Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları

Seçenekler
Alt 02-20-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart ABD’de iş ve eğitim fırsatları

1 milyon 200 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan ABD’de, ilk ve ortaöğretim 12 yıl sürüyor. İki yıllık Community College’lar, 4 yıllık kolejler, üniversiteler, teknoloji enstitüleri, mesleğe yönelik teknik okullar, hukuk ve tıp alanlarında öğrenci yetiştiren kurumlar Amerikan yükseköğretim sistemi içindeki temel unsurlar olarak öne çıkıyor.

ABD’de iş ve eğitim fırsatları
Amerika’da yükseköğretim tamamen ücretli. Ancak herkesin ekonomik durumuna uygun bir okul bulmak da mümkün. Devlet üniversiteleri ile özel üniversiteler arasında iki kat bir fiyat farkı görülüyor. Amerikan’da yüksek öğretim ücretleri eyaletler ve okullar arasında ciddi farklılıklar gösterebiliyor. Ancak, ortalama 3.000 ile 40.000 dolar arasında değişiyor. Bu rakama, konaklama, sağlık sigortası ve yaşam masrafları da eklendiğinde bir yılın maliyeti 10.000 ile 60.000 dolar arasında değişiyor.

ABD' deki yüksek eğitim sisteminde adayların kendi istedikleri dalda eğitim görebilmeleri mümkün. Amerikan üniversiteleri özellikle mezuniyet sonrası büyük avantaj sağlıyor. Dünya genelinde geçerliliği olan Amerikan üniversitelerine gidecek öğrencilerin, yine de YÖK’ün denklik tanıma koşullarını araştırmasında fayda var.

ABD’de yüksek eğitimin en önemli kurumları olarak Community College’lar zengin bir tarihe sahip. İki yıllık olan Communiyt College’lar, Amerika’da oldukça yaygındır. ABD’deki üniversite öğrencilerinin yüzde 40’ı bu okullara devam ediyorlar. Dört yıllık üniversitelere geçiş olanağı da sağlayan Communiyet College’ler arasında özel olanları da var. Son yıllarda yabancı öğrencilerin bu okullara yöneliminde ciddi bir artış görülüyor.

Burs ve çalışma olanakları
Yabancı öğrencilerin Amerika’da burs bulabilmesi oldukça güç. Özellikle ilk yıl yabancı öğrencilere burs verilmiyor. İlk yılın ardından akademik başarıya göre burs bulmak mümkün olabiliyor. Bu burslardan da sadece çok başarılı olan öğrenciler yararlanabiliyor. Ancak, yabancı öğrenciler öğrenimlerini etkilememek koşuluyla haftada 20 saat kampüs içinde çalışma iznine sahipler. Tatillerde bu süre haftada 40 saate kadar çıkabiliyor. Gençler saati 8 dolara kadar çıkabilen bu işlerden cep harçlıklarını çıkarabiliyor. Ayrıca akademik eğitimin ardından öğrenciler 1 yıl çalışma hakkına sahip bulunuyorlar.

Sertifika programları
Amerika, üniversite ve yüksek okul gibi kurumların yanı sıra, sertifika ve diploma programları açısından da çok fazla seçenek sunuyor. Lise mezunlarına olduğu kadar, üniversite mezunları için de pek çok sertifika programı seçeneği mevcut. Amerika genelinde 700'den fazla MBA programı seçeneği bulmak mümkün.

ABD'de üniversitelerin ve liselerin kampüslerinde düzenlenen yaz okulları da dikkate değer bir seçenek. Yaz okulu programlarında öğrenciler yabancı dillerini geliştirme, farklı kültürleri tanıma ve yeni arkadaşlar bulma fırsatı elde edebiliyorlar. Yaz okullarında yaş sınırı 8–17 olmakla beraber, programlar farklı yaş gruplarına göre hazırlanıyor.
Seçenekler