Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları

Seçenekler
Alt 02-21-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart En güvenli ülkede eğitim, Kanada

Birleşmiş Milletler tarafından dünyada yaşanılabilir en iyi ülke olarak tanımlanan Kanada, kaliteli eğitim hizmetiyle de gençlerin gözdesi. Kanada’da dil eğitiminin haftalık ücreti 180 ile 290 dolar arasında değişirken lise ve lisans programlarının yıllık ücretleri ise 8 bin dolardan başlıyor.

En güvenli ülkede eğitim
Son yılların gözde ülkesi Kanada, özellikle dil öğrenmek isteyen yabancıların tercih ettiği bir ülke. İngilizce eğitimi için en çok tercih edilen bölgeler Ontario Eyaleti’nde bulunan Toronto ile iklimi Türkiye’ye benzeyen Vancouver kentleri. Quebec Eyaleti’nde konuşulan dil Fransızca olduğundan Fransızca dil okullarına devam etmek de mümkün.
Çok sayıda özel dil okulu bulunan Kanada’da bazı üniversiteler bünyesinde 4-12 haftalık kurslar açıyorlar. Kanada, 6 aydan kısa süre kalacak öğrencilerden sadece turist vizesi istiyor; daha uzun süreli eğitimler için ise öğrenci vizesi şart koşuluyor.

Yüksek eğitim
Kanada’da yüksek eğitim iki ana bölüme ayrılıyor. Üniversiteler ve sanat-teknik yüksek okulları. Üniversiteler akademik ve mesleki eğitim verirken, sanat ve teknik yüksek okulları sertifika ve diploma programları sunuyorlar. Yüksek okullardan üniversiteye yatay geçiş de mümkün olabiliyor. Kanada’da üniversitelerin yanı sıra, Amerika’daki gibi “Community College”lar da oldukça yaygın.
Kanada’da akademik yıl genellikle eylülden nisana kadar sürüyor. İlkbahar ve yaz dersleri de uygulanıyor. Bazı kurumlar, eylül, ocak veya mayısta öğrenime başlamalarına olanak tanıyan üçer aylık dönemler halinde eğitim veriyor.

Kariyer Kolejleri
Kanada'da sertifika eğitimi oldukça yaygın. Programlar çoğunlukla Career College olarak adlandırılan özel okullar tarafından düzenleniyor. Vancouver bölgesi özellikle turizm alanında çok sayıda ve çeşitli sertifika programları sunuyor. Toronto bölgesinde ise IT ve işletme alanında eğitim veren okullar yoğun. Career College'ler hem yabancı öğrencilerin; hem de Kanadalı öğrencilerin devam edebildiği okullar olarak öne çıkıyor.

George Brown, Seneca, Centennial gibi devlet okullarında sunulan post graduate diploma programları da dikkat çekici. Bu programları bitiren öğrenciler, eğitim gördükleri alanda Kanada'da 1 yıl çalışma hakkına sahip oluyorlar.

Okul ve yaşam giderleri
Kanada’da İngilizce kurslarının haftalık ücretleri 180 dolar ile 290 dolar arasında değişiyor. Lise ve lisans programlarının yıllık ücretleri ise 8 bin ile 14 bin dolar arasında değişiyor. Aile yanı konaklamada aylık 400 ile 800 dolar arasında bir ücreti gözden çıkarmak gerekiyor. Yurtta konaklamanın ise 250 dolar ile 515 dolar arasında bir maliyeti var. Apartmanda konaklamak da ikisinin arasında değişen bir ücrete mal oluyor.

En yaşanabilir ülke
Kanada’da, son birkaç yıldır Birleşmiş Milletler tarafından dünyada yaşanabilecek en iyi ülke seçiliyor. Kanada'nın bir özelliği de, dünyada İngilizce ve Fransızca’nın birlikte resmi dil olduğu tek ülke olması. Kanada'nın eğitime ayırdığı bütçe diğer ülkelerden daha fazla olduğu için öğrencilerine eğitimde yüksek kaliteyi sunabiliyor. Ayrıca, Kanada’da üniversitelerin çoğu devlete ait olduğundan tüm üniversitelerde aynı kalite yakalanabiliyor.
yurtdisiegitimfuari.com
Seçenekler