Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
7 İlde İlahiyatcı Profesörlere Ergenekon Baskını
#1
Zekeriya Beyaz'ın evinde Ergenekon araması

Ergenekon davasıyla birleştirilen Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı soruşturması kapsamında 7 ilde arama yapılıyor.Aranan evler arasında ilahiyatçı Profesör Zekeriya Beyaz ve bazı ilahiyatçıların da evi bulunuyor.

İLAHİYATÇI PROFESÖRLERİN EVİNDE ARAMA / Foto Galeri

7 ilde arama

“Ergenekon” soruşturması kapsamında incelenen Zirve Yayınevi cinayetine ilişkin olarak Prof. Dr. Zekeriya Beyaz'ın da aralarında bulunduğu bazı kişilere ait adreslerde arama yapılıyor.

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz'ın Esenler Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki evine gelen polisler arama başlattı.

Arama yapılan iller: İstanbul, Ankara, Adana, Konya, Trabzon, Malatya ve Antalya.

İlahiyatçıların evi aranıyor

Prof. Zekeriya Beyaz'ın evi de aranıyor

Evi arananlar ilahiyatçı profesörler arasında Prof. Zekeriya Beyaz, Prof. Abdurrahman Küçük ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Şahin Filiz, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Albayrak ile Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin eski dekanı Mehmet Aydın da var. Albayrak'ın üniversitedeki odasında da polis arama yapıyor.

Türkiye Dinler Tarihi Derneği ve Dünya Dinler Tarihi Derneği (International Association for the History of Religions) üyesi olan Doç. Dr. Albayrak’ın 'Keldaniler ve Nasturiler', 'Bogomilizm ve Bosna Kilisesi', 'Başlamayan Diyalog', 'Hz. İsa Hz. Muhammed'i Müjdeledi mi?', 'Adana'da Kiliseler ve Hıristiyanlaşma Olgusu' adlı kitapları bulunduğu, kitaplarında misyonerlik ve misyonerler konularını ele aldığı belirtildi. Polis, dernekte de arama yapıyor.

Doç. Dr. Albayrak 'Dinler Tarihi', 'Mukayeseli Halk İnançları', 'Dinler Arası Diyalog', 'Karşılaştırmalı Dinler Tarihi', 'Dinler Tarihi Metodolojisi', 'Dinler Arası İlişkiler ve Diyalog İmkanları' dersleri veriyor.

Beyaz: Kitap yazıyordum

Arama sırasında CNN Türk'e konuşan Beyaz, ''Arama, misyonerlikle ilgili çalışmalarım hakkında. Fethullah Gülen ve Said-i Nursi hakkında kitap yazıyordum'' dedi.

İlahiyat Profesörü Zekeriya Beyaz'ın kızı Gökçen Beyaz yapılan aramaya ilişkin konuştu.Beyaz'ın kızı Gökçen Beyaz, "Sabah erken saatlerinde bir arama kararıyla birlikte geldi polis arkadaşlar. Kararda Ergenekon operasyonu kapsamında Doğu Perinçek ve Hurşit Tolon'un misyonerlikle ilgili kışkırtıcı söylemlerde bulundukları ve babamın da bunun içinde olduğuna dair arama kararı vardı. Evden misyonerlikle ilgili hiçbir belge alınmadı. Evden sadece Said-i Nursi ve Nurculukla ilgili çıkacak olan bir kitap vardı. Polis arkadaşlar sadece onunla ilgili bilgileri incelediler ve belgeleri aldılar" dedi.Prof. Küçük: İlgim yok

Evinde arama yapılan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Küçük, “Malatya'daki cinayetle ilgili olarak arama kararı var. Kitaplara, dergilere, bilgisayar kayıtlarına bakıyorlar. Benim bu tür olaylarla ilgili uzaktan yakından ilgim yok” diye konuştu.

Kendisinin bilim adamı olarak misyonerlik konusunda araştırmalar yaptığını ve kitaplar yazdığını söyleyen Küçük, “Zirve Yayınevi cinayetinde adı geçenlerle bir ilgim yok. Onları ne tanırım ne de telefonla konuştum” ifadelerini kullandı.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  İstanbul Milli Emlak'a Yolsuzluk Baskını Faruk Arslan 0 363 09.10.13, 18:44:31
Last Post: Faruk Arslan
  İstanbul'da Uyuşturucu Baskını Faruk Arslan 0 279 09.10.13, 12:52:55
Last Post: Faruk Arslan
  Ergenekon'da İtiraz Gedi Faruk Arslan 0 315 06.08.13, 21:19:01
Last Post: Faruk Arslan
  TSK'nın Ergenekon Açıklaması Faruk Arslan 0 330 06.08.13, 21:15:42
Last Post: Faruk Arslan
  Ergenekon'da Mebbet Alan İsimler Faruk Arslan 0 281 05.08.13, 18:15:54
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)