Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları

Seçenekler
Alt 02-20-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Avustralya’nın kapıları herkese açık

Verdikleri kaliteli eğitimden ötürü bütün üniversitelerinin YÖK denkliği bulunan Avustralya’da, yüksek öğretim ücretleri yıllık 11 bin dolarlara kadar iniyor.

Avustralya’nın kapıları herkese açık
Dünyanın nüfusuna göre en geniş topraklara sahip olan egzotik ülkesi Avustralya, yabancı öğrencilere kapılarını sonuna kadar açıyor. Nüfusu 19 milyon olan Avustralya, dünyanın her yerinden göç almış ve hoşgörüsü ile bilinen bir ülke. Avustralya’daki üniversitelerde okuyan yabancı öğrenci sayısı 130 bin civarında.
Avustralya'da eğitim standartları oldukça yüksek. Uluslararası tanınan diplomalar veren üniversitelerde okumak ABD ve İngiltere’ye oranla çok daha ucuz. Avustralya’da yaşam masrafları da daha düşük. Avustralya’da toplam 38 üniversite bulunuyor. Avustralya’da eğitim yılı şubatta başlıyor; aralık ayına kadar sürüyor.

Avustralya’da eğitim çok daha ucuz
Avustralya’da dil eğitimi için haftada 220 dolar; üniversite ve yüksek lisans eğitimi için yılda 11 bin ile 19 bin dolar arasında ücret alınıyor. Üniversitelerin çoğunun kendi yurt binaları olduğundan, konaklama sorunu bulunmuyor. Öğrenci vizesi ile haftada 20 saat ve tatil günleri tam gün çalışmak mümkün. Ancak, bu çalışma ile okul ücretlerinin ödenemeyeceği de bir başka gerçek.
Üniversitelere son başvuru tarihleri ekim ayı içinde. Bazı üniversite ve meslek okulları iki dönem arasında da öğrenci alıyorlar. Avustralya’nın bir avantajı da denklik konusunda. Çünkü, tüm Avustralya üniversiteleri YÖK tarafından tanınıyor. Eğitim sistemini İngiltere’den alan Avustralya’da oldukça köklü bir üniversite sistemi bulunuyor. Avustralya üniversiteleri günümüzde uluslararası kabul gören yüksek standartlarda eğitim veren araştırma üniversiteleridir.

Sertifika programları
Avustralya’da eğitim sisteminin önemli bir özelliği de sertifika ve diploma programlarındaki zenginlik. TAFE denilen iki yıllık mesleki kolej ve enstitülerde verilen bu eğitimler, önce sertifika, ardından diploma ve son olarak üniversite ile geçişli bir biçimde sürdürülebiliyor. Avustralya’da alınabilecek sertifika ve diploma programları arasında, turizm, IT, business, aşçılık ve pastacılık, güzellik uzmanlığı, ticaret, e-ticaret gibi pek çok alan bulunuyor. Avustralya’da sertifika program ücreti ise 7 bin 500 dolardan başlıyor.

Avustralya’da dil eğitimi
Avustralya; İngilizce öğrenmek isteyenler için de büyük fırsatlar sunuyor. Özel kurslar ve üniversite bünyesindeki dil programları, yaş sınırına da sahip değil. Ayrıca, diploma zorunluluğu da aranmıyor. Dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirler Sydney ve Melbourne. Perth, Brisbane, Gold Coast, Cairns gibi şehirlerde ise özellikle yaşamın daha kolay ve ucuz olması nedeniyle tercih ediliyor.
Seçenekler