Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sabiha Gökçen Operasyonda Kullanılacak
#1
Sabiha Gökçen operasyonda kullanılacak

DSP liderinin, Dışişleri Bakanlığı'nca yalanlanan açıklamasını NATO doğruladı: 'Libya harekatının merkezi İzmir olacak.' Türker'e göre Sabiha Gökçen Havalimanı da kullanılacak

Mahmut GÜRER / ANKARA
NATO'nun Libya'ya yönelik hava operasyonunun İzmir'den yönetileceğini açıklayan, ancak Dışişleri Bakanlığı'nca yalanlanan DSP lideri Masum Türker'in haklı olduğu ortaya çıktı. Dün, NATO'dan yapılan açıklamada, Libya'ya yönelik hava operasyonunun İzmir'den yönetiliceği resmi olarak duyuruldu. Türker, önceki gün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla görüşmesinin ardından NATO harekatının İzmir'den yönetileceğini söylemişti. Ancak bu açıklamaya Dışişleri'nden jet yalanlama gelmişti: NATO harekatının merkezinin İzmir'den yürütüleceği konusunda kesin bilgi verilmedi. Planlamada olabileceği söylendi.' DSP lideri Türker, dün yeni bir iddia daha ortaya attı. Türker, 'Bizim yorumumuz, Sabiha Gökçen Havalimanı da, NATO operasyonu kapsamında kullanılacağıdır' dedi. Hükümet'i açık olmaya davet eden Türker, NATO'dan yapılan açıklamanın kendisini doğruladığını belirterek şunları söyledi: 'Operasyonun İzmir'den komuta edilecek olması, kamuoyuna açıklanmayan başka kararların da alınmış olduğunun işaretidir. Acaba Türkiye, bölgeye muharip asker göndermeye mi hazırlanıyor? Hükümet bu süreçte muhtardır. Şu andan itibaren NATO'ya dahil olan bütün üslerin bu işe dahil olacağı kanaatindeyim. Bizim yorumumuz, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da NATO operasyonu kapsamında değerlendirileceğidir.'

Sarkozy geri adım attı kontrol NATO'da
Libya operasyonunun NATO'ya devri konusunda Türkiye ile koalisyon güçleri arasında varılan mutabakat dış basında geniş yer tuttu:

'Fransa'nIn, Türkiye'nin karşısında geri adım atmasından sonra NATO uçuş yasağı bölgesinin kontrolünü üstlenecek' başlıklı haberde, Türkiye ile Fransa arasındaki atışmalara vurgu yapıldı. Türk hükümetinin, Libya operasyonuna ilişkin Sarkozy yönetimine 'sert saldırılar'da bulunduğu belirtildi.
Gazete, Libya misyonunun hedefi ve çıkış stratejisi konusunda NATO üyeleri arasında bölünmenin sürdüğünü vurguladı. Perşembe günü Türkiye, ABD, Fransa ve İngiltere arasında uçuş yasağı konusunda anlaşmaya varıldığına dikkat çekti.
Türkiye'nİn yaklaşımı irdelenen haberde, 'Kaddafi rejimiyle Batılılar arasında arabuluculuk rolü oynayan Türkiye, sorunun Irak'laşmasından korkuyor' görüşü dile getirildi.

Playback tatbikat!
Türkiye, Afganistan ve Pakistan piyade birlikleri arasındaki işbirliği ve güveni pekiştirmek, bilgi ve eğitim alışverişi yapmak amacıyla, Tuzla Piyade Okulu'nda, meskun mahallerde muharebe tatbikatı yapıldı. Gerçek ya da plastik mermilerin kullanılmadığı tatbikatta, çatışmaları canlandırmak için alana kurulan hoparlörlerden silah sesleri yayınlandı.

İnsanlık iki delinin arasında kaldı
DIŞİŞlLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, muhalefet liderlerini Libya konusunda bilgilendirmek üzere başladığı turlara dün BBP Genel Başkanı Yaşar Topçu'yla devam etti. Toçu'yu parti genel merkezinde ziyaret eden Davutoğlu, bir buçuk saat süren görüşmede bilgi alışverişinde bulunduklarını söyledi. BBP Genel Başkanı Topçu ise 'Bir tarafta Afrika'nın delisi, bir tarafta Avrupa'nın delisi var. İnsanlık bunların arasında kaldı' diye konuştu. Hükümetin, sürece dahil olmasını olumlu gördüklerini belirten Topçu, bir an evvel ateşkesin sağlanması konusunda Türkiye'nin daha aktif rol oynamasını istediklerini dile getirdi. Topçu, şunları söyledi: 'NATO'nun devralmasıyla birlikte, bu Haçlı Seferi iştahında olan Avrupa'nın delisini, NATO kanalıyla dizginlemek... Bunu yapar inşallah. Çünkü bir tarafta Afrika'nın delisi, bir tarafta Avrupa'nın delisi var. İnsanlık bunların arasında kaldı. Türkiye bu işin lokomotifi olmalı.'
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Arıtılan Su Tekrar Kullanılacak Faruk Arslan 0 330 23.08.13, 13:43:43
Last Post: Faruk Arslan
  Sürdürülen Operasyonda 28 PKK'lı daha etkisiz hale getirildi Faruk Arslan 0 317 16.09.12, 13:58:52
Last Post: Faruk Arslan
  Türkiye Gazetesi Muhabirleri Operasyonda olanları Aktarıyor Faruk Arslan 0 267 05.08.12, 12:46:11
Last Post: Faruk Arslan
  İnsansız Hava Araçları askeri amaçlar dışında da kullanılacak Faruk Arslan 0 314 26.02.12, 17:17:09
Last Post: Faruk ArslanUsers browsing this thread: 1 Guest(s)