Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cihazların ısınmasını engelleyen nano buluş
#1
General Electric (GE) Global Araştırma Merkezi Nanoteknoloji Ekibi, elektronik cihazların aşırı ısınmasını önlemek adına kullanılabilecek bir termal materyal sistemi geliştirdi.

Bilgisayar çipleri ve muhtelif elektronik bileşenlerde görevini ifa eden termal materyal sistemi, elektronik cihazların yarattığı sıcaklığı alıp dağıtıyor.GE Global Araştırma Merkezi'nde kıdemli bilim adamı olarak görev yapan Dr. Tao Deng yaptığı açıklamada, "Daha az ısınma, kullanılan cihazlardan daha etkin biçimde yararlanılması anlamına gelir. Daha ileri teknolojiye sahip radar sistemleri ve daha güçlü elektronik kontrol sistemlerine sahip uçuş ile seyir sistemleri hayal edin. Bunun da ötesinde daha süratli dizüstü bilgisayarları göz önünde bulundurun. Elektronik bilimi ilerledikçe, bakır gibi sıradan materyallerin artan sıcaklıklara dayanamadığını görüyoruz. Veri işleme süratinin artabilmesi ve elektronik sistemlerin daha yeterli olabilmesi için daha iyi soğutma cihazlarına ihtiyacımız var." dedi.

Deng, prototip sistemin örnek faaliyetler esnasında muhtelif elektronik ortamlar ile uygulama ortamlarında görevini başarılı bir şekilde yerine getirdiğini belirtti. Sistemi deney aşamasında güç şartlara da tabi tuttuklarını kaydeden Deng, "Ürün, normal yerçekimi gücünün 10 katı yerçekimi simüle edilmiş ortamlarda bile görevini başarılı bir şekilde yerine getirdi. Karşılaştırma yaparsak, bu yerçekimi gücü, Disney'in 'Görevimiz: Uzay' (Mission: Space) hareket simülatörüne giren birinin maruz kalacağı yerçekimi gücünün dört katından daha fazladır. Normal yerçekiminin 10 katı bir gücü üzerinizde hissettiğinizde aynı süratle koşabilir misiniz? Büyük ihtimalle hayır, ama bizim prototipimiz bunu başarabiliyor." ifadelerini kullandı.

GE'nin nanoteknoloji alanındaki diğer faaliyetleri sonucu kanser ve kalp hastalıklarının tedavisine yönelik ileri görüntüleme, ampüllerde verimlilik, güçlü uçak motorları ve enerji üretiminde yüksek performans ile verim sunan parçalar da elde edilebiliyor.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Haydi! Kendi nano-SIM kartımızıı yapalım! Yasin Arslan 0 306 19.09.12, 17:18:33
Last Post: Yasin Arslan
  nano-SIM kartları 17 Eylül’de Avea'da! Yasin Arslan 0 359 14.09.12, 22:15:07
Last Post: Yasin Arslan
  Yeni iPod Nano Faruk Arslan 0 261 13.09.12, 00:44:51
Last Post: Faruk Arslan
  Nano-SIM kartlar operatörlerde yerini alıyor! Yasin Arslan 0 210 07.09.12, 21:44:22
Last Post: Yasin Arslan
  nano-SIM kartların ne gibi avantajları var! Yasin Arslan 0 212 07.08.12, 12:51:29
Last Post: Yasin ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)