Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ABD'den göstericilere 'panik düğmesi'
#1
ABD bir kez daha demokrasinin ve insan haklarının hizmetinde! ABD'nin geliştirdiği yeni teknoloji, cep telefonlarına yüklenip eylemcileri koruyacak.

ABD, dünyanın dört bir yanındaki demokrasi yanlısı protestocular için özel bir cep telefonu uygulaması geliştiriyor.

Akıllı telefonlara yüklenebilen uygulama, telefonun güvenlik güçlerinin eline geçmesi halinde, 'panik düğmesiyle' kayıtlı tüm numaraları siliyor ve acil durum sinyali gönderiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bu uygulama ve teknolojiyle şu sıralar isyan dalgasıyla çalkalanan Arap coğrafyasından Çin'e kadar uzanan bölgelerde demokrasi yanlısı göstericileri hedef alıyor. Amaç baskıcı hükümetlere isyan eden göstericilere yardımcı olmak.

Girişim, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, İran, Mısır, Tunus ve başka ülkelerde Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin halk hareketlerindeki payının görülmesinin ardından internet özgürlüğünü genişletme yönündeki çabalarının bir parçası olarak ortaya çıktı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2008'den beri dünyanın dört bir yanındaki eylemcileri desteklemek üzere yaklaşık 50 milyon dolarlık bütçe ayrıldığını kaydederken, şimdi amacın eylemcilerin iletişim olanaklarının ve verilerinin hükümetlerin tecavüzüne karşı korunması olduğu belirtiliyor.

Demokrasi ve özgürlük yayma gerekçesiyle, ülke işgal edip, bomba yağdırmaktan çekinmeyen ABD'nin bir kez daha insan hakları ve demokrasinin hizmetinde (!) olduğunu görmenin, dünyanın dört bir yanındaki insan hakları ve demokrasi eylemcilerini derinden etkileyeceği muhakkak.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Windows 8'e sıfırlama düğmesi! MiroslavStoch 0 320 30.03.11, 23:14:28
Last Post: MiroslavStochUsers browsing this thread: 1 Guest(s)