Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları

Seçenekler
Alt 02-21-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Avrupa’nın kalbinde üniversite, Macaristan

Avrupa Birliği üyesi olan ve yüksek öğretimde standartlarını yükselten Macaristan, yabancı öğrenciler için fırsatlar ülkesi. Türkiye’ye oldukça yakın bir ülke olan Macaristan’da İngilizce olarak üniversite eğitimi almak mümkün. Uzun sözün kısası daha ekonomik olanaklarla, nitelikli bir eğitim ve AB geçerliliği olan diploma almak mümkün.

Avrupa’nın kalbinde üniversite
Macaristan, Türkiye’ye yakın, ancak eğitim olanakları açısından Türkiye’de fazla bilinmeyen bir ülke. 1 Mayıs 2004 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi olan ülke, aslında kültürel açıdan oldukça geniş bir tarihsel mirasa sahip. Bugüne dek 13 kez Nobel Ödülü, 9 kez Oscar Ödülü kazanan Macaristan’ın 149 tane de Olimpiyat Şampiyonluğu bulunuyor.

İngilizce ve Almanca verilen üniversite eğitimi ile yabancı öğrenciler için önemli olanaklar sunan Macaristan, giderek artan sayıda yabancı öğrenci ile bir eğitim ülkesi olma yolunda ilerliyor. Macaristan’ın kökeni 13. yüzyıla dayanan köklü bir üniversite eğitimi geleneği var ve bugünkü devlet üniversiteleri bu mirasın üzerinde yükseliyor. Avrupa Birliği üyeliği ile birlikte standartlarını geliştiren ülkede, AB üyesi ülkelerdeki yüksek öğretim müfredatı uygulanıyor. Macaristan’da alınan diploma ve dereceler de otomatikman bütün Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli sayılıyor.

Macaristan’da farklı bir yükseköğretim sistemi uygulanıyor. Kolejler ve üniversiteler olarak iki koldan yürüyen yüksek eğitimde, kolejler dört yıllık lisans programlarını kapsıyor. Yüksek lisans ve mastır seviyelerini de kapsayan üniversite eğitimi ise 5-6 yıl sürüyor. Yakın zamana kadar 89 üniversiteye sahip olan ülkede, bir yasal düzenleme ile yüksek öğrenim kurumları arasında entegrasyon sağlandı. Şu anda 17 devlet üniversitesi, 13 devlet koleji, 26 kiliselerin sahip olduğu eğitim kurumu ve 6 vakıf koleji bulunuyor.

Gözde bir eğitim ülkesi
Macaristan, yabancı öğrenci kabul etmeye 1983 yılında başladı ve bugüne dek 52 ülkeden 15 binin üzerinde öğrenci Macaristan’da eğitim gördü. Macaristan’a sırasıyla Almanya, İsrail, Norveç, Kıbrıs, İran, İsveç, ABD, Nijerya, Çin ve Kanada’dan öğrenciler yüksek öğretim için geliyor. Macaristan yüksek eğitiminde başkent Budapeşte önemli bir yere sahip. “Eğlenceli bir metropol”, “Macar ve uluslararası yüksek öğrenimin merkezi” olarak tanımlanan Budapeşte için National Geographic dergisi, “Tuna nehri üzerindeki küçük Paris” tanımlaması yapıyor. İki milyon nüfusa sahip Budapeşte, Macaristan’ın önemli üniversitelerine de ev sahipliği yapıyor. Semmelweis Üniversitesi, Lorand Eotvos Üniversitesi, Szt İstvan Üniversitesi, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi bunların başlıcaları.

Macaristan’da, başta tıp, dişçilik, eczacılık, beden eğitim, psikoloji, mimarlık olmak üzere pek çok alanda yüksek eğitim alınabiliyor. Macaristan’da fakülteye göre farklılık göstermekle birlikte üniversite eğitimi için ortalama yıllık ücret 5 ila 10 bin dolar civarında.
yurtdisiegitimfuari.com
Seçenekler