Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Askeri Casusluk Davası
#1
Sanıklar işbaşında mağdura ise ihraç

Askeri casusluk davasının sanığı 29 muvazzaf subay hakkında hiçbir işlem yapılmazken, iddianamede mağdur olarak yer alan iki astsubayın 'ahlak dışı hareketler' gerekçesiyle TSK'dan atıldığı ortaya çıktı. 2'si amiral 12 muvazzaf görevlerinin başında bulunmasına rağmen uygunsuz görüntüleri çetede çıkan astsubaylar İlhan Alper ve Fatih Ümit Doğan resen emekli edildi.

Askeri Casusluk ve Fuhuş Çetesi soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmanın iddianamesinde mağdur sıfatıyla yer alan Sağlık Astsubay İlhan Alper ve Deniz Astsubay Fatih Ümit Doğan'ın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan (DKK) ani bir kararla ihraç edildiği ortaya çıktı. Çete mağduru astsubayları jet hızıyla ordudan atan DKK, aralarından Tuğamiral Şafak Yürekli ve Tuğamiral Fahri Can Yıldırım'ın da bulunduğu 29 muvazzaf asker için hiçbir işlem yapmadı.

SAVCILIKTA İFADE VERDİ ŞİKAYETÇİ OLDU

Soruşturma Savcısı Fikret Seçen şüpheli Fatih Yavuz Uras'ın oluşturduğu tespit edilen "topsecret" dosyası üzerine Astsubay İlhan Alper'in mağdur olarak ifadesini aldı. İfadesinde bir kadınla cinsel ilişkiye girdiği sırada kayda alındığı belirtilen görüntünün kendisine ait olduğunu söyleyen Alper, kaydın çetenin eline nasıl geçtiğini bilmediğini söyledi ve şikayetçi olduğunu belirtti. Uygunsuz görüntülerin ortaya çıkmasından dolayı mağdur olarak şikayetçi olmasının ardından Alper sıralı sicil üstlerince Astsubay Sicil Yönetmenliği'nin 60 ve 61. Maddesi gereğince düzenlenen "TSK'da görev yapması uygunsuzdur" denerek 15 Şubat 2011'de emekliye sevk edildi.

GEREKÇE AHLAKDIŞI HAREKETLER

Disiplinsiz ve ahlaki durumlar nedeniyle ayırma usullerini içeren 60 ve 61. Maddelerde "Disiplini bozucu hareketlerde bulunması, hizmetin gerektiği tavır ve hareketlerde bulunmaması, aşırı derecede menfaatine içkiye, kumara düşkün olması, TSK itibarını bozacak şekilde ahlak dışı hareketlerde bulunması" konuları yer alıyor. Alper'in Astsubay Sicil Yönetmenliği'nin 61. Maddesine göre TSK'dan çıkarılma işlemi iki aşamada yapıldı. İlk olarak 'sıralı sicil üstlerince ayırma işleminin üstlerince sicilen, daha sonra sicili düşürülerek resen emekliye sevk edildiği ortaya çıktı. Astsubay İlhan Alper'in ihraç belgesinde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Uğur Yiğit'in de imzaları yer alıyor. Casusluk çetesi operasyonlarında ele geçirilen belgelerde kadınlarla ilişkiye girdiğine dair görüntüler ele geçirilen Beykoz Kurtarma Grup Komutanlığı'nda görevli Deniz Astsubay Fatih Ümit Doğan da aynı gerekçeyle resen TSK'dan ihraç edildi. Doğan'da Askeri Casusluk soruşturmasında mağdur olarak yer alıyor.

KARARA İTİRAZ ETTİK

Aslen Diyarbakırlı olan Alper 2004 yılından bu tarafa TSK'da sağlık astsubayı olarak görev yapıyor. Konuyla ilgili Yeni Şafak'ın sorularını cevaplayan Alper göreve geri dönmek için Askeri Yüksek Mahkemesi'ne (AYİM) başvurduğunu belirtti. Ordudan atıldığının öğrendiğinde çok şaşırdığını söyleyen Alper, "Biz de mahkemeye verdik. Olayla ilgili hiç bilgimiz ve haberimiz yoktu. Bizim sicilimiz iyiyken bizi niye attınız dedik. Bizde suç yok" dedi. Mahkemenin 6 ay gibi bir süre sürebileceğini belirten Alper beklemekten başka yapacak bir şey olmadığını söyledi.

MAĞDURLAR ARASINDA GENERALLER DE VAR

Askeri Casusluk ve Fuhuş Çetesi soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuksuz olarak yargılanan sanıkların tamamının halen görev başında olduğu öğrenildi. Soruşturmada tutuklu bulunan sanıklar hakkında ise Deniz Kuvvetli Komutanlığının herhangi bir işlem başlatmadığı belirtiliyor. Askeri casusluk iddianamesinde emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, Balyoz davası kapsamında tutuklanan Kurmay Albay Muharrem Nuri Alacalı, Tümamiral Fikret Güneş'in eşi Manolya Güneş'in de aralarında olduğu 68 müşteki bulunuyor.

GÖRÜNTÜLER 'TOPSECRET' DOSYASINDA

Askeri Casusluk İddianamesinde Astsubay İlhan Alper'in uygunsuz görüntüleri "Topsecret" adlı dosyada ele geçirilmişti. Bunun üzerine Astsubay İlhan Alper şikâyetçi oldu. İddianamede şüpheli Fahri Yavuz Uras tarafından oluşturulan dosyadaki 'Topsecret' adlı klasörde, Ali Gökçe, Erkut Akkartal, Fatih Koçanalı, Erkan Demir, Fırat Yeşilyaprak, İlhan Alper, Oktay Özkubat ve Fatih Ümit Doğan adlı kişilere ait olduğu anlaşılan cinsel içerikli video ve görüntülerin yer aldığı belirtiliyor. Video dosyalarının gizli kamerayla çekilmiş görüntüler olduğunun anlaşıldığı kaydedilen iddianamede, Uras'ın, suç örgütünün üyesi olduğu, örgütün talimatıyla kişilerin özel yaşamlarıyla ilgili görüntüleri temin edip örgüte teslim ettiği ifadeleri anlatılıyor. 'Sat özel!! Fatih Ümit Doğan' adlı klasördeki video dosyasında da pornografik içerikli görüntüler olduğu belirtilen iddianamede, Doğan'ın alınan ifadesinde, şahısları tanımadığını, bugüne kadar bir kadınla cinsel ilişkisini kayda aldığını, görüntülerin nasıl elde edildiğini bilmediğini, kendisiyle ilgili özel görüntüleri saklayan kişilerden şikayetçi olduğunu beyan ettiği vurgulandı.

Gizli belgelere rağmen işlem yok

Askeri Casusluk ve Fuhuş Çetesi'ne yönelik iddianamede emekli Albay İbrahim Sezer'den ele geçirilen askeri birliklerin görüntü ve krokileri ile bazı belgelere ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'na görüş soruldu. Genelkurmay'ın ise söz konusu görüntü ve krokilere ilişkin, "Açıklanması yasaklanan ve gizli kalması gereken belgelerdir" cevabı verdiği belirtildi. Sanıklardan binlerce gizli belge çıkmasına rağmen halen TSK'da görevde bulundukları öğrenildi. Şüphelilerde askeri birliklere ait servis araçlarının güvenlik protokolü ile askeri birliklere ait fiziki emniyet planlarının da bulunduğu anlatılan iddianamede, "Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınan cevabi yazılarda, belgelerle ilgili gizlilik derecelerinin yanı sıra 'yabancı bir devletin eline geçmesi durumunda yabancı devlete yarar sağlayacak bilgilerden olduğu özellikle belirtilmiştir. Ele geçirilen bazı fotoğraflar ve videolarla ilgili olarak ise radara düzenlenebilecek saldırı ve sabotajlara yönelik keşif bilgisi sağlayacak nitelikte olduğu bildirilmiştir" denildi.


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  12 Eylül Davası'nda Müebbet Faruk Arslan 0 308 25.10.13, 13:32:21
Last Post: Faruk Arslan
  Fethullah Gülen Tazminat Davası Açtı Faruk Arslan 0 304 10.10.13, 17:27:30
Last Post: Faruk Arslan
  Balyoz Davası Sonrası Rütbelerinden Oldular Faruk Arslan 0 290 09.10.13, 18:29:19
Last Post: Faruk Arslan
  Bayram Oteli Davası'nda Karar Faruk Arslan 0 253 08.10.13, 14:30:25
Last Post: Faruk Arslan
  Hrant Dink Davası Yeniden Görülecek Faruk Arslan 0 251 17.09.13, 15:08:05
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)