Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları

Seçenekler
Alt 02-24-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart AB Eğitim ve Gençlik Programları

Nedir?

Hayat boyu Öğrenme ve Gençlik isimleri ile anılan AB Eğitim ve Gençlik Programları çerçevesinde; bireysel ya da kurumsal yararlanıcıların proje ya da eğitim faaliyetlerine yönelik hibeler Merkez Başkanlığımız tarafından sağlanmaktadır. Yararlanıcı olmak isteyenler, programlara kuralları önceden belirlenmiş başvuru adım ve koşulları ile başvuru yaparlar. Başvuru adım ve koşullarına ilişkin bilgiler her programın (ilgili faaliyetin) web sayfası içerisinde yer almaktadır. Başvuru sahiplerinin, yapacakları başvurularının değerlendirilmesi ve olumlu sonuçlanması halinde faaliyetlere katılabilecek ve karşılıksız, hibe mahiyetinde destekler elde edebileceklerdir. Her programın, belirli bir hedef kitlesi mevcuttur ve her program bu hedef kitlenin, başta eğitim yönünde olmak üzere, birçok yönde profilinin iyileştirilmesine yönelik faaliyetler sürdürür. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, yatırım amaçlı projelerin hiçbir şekilde desteklenmediği ve proje kapsamında ayni yardımların yapılmadığıdır. Örneğin; ev hanımlarına internet kullanımının öğretilmesini amaçlayan bir proje yapılması mümkündür; ancak bu proje kapsamında bilgisayar satın alımı yapılarak bir laboratuar kurulması için hibe sağlanmamaktadır.

Hayat boyu Öğrenme Programı Nedir?

Hayat boyu Öğrenme Programı (LLP): Eğitimin tüm düzeylerinde Avrupa’daki eğitim kaynaklarına ülkelerarası erişimi kolaylaştırmak, fırsat eşitliğinin oluşmasını desteklemek, bilgi değişimini geliştirmek ve bu yöndeki engellerin kaldırılmasını yardımcı olarak eğitim alanındaki işbirliğini ve öğrenci değişimlerini teşvik etmek,eğitim uygulamaları ve malzemelerinin geliştirilmesi konusundaki yenilik girişimlerini desteklemek ve eğitim alanında ortak politika konularını incelemek temel hedeflerine yöneliktir. Bu amaç doğrultusunda; okul öncesinden orta öğretim kadar uzanan hedef kitleye yönelen Comenius, yüksek öğretim öğrenci ve öğretim elemanlarına hitap eden Erasmus, yetişkin eğitimine destek sağlayan Grundtvig ve ana hedef kitlesini; her seviyedeki mesleki eğitim kuruluşları, eğitim ve araştırma merkezleri, enstitüler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek birlikleri, firmalar ve özellikle KOBİ’lerin teşkil ettiği LdV gibi programlar merkez başkanlığımız tarafından yürütülen sektörel programlar olarak hayat boyu öğrenme programı kapsamında yer almaktadır. Ayrıca, Hayatboyu Öğrenme Programı; politika geliştirme, diller, bilgi iletişim teknolojileri ve sonuçların yaygınlaştırılması ve kullanımına yönelik projelerin yapılabildiği ortak konulu programa da ev sahipliği yapmaktadır. Jean Monnet Programı ise Avrupa entegrasyonu alanında yapılacak çalışmaları içermektedir. Hayat boyu Öğrenme Programı’na ilişkin temel bilgilere, Ulusal Ajans adresinden ulaşabilirsiniz.

Gençlik Programı Nedir?

Gençlik Programı’nın ana hedef kitlesi gençlik çalışanları ve 13-30 yaş arasındaki gençlerdir. Bu programın ana hedefleri ise; gençlerin bütün toplumla yoğun bir şekilde bütünleşmelerini kolaylaştırmak, girişimcilik ruhlarını teşvik etmek, bilgi, beceri ve yeterlilik kazanmalarına yardımcı olmaktır.Programlar kapsamında; farklı kültürlere sahip gençleri birbirlerini tanıması yoluyla hoşgörünün artması, her türlü ayrımcılığın, yabancı düşmanlığının ortadan kalkması, ortak temel değerlerin daha iyi anlaşılmasına destek olunması ve gençlerin kendilerine ilişkin politikaların oluşturulmasında etkin olması amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda; hem Avrupa çapında, hem de yerel düzeyde yapılan Gençlik Programları (Dünya Gençliği, Avrupa Gönüllü Hizmeti, Avrupa İçin Gençlik, Gençlik Destek Sistemleri ve Avrupa İşbirliği İçin Destek Programları) ile yararlanıcılara hibe sağlanmaktadır. Gençlik Programı’na ilişkin temel bilgiler Ulusal Ajans adresinden ulaşılabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgiyi Nereden Bulabilirim?

Faaliyetler kapsamında gerçekleştirilmiş proje örneklerine ise her programın altındaki ‘Faydalı Dokümanlar’ bağlantısındaki iyi uygulamalar dosyasından erişilebilir. Faaliyetlerimize ilişkin ayrıntılı bilgiler, başvuru koşulları, adımları, formlar, yönlendirmeler, vs. gibi tüm bilgiler ilgili programın elektronik sayfası içeriğinde yer almaktadır. Lütfen hedef kitlesi içerisinde olduğunuz programlara yönelik ayrıntılı bilgi almak için elektronik sayfamızı inceleyiniz.

Programlarımıza göstermiş olduğunuz ilgi dolayısıyla teşekkür ederiz.
Ulusal Ajans Dr.Fatih HASDEMİR Başkan
Seçenekler