Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları

Seçenekler
Alt 02-21-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart ELS American Education Center

ELS American Education Center Türkiye Direktörü Carl Holtman ile sizler için görüştük:

Carl Holtman: "Türkiye, yükseköğretim için ABD’ye en çok öğrenci gönderen Avrupa ülkesidir."

TSM: Carl, bize Türkiye’deki ELS Merkezleri’nden ve bu merkezlerin tarihinden bahsedebilir misin?

ELS’nin geçmişiyle başlayıp, oradan devam edeyim. ELS 1961’de kurulmuştur ve büyüyerek ABD’deki en büyük İngiliz dil eğitimi sağlayıcısı olmuştur. Pek çoğu üniversite kampüslerinde yer alan, 50’den fazla kampüse sahibiz.

İşte bu yüzden, yalnızca bir İngilizce dil okulu değiliz. Aslına bakarsanız ELS Dil Merkezlerimiz, ELS Amerikan Eğitim Merkezlerimiz ve ELS Üniversite Danışmanlığı ve yerleştirmeleriyle ilgilenen ELS Uluslararası Yerleştirme ve Ortaklık Destek Bölümümüzü tek bir çatı altında; ELS Eğitim Hizmetleri ismiyle telaffuz etmek daha uygun olacaktır. 600’den fazla ABD yükseköğretim kurumunu içeren ortaklık ağımızla, Amerikan eğitim rüyasını tatmak isteyen tüm öğrencilerin ilk durağıyız.

Türkiye’de de uzun yıllardır Türk öğrencilere hizmet vermekteyiz.

TSM: İngilizceyi ELS’de öğrenmeyi diğer okullardan farklı kılan nedir?

ELS’de İngilizce eğitimi almayı diğer okullardan farklı yapan bir numaralı unsur, okullarımızın büyük çoğunluğunun üniversite kampüsleri içinde yer almasıdır. ELS, ev sahibi kurumlarla iyi ilişkiler yürüttüğünden, ELS kampüsünde eğitim alan bir öğrenci, oradaki normal, tam zamanlı bir öğrenciyle aynı haklara ve önceliklere sahiptir. ELS öğrencilerine ev sahibi kurum tarafından bir kimlik kartı verilmektedir ve bu sayede öğrenciler spor salonundan, kütüphaneden, bilgisayar laboratuarları ve bunun gibi hizmetlerden yararlanabilmektedir.

TSM: ELS-AEC İstanbul ofisi ne gibi hizmetler sunmaktadır?

AEC İstanbul, ortaklık ağımızdaki 600’den fazla yükseköğretim kurumu hakkında bilgi edinmek isteyen öğrencilerin ve yardımcı ortaklarımızın gelip bilgi alabilecekleri bir kaynaktır. Misyonumuz, ABD dışında yaşayan parlak öğrencilere ABD’deki yükseköğretimin tanıtımını yapmaktır.

Bu, yükseköğretim hakkında bilgi almak isteyen öğrencilerin yardım ve/veya danışmanlık hizmeti alabileceği kütüphaneler ve internet kaynakları oluşturmayı da kapsamaktadır. Ayrıca, ABD kurumlarından temsilcileri Türkiye’ye getiriyoruz; böylece öğrenci ve danışmanlık fuarlarına katılarak eğitim ve kabul koşulları hakkında yüz yüze görüşmeler yapabilmektedirler. Bir başka temel amaç da; yerel boyuttaki yetkili danışmanlarımızın danışmanlık ve yerleştirme hizmetlerini destekleyerek; sundukları bilginin doğru ve güncel olmasını ve öğrencilere uygun ve doğru tavsiyelerde bulunmalarını sağlayabilmektir.

AEC aynı zamanda, yetkili danışmanlık ortaklarımızı daha görünür kılmak ve vize seminerleri gibi etkinlikler gerçekleştirebilmelerini sağlamak için ABD Elçiliği, Konsolosluklar ve ticari servislerle yakın ilişkiler içerisindedir.

Yukarıdaki tüm etkinlikleri özetlemek gerekirse, AEC üniversiteye Şartlı Kabul konseptini yaygınlaştırmak için çalışmaktadır. ELS’de eğitim alan bir öğrenci, İngilizce dil programını başarıyla tamamlaması halinde, ortak üniversitelerimizin İngilizce yeterlilik koşulunu sağlamış sayılmaktadır. Bir başka deyişle, ELS’de eğitim alan bir öğrenci TOEFL’a girmek zorunda kalmadan ortak üniversitelerimizden birine giriş hakkı kazanabilmektedir.

TSM: Belki de önceki soruya çok yakın olacak ama; ELS, AEC ofisini açmak için neden Türkiye’yi seçmiştir?

Türkiye, yükseköğretim için ABD’ye en çok öğrenci gönderen Avrupa ülkesidir. Küresel ölçekte ise Türkiye, ABD’ye en çok öğrenci gönderen sekizinci ülkedir. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 12.000 Türk öğrenci ABD’de eğitim almıştır. Sadece bu bile, Türkiye’de bir AEC kurmak için yeterli bir gerekçedir. Türk öğrencilerin şu anda da eğitim noktası olarak ABD’yi görmesi de burada bir AEC ofisi açma isteğimizi kuvvetlendirmiştir.

TSM: USAUniversityGuide.org adresi, ELS ve AEC için yeni bir internet sitesi. Sizce öğrenciler ve aracılar burada ne bulabilir?

USAUniversityGuide.org, eski ELS Okulları sayfasının tümüyle elden geçirilmiş hali. Yeni sayfamız modern, canlı ve fazlasıyla kullanıcı dostu olacak. Siteyi İngilizce olarak Mayıs sonunda açmayı ve Türkçe açılışı da bu sonbaharda yapmayı planlıyoruz.

TSM: Öğrenciler kendileri için en iyi programı ararken AEC’yi veya yerel eğitim danışmanlık acentesini dikkate almalı mıdır?

En azından öğrencilerin yetkili danışmanlık acentelerimizden birine uğramalarını istiyoruz. Türkiye’de yasal olarak yer aldığımızdan, ortaklarımız okullarımıza doğrudan kayıt için tek yetkili kuruluş durumundadır. Öğrenciler, AEC’de programlarımıza doğrudan kayıt olamayacaklardır. Bu yüzden, öğrencileri, kuruluşumuza gelerek kütüphanemizi taramaya ve deneyimli danışmanlık personelimizle tanışmaya bekliyoruz. Bu sayede ABD’deki seçenekleri hakkında en iyi bilgiyi edinebilir ve yetkili acentelerimizden birine gittiklerinde fazlasıyla hazırlıklı olabilirler.

TSM: Öğrenciler ve acenteler size nereden ve nasıl ulaşabilir?

Adresimiz:
ELS American Education Center - İstanbul
Cumhuriyet Cad No:141 Kat:1 Da:1
Harbiye-Şişli 34367 İstanbul TÜRKİYE
Telefon: 0212 291 39 20
Genel sorular için öğrencilerimizi danışmanımız Bayan Serpil Yavuz’a yönlendirmek isterim. ( syavuz @ els.edu )

TSM: Teşekkürler Carl. Sana ve meslektaşlarına – hayırlı olsun!

Carl Holtman, İstanbul’da yer alan ELS American Education Center’ın müdürü. Kendisi, yaklaşık 6 yıldır Türkiye’de yaşayan bir Amerikalı. Ohio State University’den Yakın Doğu Dilleri ve Siyaset Bilimi alanlarında çifte lisans diplomasına ve Madison – University of Wisconsin’den bir Rusça Master diplomasına sahip.

turkishstudent.com.tr
Seçenekler