Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları

Seçenekler
Alt 02-20-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Alpler’de kayak ve eğitim bir arada, İsviçre

*
Büyüleyici doğası, Avrupa'nın çatısı olarak nitelenen dağları ve tadına doyulmaz çikolatası ile İsviçre, hem yaşamak hem de eğitim görmek için ideal bir ülke. Türkiye’ye uçakla üç saat mesafede bulunan İsviçre’nin resmi dili Almanca, Fransızca ve İtalyanca’dır.*
İsviçre’nin eğitim sistemi ise ülkenin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik koşullarına paralel olarak son derece kaliteli. Birçok konuda uzmanlaşmış okullarıyla İsviçre, eğitimde kalite arayanlar için ideal bir ülke. Lise mezunu iseniz ve Türkiye’de bir yüksek öğretim kurumuna kayıt yaptırmadıysanız İsviçre eğitim anlamında önemli bir alternatif oluşturabilir. Ancak İsviçre’de yükseköğrenime devam edebilmek için Freiburg Sınavı’ndan geçmeniz gerekiyor. Freiburg Sınavı, Almanya ve UK’deki hazırlık yılına (Studienkolleg) tekabül ediyor. Sadece University of Basel bu sınava gerek duymadan Türk öğrencileri kabul ediyor. Anadolu, fen ve genel lise diplomalarından birine sahipseniz ve ÖSS’de üç sınav türünden ikisinden 185 barajını, birinden ise 270 üzeri puan almışsanız kayıt için sadece dil yeterliliği aranıyor.*

Kayak yaparken dil öğrenmek ister misiniz?
İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca olmak üzere dört ayrı dilin konuşulduğu İsviçre’de dil eğitimi alırken aynı zamanda Alp Dağları’nda kayak yapabiliyorsunuz.*
İsviçre’de bir yandan kayak öğrenirken diğer yandan dil öğrenmek istiyorsanız, ‘LSI ve Eurocentres’ dil okulları ziyaret etmekte yarar var. Özellikle, 1948 yılından beri eğitim sektöründe faaliyet yürüten Eurocentres Dil Okulu’nda 10-14 kişilik sınıflarda, her biri kendi ana dilinde ve öğretmenlik konusunda deneyimli eğitmenlerle etkili bir dil eğitimi hizmeti alabiliyorsunuz.*
Pek çok farklı dilin konuşuluyor olması ve bütün bu dillerde de etkili bir eğitim veriliyor olması ise İsviçre’yi diğer ülkelere göre daha avantajlı bir hale getiriyor.*
İsviçre’de Fransızca, Almanca ve İngilizce dil kursu veren okulların ücretleri aylık 1.200 İsviçre Frankı’ndan başlıyor Altı aylık Almanca dil kursu eğitim ücreti 5.500, 9 aylık Almanca dil kursu eğitim ücreti ise 9.000 İsviçre Frankı.

Okulda İngilizce ve Fransızca öğretiliyor
Oldukça kaliteli bir eğitim sistemi olan İsviçre’de özel okullarda oldukça popüler. İlk özel okul, 19. yy başlarında Cenevre gölü yakınlarında kurulmuş. 1880 yılında ülkeye olan ilgiyi fark eden Orient Express; Paris, Londra ve İstanbul gibi Avrupa’nın büyük şehirlerinden seçkin ailelerin çocuklarını İsviçre’ye taşımaya başlamış. Bugüne gelindiğinde İsviçre’deki özel okulların sayısında ve kalitesinde ciddi bir artış yaşanıyor. Pek çok ülkeden öğrencilerin bu güçlü yapıyı fark etmesiyle İsviçre, özgün ve kozmopolit bir yapıya kavuşmuş bulunuyor. Burada öğrenciler sadece sıradan bir akademik eğitim değil, pek çok kültürden insanın bir arada yaşaması nedeniyle adeta genç bir büyükelçi veya diplomat olma deneyimini yaşıyorlar. Bu deneyimde pek çok farklı kültürün, dilin, dini inanışın bir arada olmasından ziyade hiçbir özgün kültürün baskın olmamasının payının da büyük olduğu belirtiliyor.
Bugün pek çok özel okul, öğrencilerine İngilizce ve Fransızca dillerini yoğun olarak öğretiyor. Yoğun dil eğitimi alan öğrenciler üniversite de ise bunun avantajını yaşıyorlar. İsviçre’de lise yaşamı IGSCSE (International General Certificate of Secondary Education), AP (Advance Placement) ve IB (International Baccalaureate), İsviçre Hükümet onayını garanti ediyor. İsviçre’de bir liseden alınacak olan diploma, başta İsviçre olmak üzere dünyanın tüm üniversitelerinde kabul görüyor. İsviçre’nin en önemli liselerinden bazıları şöyle: Brillamont International School, Collège du Léman, Institut Auf Dem Rosenberg, Institut Le Rosey, Institut Montana Zugerberg, Leysin American School, Lyceum Alpinum Zuoz, Saint George’s School, Tasis, Glion Institute Of Higher Education, Les Roches International School Of Hotel Management. İsviçre’de lise eğitimi bir akademik yıl için, yurt ve öğünler de dahil olmak üzere ortalama 35.000 Euro.

Öğrenci yurdu açmak zor
İsviçre’de, otel ve öğrenci yurdu kombinasyonu ise mükemmel. Bir öğrenci yurdunun var olan sisteme dahil olabilmesi için en az 45 yıllık bir deneyime ve en az 150 öğrenci barındırabilecek kapasiteye sahip olması gerekiyor. Tüm bu kriterleri taşıyan yurtlar İsviçre Hükümeti tarafından tayin edilen bir yapı denetleme ekibi tarafından denetlenip onaylandıktan sonra sisteme dahil olabiliyor.

Kentleriyle İsviçre*
İsviçre’de genelde yazlar ılık ve güneşli geçiyor. Kışın ise hava özellikle yükseklere çıktıkça iyiden iyiye soğuyor. İsviçre, dört mevsim boyunca Föhn adındaki, Alp’lerden esen serin rüzgarların etkisi altında oluyor. İsviçre’de Akdeniz ikliminin özelliklerini de görmek mümkün. İsviçre’nin en çok tercih edilen şehirlerini ise “başkent Bern, Zürih, Cenevre, Lozan ve Basel olarak sıralamak mümkün. Bern’de, İsviçre’nin en ünlü ve en pahalı tren turuna çıkabilirsiniz. Bu tur, size ülkenin ve Avrupa’nın en yükseğine çıkan treniyle yolculuk imkanı veriyor. 3 bin 454 metre yükseklikteki bu noktada inanılmaz manzaralarla karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.*
‘Yeni Berlin’ olarak da adlandırılmaya başlanan Zürih, bankaların merkezi durumunda bulunuyor. Son yıllarda büyük bir kültür patlaması da yaşayan şehir, 16. ve 17. yüzyıl evleri, eski mahkemeler ve tarihi çeşmeleriyle büyülüyor. Zürih, aynı zamanda İsviçre’nin en büyük şehri olan özelliği de taşıyor.*

İsviçre’nin bir diğer popüler kenti ise Cenevre. Kent, dünyanın en küçük metropolü olmasının yanı sıra İsviçre’nin ikinci büyük şehri konumunda bulunuyor. Cenevre, müzeleri, kültür programları ve muhteşem restoranlarıyla görülmeye değer bir kent konumunda. Cenevre’ye gidecekseniz mutlaka Jet d’Eau Çeşmesi, Chillon Şatosu ve Leman Gölü’nü görmeniz gerekiyor.*
İsviçre’nin diğer bir popüler şehri olan Lozan ise üç tepe üzerine kurulmuş. Olimpiyat başkenti olarak da adlandırılan kent, canlı, ilginç ve iyi zaman geçirmeyi bilen yapısıyla İsviçre’nin genç şehri olarak da isimlendiriliyor. Notre Dame Katedrali ile Olimpiyat Müzesi’ni şehrin sembolleri arasında saymak mümkün.*

Basel ise ülkenin en eski üniversite şehri, ayrıca Avrupa’nın en büyük fuar merkezine de sahip. İsviçre’nin toplam gelirinin üçte birinden fazlasının bu şehirden sağlandığı söyleniyor.*

Güçlü ekonomisi var
İsviçre özellikle bankacılık ve finans sektöründe çok güçlü bir ekonomiye sahip bulunuyor. İsviçre, ekonomisinin güçlü olması nedeniyle yaşam standartlarının da oldukça yüksek olduğu bir Avrupa ülkesi konumunda bulunuyor. Zaten yapılan araştırmalarda bunu doğruluyor. İsviçre’nin en popüler kentlerinden Cenevre ve Zürih, yaşam kalitesinin en iyi olduğu kentler sıralamasında birinci ve ikinci sırada bulunuyorlar.*

Her beş kişiden biri yabancı*
Endüstrisi gelişmiş, dünyanın en zengin bu ülkesinin demografik yapısı da oldukça büyük çeşitlilik gösteriyor. İsviçre’de yaşayan her beş kişiden biri yabancı.*
Bu durum kültürüne ve diline da yansımış durumda. Gerçi bu durumda jeolojik konumunun da etkisi yok değil.Avrupa’nın bazı önemli kültürlerinin kavşak noktasında bulunan İsviçre’nin üç resmi dili bulunuyor. Kuzeyde ve orta İsviçre’de Almanca, batıda Fransızca, güneyde İtalyanca konuşuluyor. İsviçre’de ortalama 100.000 Türk’ün yaşadığı biliniyor.*

İklimi
Muhteşem bir doğaya sahip olan İsviçre’de değişik iklim çeşitleri görülüyor. Rhetia Alpleri’nde hava kuru ve açık olmasına rağmen, Ticino Kantonu’nda nemli bir sıcaklık, Magiore ve Lugarna Göllerinde ise Akdeniz iklimi hüküm sürüyor. Dağların yüksek tepeleri yıl boyunca karla örtülü kalırken, yaz aylarında ise ısı ortalaması 27 dereceye kadar çıkıyor. Yüksek dağlarla ayrılan birçok vadinin varlığı nedeniyle İsviçre’nin ekosistemleri çok hassastır ve hemen hemen her vadide kendine özgü ekolojiler oluşmuş bulunuyor. Dağlık bölgelerde de diğer yükseltilerde bulunmayan zengin bir bitki örtüsü hakim.

yurtdisiegitimfuari.com
Seçenekler