Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'Akıllanan' trafik ışıkları yoğunluğa göre yanacak
#1
Kentteki trafik ışıklarının yerini çok yakında akıllı sinyalizasyon sistemi alacak. İSBAK'ın geliştirdiği 'Kameralı Trafik Analiz Sistemi' sayesinde trafikte yüzde 50'ye varan rahatlama hedefleniyor.

İSBAK tarafından geliştirilen 'Kameralı Trafik Analiz Sistemi', kameralar aracılığıyla kavşaklardaki trafik yoğunluğu, kuyruk uzunluğu, bekleme süresi gibi verileri merkeze ileterek trafik ışıklarının süresini ayarlayabiliyor. Sistem, trafik ışıklarının geçiş süresini daha uzun tutarak araçların seyrini artırıyor. Araçların trafikte bekleme ve ışıkta kalma sürelerini azaltan sistem sayesinde, yakıt ve hava kirliliğinden de tasarruf edilecek. Pilot olarak Halıcıoğlu'nda uygulanan sistem, başarılı sonuç verince Dolmabahçe kavşağına da yerleştirildi. Yıl sonuna kadar sayısı artırılacak olan 'Kameralı Trafik Analiz Sistemi'nin kentteki tüm kavşaklara yerleştirilmesi planlanıyor.

SENSÖR VE KAMERALAR DEVREDE
Trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefleyen 'sinyal optimizasyonu' ileri teknikleri kapsıyor. Bu çerçevede kullanılan en ileri teknik olan "Tam Adaptif Sinyal Yönetimi" nde kavşağa her koldan yaklaşan araç sayısı, sensörlerle belirleniyor. Bu bilgi, sinyal denetleyici cihazlara bildiriliyor. Yoğun olan yolda yeşil ışık süresi daha uzun tutulurken, yoğunluğun az olduğu yola kırmızı ışık veriliyor. Akıllı yazılımlar içeren 'Yeşil Dalga Sistemi' de İstanbul'daki 471 kavşakta uygulanıyor. 'Yarı-Trafik Uyarımlı Sistemi' için araçların varlığını algılayan kamera ve sensörler kullanılıyor. Bu kamera ve sensörler, kavşakta araç olup olmadığı bilgisini merkeze iletiyor. Yan yollarda araç yoksa anayollardaki yeşil ışık süresi uzatılıyor.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  IBM'e göre insan beyni gibi düşünebilen bilgisayarlar umut verici! Yasin Arslan 0 323 11.10.13, 12:58:51
Last Post: Yasin Arslan
  Kıyafetiniz sizin morelinize göre renk değiştiriyor! Yasin Arslan 0 383 09.10.13, 17:55:44
Last Post: Yasin Arslan
  Der Spiegel’e göre NSA’in akıllı telefonlara tam erişimi var! Yasin Arslan 0 273 09.09.13, 14:09:49
Last Post: Yasin Arslan
  TÜİK Verilerine Göre İntrnet Kullanımı Faruk Arslan 0 268 27.05.13, 13:23:45
Last Post: Faruk Arslan
  Akamai'ye göre dünyanın en hızlı interneti Güney Kore'de! Yasin Arslan 0 311 24.04.13, 18:04:58
Last Post: Yasin ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)