Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo >

Egitim Ögretim Egitim Ögretim

Seçenekler
Alt 04-02-2011
HolyBomb
Guest

Standart Alternatif eğitim grubu iç işlerlik kuralları

Amaç:
Alternatif Eğitim Grubunun çalışmaları, toplantıları, etkinliklerine ilişkin herkesin uymayı kabul ve taahhüt ettiği ilke ve kuralları belirlemek ve gruba katılanlara duyurmaktır.
Temel İlkeler:
• “Alternatif Eğitim” kapsamı içine giren her türlü düşünce, yaklaşım, uygulama ve yöntemi konusu içinde görür ve üzerinde çalışır.
• Grup bu düşünce, uygulama ve yöntemlerini bilen, öğreten, araştıran ve öğrenmek veya çalışmak isteyenlerin katkı ve katılımına açıktır.
• Grubun tüm çalışmalarında “demokrasi, açıklık, katılımcılık” esastır.
• Grup kendisiyle ilgili kararlar dahil, her düzey ve biçimde gerçekleştirdiği çalışmalarıyla ilgili kararları grup üyelerinin katılımıyla ve tartışarak alır.
• Grup Alternatif Eğitim kapsam ve çerçevesinde olan konularda daha küçük çalışma grupları oluşturabilir. Bu çalışma grupları kendi çalışmalarını, çalışma grubunda yer alan kişilerin kararlarına göre kendisi belirler ve sürdürür. Oluşturulmuş bulunan her türlü çalışma grubu; çalışmalarıyla ilgili olarak “Alternatif Eğitim Grubu”nu bilgilendirir.
• Alternatif Eğitim Grubu çalışmalarını hem kuramsal, hem de olabildiğince uygulamalı olarak gerçekleştirir,
• Gruba üye olan herkes, grup içinde bulundukları sürece oybirliğiyle alınan kararlar doğrultusundaki görev ve sorumluluklarını yerine getirir. Bu bağlamda grubun sürdürülmesi için gerekli olan çalışmaların yapılması için gerekli olan maddi katkı ve katılımı oluşturulmuş bulunan “fon”a yapar.

Etkinlik ve Çalışmalar
• Grup Alternatif Eğitim konusunda bilgilenir, öğrenir ve öğrendiklerini paylaşır. Bu amaçla ortak okumalar ve paylaşımlar gerçekleştirir.
• Ulaşılabilen Alternatif Eğitim örneklerini tanımaya ve öğrenmeye yönelik etkinlikler, ziyaretler gerçekleştirir,
• Bir yönteme odaklanmadan genel olarak Alternatif Eğitim konusunda söz sahibi olunması, konunun toplumun gündemine taşınması ve başvuru odağı (merkezi) olmaya çalışılır
• Alternatif Eğitim Modelleri üzerinde kuramsal ve uygulamalı küçük grup çalışmaları gerçekleştirir ve bu çalışmaların sonuçlarını ilgilenen kişilere açık toplantılarla sunar,
o Montessori yöntemi
o Waldorf yöntemi
o Açık Eğitim,
o Özgür Eğitim,
o Demokratik Okullar
o Köy Enstitüleri
gibi yöntem ve uygulamalar başta olmak üzere AE kapsamı içinde olan her türlü uygulama için ilgilisi ortaya çıktığında bu çalışma grupları oluşturulur ve çalışmalarına başlar.
• Resmi, formel eğitimle ilgili değerlendirmeler yaparak, bu eğitimde “değişim ve dönüşümü” sağlayacak uygulama ve yöntemlere ilişkin çalışmalar yapar,
• Grubun formel veya informel yapılanması ve örgütlenmesi doğrultusunda çalışmalar yapar,
• Alternatif Eğitim çerçevesinde veya ilişkili olabilecek yapılanmalarla bağlantıya geçer, ortak etkinlikler planlar, (Örnek:"Oyun, Sanat ve Zanaat Derneği" vb.)
• Tüm AE uygulamalarını araştırır, haberdar ve destek olur, işbirliği yapar,
• Ülkemiz ve toplumumuza uygun bir “Alternatif Eğitim Modeli”nin araştırılması ve geliştirilmesi için çalışmalar yapar,
• Anne-babaların ve öğretmenlerin Alternatif Eğitim konusundan haberdar olmasını sağlar ve bilgilendirmek için özel çalışmalar yapar,
• Başta Alternatif Eğitim modellerini uygulayan eğitim kurumları olmak üzere tüm eğitim kurumları ile ilişkiye geçer, onları bilgilendirmeye çalışır ve ortak çalışmalar gerçekleştirmek üzere işbirliği yapar,
• Tüm çalışmaları için maddi kaynakları araştırır, bulur ve yaratır,
• Alternatif Eğitim'le ilgili yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte, bilgilendirici ve bilinçlendirici toplantı, konferans, sempozyum vb. eğitim etkinlikleri düzenler, bu bağlamda;
o Alternatif Eğitim Sempozyumu'nun düzenli olarak yinelenmesi için çalışmalar yapar,
o Demokratik Eğitim Konferansı'nın ilk defa gerçekleştirilebileceği bir Akdeniz ülkeleri buluşmasının Türkiye'de düzenlenmesine çalışır,
• Alternatif eğitim grubunun uzun ve kısa erimli hedef ve amaçlarına uygun programlar hazırlar ve uygular,
• Eğitim ve alternatif eğitimle ilgili bir arşiv oluşturur, bu arşivde yer alması gereken yayın ve kitapları listeler, bunları bulmaya, edinmeye ve grup üyelerinin yararlanmasına açmaya çalışır,
• Alternatif Eğitimle ilgili olarak web sayfası, blog, elektronik iletişim listesi, e-bülten vb. yayın ve iletişim faaliyetleri yürütür,

Grubun işlerliği ve toplantılara ilişkin kurallar
• Grubun düzenli ve organize bir şekilde çalışması herkesin olabildiğince eşit bir şekilde katkı ve katılımının sağlanması hedeflenir,
• Toplantı ve etkinlik zaman ve mekanları yeterince önceki bir tarihte ilan edilerek, herkese duyurulur.
o Bu bağlamda düzenli ve periyodik toplantı tarihleri belirlenir.
o Toplantılar düzenli olarak 15 günde bir 10:45 -14:00 arası yapılır.
• Her toplantının yeri toplantı öncesi kolaylaştırıcı tarafından saptanır ve katılımcılara duyurulur.
• Her toplantının önceden belirlenerek duyurulmuş bir "ön hazırlık sorumlusu" ve toplantı sırasında toplantının gidişinden sorumlu bir "kolaylaştırıcı", toplantı seyri ve konuşulanları kaydeden bir "toplantı yazmanı" belirlenir. Bir toplantının yazmanı bir sonraki toplantının "ön hazırlık sorumlusu" olur,
• Her toplantının gündemi ya bir önceki toplantıda ya da elektronik ortam ve iletişim listeleri kullanılarak önceden belirlenir ve ilan edilir,
• Her toplantıda bir önceki toplantının özeti "ön hazırlık sorumlusu" tarafından sunulur ve alınan kararlar duyurulur,
• Her toplantıda bir sonraki toplantıyla ilgili sorumluluk alan kişiler belirlenir,
• Her toplantıda bir sonraki toplantının gündemi ve grubun diğer faaliyetleri için önerilerin konuşulduğu bir gündem maddesi bulunur,
• Toplantılar kural olarak 3,5 saati aşmaz, ancak süreyle ilgili belirli bir esneklik söz konusu olabilir. Her toplantının başlangıcında katılımcıların görüşleri de alınarak ihtiyaca göre bir toplantı süresi belirlenir ve “kolaylaştırıcı” tarafından bu sürenin aşılmamasına dikkat edilir.
• Toplantılara katılanlar her toplantı için tutulacak ayrı bir “katılımcı listesine” adlarını ve iletişim bilgilerini kaydederler,
• Toplantılarda tutulan notların birer kopyası (hard copy olarak) bir dosyada toplanır.
• Toplantılara katılım serbesttir. Toplantılara ilk kez katılan kişiler, katıldıkları ilk toplantıya “dinleyici” kimliğiyle yer alırlar . Bu kişilerin herkese açık olan “Alternatif Eğitim Bloğu”nda yer alan “İç İşlerlik Kuralları”yla, daha önce gerçekleştirilen toplantı tutanaklarını okumuş olmaları beklenir. Bu toplantıdan sonra AE Grubuna katılmaya karar verenler, “İç İşlerlik Kuralları”yla, daha önce alınan kararları kabul etmiş sayılır.
• Gruba sürekli katılma kararında olanlar katıldıkları ilk toplantıda sözlü olarak, ayrıca katıldıkları sırada da yazılı olarak kendilerini, ilgilerin ve gruba katılma maçlarıyla, bu konudaki birikimlerini içeren kısa bir sunuş yaparlar.
Karar alma usulü ve uygulama,
• Grubun amaç ve faaliyetleriyle ilgili herhangi bir konuda bir karar alınması için önce bu kararın geçerli olmasına yönelik “çoğunluğun ne olduğuna karar verilir”. Grubun tümü için bağlayıcı olan kararlarda toplantıya katılmış olsun olmasın tüm grup üyelerinin oy vermeleri ve karara katılmaları sağlanır. (Elektronik ortam, telefon veya katıldığı bir toplantıda alınan karar ilişkin kararını belirterek,)
• Tüm kararlar kural olarak oy birliğiyle alınır.
• Herhangi bir kararda oybirliği oluşmaz, ancak muhalif(karşı çıkan) taraf da bulunmaz ise bu da “oybirliği” ile alınmış bir karar gibi işlem görür,
• Oybirliğiyle oluşmayan konularda karar alınması mutlaka gerekliyse, farklı yaklaşımları temsil eden taraflardan birer sözcü belirlemeleri istenir, bu sözcüler, görüş ve düşüncelerine ilişkin birer sunum hazırlarlar ve bu sunum bir sonraki toplantıda sunulur, bu sunumdan sonra oybirliği sağlanırsa karar alınır, yine oy birliği oluşmamışsa, çoğunluğun kararı geçerli olur, ancak bu karara muhalif olanlar için o kararın bağlayıcılığı söz konusu olmaz,
• Herhangi bir konuda alınmış kararlarla ilgili olarak, yeniden görüşme önerisi geldiğinde, öneri grupça desteklenirse görüşme yapılır. Bu destek olmadığı takdirde o konuyla ilgili yeniden bir görüşme ve karar alma süreci söz konusu olamaz,
• Alınan tüm kararlar başta bu iç işlerlik yönergesi olmak üzere; grubun yazılı belleğinde ve iletişim amaçlı yayınlarıyla, AE Bloğunda yer alır.
• Gruba her yeni katılan ve grup üyesi olanlar, önceden alınmış kararlar gereği yapılacak çalışmalara uymayı kabul etmiş sayılırlar.

ALINAN KARARLAR:
(Bu bölümde AE Grubu çalışmalarıyla ilgili olan ve sürekli geçerli olacak kurallarla ilgili kararlar yer almaktadır. Ayrıntılar için toplantı bilgilerine bakabilirsiniz.)
Seçenekler