin olunuz.

İlk Çözüm Yolu : Bilgisayarınızın saat ayarı...
MSN'i kapatın bilgisayarın saatini Gün /Ay / Yıl / Saat / Dakika olarak güncelleyin..
Veya bios'a girip, biostan saat ayarını yapınız..

İkinci Çözüm YOlu :
başlat >Çalıştır > regsvr32 softpub.dll girip enter diyoruz...

Üçüncü Çözüm Yolu :
Kullandığınız antivirüs programlarının, hassasiyetinden emin olunuz.
Eğer engelliyorsa izin veriniz, hangi antivirüs kullandığınızı bilemiyeceğim bunu tek tek antivirüslere göre anlatamayacağım,ama siz izin verdiğinden emin olana kadar bu işlemi hallediniz.
Zone Alarm,Kaspersky gibi güvenlik programları kullanıyorsanız özellikle bu hata ile karşılaşmamanız çok nadir bir durum.
Kullandığınız güvenlik programlarının eminimki izinliler listesi vardır,kesinlikle kontrol ediniz ve uygulayınız..

Devam..

Windows Güvenlik Duvarı ayarları..
Resim :

Resimde gözüken tik işaretlerinden emin olunuz, yani izin verdiğinizden.

Dördüncü Çözüm Yolu :
Msn > Araçlar > Seçenekler > Bağlantı > Bağlantı Sorun Gidericisi ( çalıştırın ) > verilen hatayı onarınız > size bir onay sorusu soracaktır; silmek için onaylayınız...

Not 2 : Son çözüm yolu için system tray'dan çıkmaya çalışmayın,zaten mümkün değil; oradan gireceksiniz...

Halada çözemediyseniz,çaresiz kaldıysanız: sistem geri yükleme yapınız.
( hatayı almadığınız bir önceki güne )
Reply
2. ÇÖZÜM YOLU

Pc de benim hesabım dısındaki tum hesabları acılıyordu ve benim hesabımda baska pcde acılıyordu.

Bu sorunla karşılaşan varsa benim yaptığım çözümü yazmak isterim belki faydası olabilir. Çünkü ben yaklaşık 2 saattir o sorunla uğraştım ve nihayetinde çözüldü. Önce saatin ordaki msn simgesine çıkış deyip çıkın.

Sonra şu klasöre gidin:
C://Document and Settings/Kullanıcı Hesabı/appdata/local/microsoft/Windows Live Contact
ve bu klasörün içindeki dosyaları silin.
Sorun halledilmiş oluyor.
Reply
8100030d hatası bir önceki sürümün üzerine yeni bir sürüm yüklendiği için Messenger ın cache dosyalarından dolayı oluşur. Diğer Windows Live ID lerdeki oturumumuzu açıp her zaman kullandığımız Windows Live ID miz ile oturum açamamızın nedenide cache dosyalarımızda bir sorun olduğunu gösterir. Yani Messengerın cache dosyalarını silersek sorunumuz kolaylıkla çözebiliriz.

Klasör seçenekleri > Görünüm den " Gizli klasör ve dosyaları göster " yaparak gizli dosyaların gözükmesini sağlayınız.

Xp Kullananlar için:

C:\Documents and Settings\ Kullanıcı Adı \Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows Live Contacts
klasörünün içerisini temizleyin.

Vista Kullananlar için:

C:\Kullanıcılar\ Kullanıcı Adı \AppData\Local\Microsoft\Windows Live Contacts\

klasörünün içerisini temizleyin.

Eğer Live Messenger değilde eski bir sürüm MSN Messenger kullanıyorsanız ve aynı hatayı alıyorsanız. Başlat > Çalıştır a girip " cmd " yazıp dos ekranını açınız ve sırası ile command ekranına aşağıdakileri yazıp ENTER a basınız.

1- cd\
2- cd %appdata%\microsoft
3- cd "msn messenger"
4- del /s listcache.dat
Reply

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Messenger'dan Skype'a geçiş yolları Hakan Atabas 0 1,756 25.04.13, 12:36:00
Last Post: Hakan Atabas
  81000314 ve 81000306 Msn Hatalarına Çözüm Mugger 0 494 08.05.11, 12:43:59
Last Post: Mugger
  Hata 800b0001 Mugger 0 430 08.05.11, 12:43:38
  Windows Live Messenger 80048869 Hata Kodu ve Çözümü Mugger 0 474 08.05.11, 12:43:01
  Msn/Windows Live Messenger 81000377 veya 81000378 Hata Kodu ve Çözümü Mugger 0 472 08.05.11, 12:42:46

Users browsing this thread: 1 Guest(s)