Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suriye'de Hükümet İstifa Etti
#1
Suriye'de hükümet istifa etti

Ortadoğu'daki devrim hareketlerinin sıçradığı Suriye'de hükümet sokağın çağrısına uyup istifa etti

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki devrim hareketlerinin sıçradığı Suriye'de hükümet sokağın çağrısına uyarak istifa etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son 3 günde 2 kez telefonla görüştüğü ve reform çağrılarına yanıt vermesini istediği Devlet Başkanı Beşşar Esad, hükümetin istifasını kabul etti. Yeni hükümet kurulana kadar Naci Itri başbakanlığındaki mevcut hükümetin görevde kalacağı belirtildi.

TARİHİ KONUŞMA BUGÜN
Halk Esad'ın bugün mecliste yapacağı tarihi konuşmayı bekliyor. 11 yıllık iktidarı boyunca yönetiminin en ciddi kriziyle karşı karşıya olan Esad'dan siyasi refomlara girişmesi ve 48 yıldır yürürlükte olan sıkıyönetim kanunlarını kaldırması isteniyor. Dara'da başlayıp diğer kentlere sıçrayan olaylardan beri halkın karşısına çıkmayan Esad'ın, Bakanlar Kurulu toplantısında, kabinenin istifasını istediği belirtildi. Esad'ın konuşmasını hangi söylemler üzerine kuracağı merak ediliyor. Konuşmada, reform çerçevesinde halkın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda kurumsal temelde yeniden yapılanması veya iyileştirmeler yapılması yönünde iki söylemden birinin öne çıkması bekleniyor. İlk söylem Esad'ın başını çektiği ve halkın desteklediği liberal kanadın ülkede baskın olduğu ve yeni bir dönemin başlayacağının işareti sayılırken, ikinci söylem ülkenin son 40 yılıyla özdeşleşen Baas Partisi'nin başını çektiği statükocu söylemin varlığını devam ettireceğini gösteriyor. Suriyeliler için Baas Partisi istenmeyen uygulamaların sembolü iken, Esad'ın halk tarafından liberal tarafa konumlandırılması dikkat çekiyor.

Eski kafalar tasfiye edilmeli
İngiltere'de Arapça yayımlanan Eş Şark El Avsat gazetesinin Ortadoğu uzmanı Salih El Kallab makalesinde, 'Suriye, Arap ülkelerinde başlayan tsunami dalgalarının kendisine kadar ulaşmasını aklından bile geçmiyordu' dedi. Suriye'nin kendisini Mısır, Tunus ve Libya'dan farklı bir konumda gördüğü ifade edilen makalede, Esad'ın kısa vadeli reformlar yaparak bu dalgadan kurtulacağını sandığı vurgulandı. Makalede, Tunus ve Mısır ayaklanmasından sonra Esad'ın BBC ile yaptığı özel röportajda, 'Arap ülkeleri halklarının sesini dinlemede geç kaldı' sözü hatırlatılarak, 'Bunların başına geleceğini hiç tahmin etmiyordu' denildi. 'Esad'ın 'eski kafalıları' tasfiye etmesi, partiyi yeniden yapılandırması ve yeni partilerin kurulmasına izin vermesi gerekir' diyen El Kallab, 'Artık her zamanki gibi ucuz kurtulmak yok' dedi.

Milyonlar hepimiz Beşşar'ız dedi
Şam başta olmak üzere pek çok kentte milyonlarca kişi Esad'a destek için 'birlik gösterileri' düzenledi. Gösterilerde, bazı yabancı devet başkanları ve uluslararası medya kuruluşları protesto edilirken, 'Hepimiz Beşşar'ız', '21 milyon Beşşar var' sloganları atıldı.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Bayram'da 15 Milyon Kişi Seyehat Etti Faruk Arslan 0 408 22.10.13, 13:04:22
Last Post: Faruk Arslan
  Tır Koyunları Telef Etti Faruk Arslan 0 307 21.10.13, 13:42:13
Last Post: Faruk Arslan
  Cumhurbaşkanı Ahmet Üzümcü'yü Tebrik Etti Faruk Arslan 0 322 11.10.13, 16:18:04
Last Post: Faruk Arslan
  Selehattin Demirtaş'tan İstifa Açıklaması Faruk Arslan 0 476 08.10.13, 19:58:01
Last Post: Faruk Arslan
  Papaz Gabriel Başbakan'a Teşekkür Etti Faruk Arslan 0 379 08.10.13, 14:55:46
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)