Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları

Seçenekler
Alt 02-20-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Avusturya’da eğitim ve yaşam

Avusturya’da eğitim ve yaşam
Avusturya’da eğitim veren 100'ün üzerinde üniversite ve yüksekokul bulunuyor. YÖK, bu ülkedeki tüm üniversitelerin denkliğini tanıyor. Bazı eyaletlerde eğitim ücretsizken, bazılarında her dönem 500 avro okul harcı alınıyor. Avusturya’nın en köklü üniversitelerinden biri ise 600 yüzyılı aşan tarihiyle Viyana Üniversitesi’dir. 1365 yılında Duke Rudolf IV tarafından kurulan üniversitede, halen 130 ülkeden 71 bin öğrenci okuyor.

Köklü bir tarihe sahip olan Avusturya, 9 eyaletten oluşan federal bir devlet. Eğitim alanında da Avrupa’nın öncü ülkelerinden biri olan Avusturya’da her eyalet eğitim işlerini kendi başına yürütüyor. Avusturya’da eğitim veren 100'ün üzerinde üniversite ve yüksekokul bulunuyor. YÖK, bu ülkedeki tüm üniversitelerin denkliğini tanıyor. Bazı eyaletlerde eğitim ücretsizken, bazılarında her dönem 500 avro okul harcı alınıyor. Üniversite eğitimi için Almanca bilmek zorunlu; ama ülke dil kursları açısından da oldukça zengin. Avusturya, yüksek eğitim alan öğrencilere, mezuniyet sonrası iş bulma şartıyla oturum izni de sağlıyor. Ayrıca, mezun olan öğrenciler LES veya benzeri herhangi bir sınav engeli olmadan yüksek lisansa ve doktora eğitimine doğrudan geçiş olanağına da sahip oluyor.
Avusturya’da bugünkü eğitim politikası okulların özerkliğini artırarak özgür hareket etmelerini sağlıyor. Bu durum, okullarda öğretmenler kurulunun, veli ve öğrencilerin yetkilerini artırıyor. Avusturya eğitim politikasının bir başka özelliği ise Avrupa Birliği’ndeki devletlerin gelişmiş standartlarına eşdeğer bir eğitim sistemi oluşturması. Avusturya’da 7 tür okul bulunuyor. Genel eğitim veren zorunlu okullar, genel eğitim veren ortaokul ve lise, öğretmen ve eğitmen eğitimi veren okullar, zorunlu eğitim kapsamında meslek okulları ve mesleki eğitim veren orta dereceli okullar, meslek yüksek okulları, kolejler, akademiler, yüksekokullar, üniversiteler ve çalışanlar için okullar Avusturya eğitim sistemini oluşturuyor.

Kültür ve sanatın başkenti
Avusturya muhteşem doğal güzellikleri ile de Avrupa’nın ortasında, kültür ve sanatın başkenti olan bir ülke. Özellikle başkent Viyana, hem doğası hem kültür hayatı ile başka bir yaşam kalitesi sunuyor. Klasik müziğin başkentine bir yolculuktur Viyana. Kente giderken yolun bir kenarında bütün heybetiyle Alp Dağları uzanır. Diğer tarafta ise yeşilin her tonuyla kaplı ormanlar. El değmemiş bembeyaz dorukları da görmek mümkün. Büyük bölümü Alp Dağları ile kaplı olan Avusturya; Tuna Nehri ve kollarının da güzergahı üzerinde bulunuyor. Viyana ise, Kuzeydoğu Alpleri’nin alçaldığı bölgede yer alıyor. Şehir, Tuna Nehri'nin güneyine kurulmuş. Kentin toplam alanının yüzde 30’a yakını yeşil alan olduğundan, Viyana doğal güzelliği ile öne çıkıyor. Topraklarının yüzde 2’sinde üzüm bağları bulunuyor ve şarap üreticilerinin kenti olarak da nitelendiriliyor.
1 milyon 700 bini bulan nüfusu ile ülkenin en kalabalık kenti olan başkent Viyana’da, ülke nüfusunun dörtte biri yaşıyor. Birleşmiş Milletler’in dört resmi merkez temsilciliğinden birine sahip olan Viyana’da, ayrıca OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü de bulunuyor.

Yüzyıllar boyu Habsburg hanedanının yerleşim yeri olan Viyana, bu süre boyunca Avrupa'nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiş. Hala Habsburg hanedanının izlerini taşıyan eski kent merkezi ve Schönbrunn Sarayı, UNESCO tarafından dünya kültür mirası olarak kabul edilmiş. Kent, zamanın tüm yıpratıcı etkilerine direnen binaların arkasından balon etekli, perukalı, kireç yüzlü asilzadeler çıkacak gibi bir his uyandırır insanda. Eski kent merkezi ne kadar tarih kokuyorsa, yeni kent de o kadar modern bir yapıya sahip.

Tarihi mekanlar
Viyana’da şehrin merkezindeki Stefan Kilisesi de kentin simgesi sayılıyor. 1400’den fazla odası bulunan Schönbrunn Sarayı da kentin bir başka simgesi olarak tanımlanıyor. Sarayın içinde aynı zamanda “Coach and Carriage Museum” adlı bir müze de bulunuyor. Belvedere Sarayı da, bahçeleriyle ve sanat galerileriyle Viyana'nın en çekici yerlerinden biri. Kunsthistorisches Müzesi ise, dünyanın en iyi sanat koleksiyonlarından birine sahip. Kentte ayrıca, herkesi büyüleyen gotik mimarisi ile Aziz Stephen Katedrali, dünya operasının merkezi sayılan Opera Binası, sanat evi Secession Jugendstil ve Arsenal Müzesi gibi pek çok tarihi eser bulunuyor.
Viyana’nın birbirinden eşsiz tarihi yapıları, müzeleri ve operaları kadar kahveleri de ünlü. Kentte, lezzetli kekleri ile bütünleşen kahve kültürünü bugüne taşıyan pek çok seçkin kafe de yer alıyor.
Viyana kuşkusuz Osmanlı tarafından gerçekleştirilen iki kuşatma ile tarihimizde ayrı bir yere sahip. 1529'da ve 1683'de iki kez kuşatılan Viyana, direnmiş ve Türklerin Avrupa’daki ilerleyişinin de sınırlarını çizmiş bir kent.

Viyana Üniversitesi
Böyle bir tarihe sahip Viyana’nın üniversitesi de oldukça köklü olur elbette. Viyana Üniversitesi, 600 yüzyılı aşan tarihiyle Avrupa'nın ve dünyanın en eski ve en köklü eğitim kurumlarından biri. 1365 yılında Duke Rudolf IV tarafından kurulan üniversitede, halen 130 ülkeden 71 bin öğrenci okuyor. 130 farklı bölüme sahip üniversitede, 6 bin öğretim üyesi görev yapıyor. Bugüne dek binlerce bilim adamı, sanatçı ve devlet adamı yetiştirmiş olan Viyana Üniversitesi, hem Avrupa üniversite sistemi ve anlayışına hem de tüm Avrupa kültür, sosyal ve siyasal yaşamına çok önemli katkılarda bulunmuş bir eğitim devi. Üniversitenin yetiştirdiği isimler arasında Sigmund Freud gibi Avrupa ve dünya tarihine damgasını vurmuş önemli bilim adamları da bulunuyor.

Salzburg
Avusturya sadece Viyana’dan ibaret değil kuşkusuz. Küçük, etrafı dağlarla çevrili şirin bir şehir olan Salzburg’dan Tuna nehrinin bir kolu olan Salzach nehri geçer. Kentteki Hohensalzburg yani Salzburg kalesi görülmeye değer. Bir tepe üzerinde, şehre hakim bir noktada, orta çağda yaşayan bir derebeyi tarafından inşa edilmiş. Kent ayrıca birçok şatoya ve tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.
Salzburg’un dünya tarihindeki bir önemi ise Mozart’tan gelir. Avusturya'nın simgesi olan besteci Mozart bu kentte doğmuştur. Mozart'ın evi bugün de kapılarını müze olarak müzikseverlere açıyor. Kentteki Mozart Meydanı 1842 yılında yapılan Mozart Anıtı’na da ev sahipliği yapıyor. Kentte, Mozart'ın evinden sonra gidilecek yer ise Mirabellgarten. Çok güzel çiçeklerle bezenmiş olan bu harika bahçe, evlenecek çiftlerin de ilk tercihi oluyor.

Innsbruck
Tirol eyaletinin başkenti olan Innsbruck, özellikle kış sporları ve turizm ile dikkat çeken bir kent. 118 bin nüfusa sahip olan kent, 1964 ve 1976 kış olimpiyatlığına ev sahipliği yapmış. 26 bin üniversite öğrencisinin okuduğu kentte, üç bin de öğretim üyesi bulunuyor. Innsbruck Üniversitesi, halen bünyesinde dört Nobel Ödüllü profesör bulunduruyor.
İster Avrupa Kupası için olsun, ister eğitim için, isterse sadece tatil amaçlı Avrupa’nın ortasındaki bu küçük ülke size çok çok şey vaat ediyor. Alpler’in kucağındaki bu ülkede tarihi ve doğayı bir arada görmek, hatta Mozart’ın eşsiz notaları eşliğinde yüreğinizde hissetmek mümkün.

AVUSTURYA’NIN KISA TARİHİ
Avusturya’nın tarihi Keltler ile başlıyor. Keltler’in, Milattan Önce 400 yıllarında Alplerin doğusunda bir krallık kurmasının ardından, Milattan Sonra 5. yüzyılda Bavyera Almanları ve Slavlar ülkeyi işgal etti. 976'da Almanya ve Roma devletleri arasında kurulan Avusturya, 1800'lü yılların başında Almanya Konfederasyonu içinde kaldı. Prusya Savaşı’ndan sonra bu konfederasyondan çıkartılan Avusturya, bu kez Macaristan ile ortak bir devlet kurdu.

Avusturya’da etnik çatışmalar hiç eksik olmadı. Arşidük Franz Ferdinant'ı bir Sırp'ın Bosna'da öldürmesi 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcı oldu. 1938 yılında Naziler tarafından ilhak edilen ülke, 2. Dünya Savaşı'nın ardından müttefik devletler tarafından işgal edildi. 1955'te varılan anlaşma ile Almanya ile birleşmesi yasaklandı ve “sürekli tarafsız” kalması şartıyla işgale son verildi. Avusturya, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası Avrupa Birliği’ne katıldı.
Seçenekler