Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NATO, BM'nin kararını tüm yönleriyle uygulayacak
#1
NATO'nun, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya konusundaki kararını tüm yönleriyle uygulamayı kabul ettiği bildirildi.


NATO'dan bir diplomat, NATO'nun, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya konusundaki kararını tüm yönleriyle uygulamayı ve hava saldırıları dahil olmak üzere tüm hava operasyonlarının komutasını üstlenmeyi kabul ettiğini söyledi.
Diplomat, bu kararın, bundan böyle Libya'daki tüm askeri operasyonların NATO komutasında olacağı anlamına geldiğini kaydetti.

AYRINTILAR GELİYOO
_________________________________________________

Rasmussen: NATO, BM kararlarını eksiksiz uygulayacak

NATO üyeleri, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya hakkında aldığı kararların bütün unsurlarıyla NATO tarafından üstlenilmesi konusunda anlaştı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO'nun büyükelçiler seviyesindeki karar organı Kuzey Atlantik Konseyi'nin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "NATO müttefikleri BM Güvenlik Konseyi'nin (1973 sayılı) kararı çerçevesinde Libya'da bütün askeri operasyonu üstlenme kararı aldı. Amacımız sivilleri ve sivillerin yaşadığı bölgeleri Kaddafi rejiminin saldırı tehdidinden korumak. NATO, BM kararının bütün unsurlarını uygulayacak, ne bir noksan, ne bir fazla" ifadesini kullandı.

Kararın NATO'nun kararlı eylem kapasitesini ispatlayan önemli bir adım olduğunu vurgulayan Rasmussen, NATO'nun Libya'ya silah ambargosunu ve uçuşa yasak bölge uygulamasını geçen hafta üstlendiğini ve bugünkü kararla Libya konusundaki tüm sorumlulukları devraldığını kaydetti.
NATO'nun Libya halkını korumak için uluslararası ve bölgesel ortaklarıyla yakın işbirliği içinde çalışacağını anlatan Rasmussen, Libya'da sivilleri koruma operasyonunun icrası için NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Oramiral James Stavridis'e direktif verdiklerini ifade etti.

Bu arada NATO kaynakları, uluslararası koalisyonun Libya operasyonunun bütün unsurlarıyla NATO'ya fiilen devrinin birkaç gün alabileceğini bildirdi.zaman
"Kalplere ulaşanlardır gönülleri fethedenler"

Fatih Arslan
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  NATO, Türkiye'ye Her Türlü Desteğe Hazırız Faruk Arslan 0 300 04.10.12, 00:57:33
Last Post: Faruk Arslan
  Nato Acil Toplanıyor Faruk Arslan 0 270 03.10.12, 23:49:58
Last Post: Faruk Arslan
  Nato Toplantısı sonuçlandı! FarukArslan 0 383 26.06.12, 15:28:42
Last Post: FarukArslan
  UEFA Kararını Verdi Admin 0 609 13.07.11, 06:48:59
Last Post: Admin
  NATO Gemileri Libya Açıklarında YasiN 0 408 23.03.11, 15:07:01
Last Post: YasiNUsers browsing this thread: 1 Guest(s)