Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Work and Travel Work and Travel

Seçenekler
Alt 02-20-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Work and Travel programıyla yaz tatilini Amerika’da geçirmek

Amerika’nın kapıları, çalışarak öğrenmek isteyen gençlere sonuna dek açık. Work and Travel programıyla yaz tatilini Amerika’da geçirmek, İngilizce pratiği yapmak, hatta para kazanmak mümkün. Internship programı ise yeni mezunlara 18 aya kadar Amerika’da deneyim kazanma fırsatı sunuyor.

WORK AND TRAVEL İLE
Eğlenerek çalış, çalışarak öğren...

Hem çalışmak, hem İngilizce öğrenmek, hem de tatil yapmak mümkün. Üstelik Amerika’da... “Work and Travel” programı üniversiteli gençlere büyük olanaklar sağlıyor. Ancak, sayısı 100’ü bulan Work and Travel şirketlerini çok iyi araştırmak koşuluyla... Work and Travel sistemi büyük faydalarının yanında, kalitesiz şirketler eliyle ciddi sorunlara da neden olabiliyor.

Educaturk Eğitim Fuarı, düzenlediği özel bölümlerle bir yandan çalışmak, bir yandan İngilizce öğrenmek isteyen gençleri, ABD’li şirketlerle biraraya getiriyor. Educaturk Eğitim Fuarı kapsamında 16 Şubat’ta yapılacak “Work and Travel Zirvesi”ne, Amerikan Konsolosluğu ve Amerika’dan gelen işveren firmaları da katılacaklar. Program konusunda öğrencileri ilgilendiren tüm ayrıntılar da etkileşimli bir ortamda paylaşılacak. Work and Travel programına katılmak için 18-25 yaşları arasında olmak, orta düzeyde İngilizce bilmek yeterli oluyor.

Amerika’da tatil gibi üç ay
Engin Kurtuluş, Work and Travel kapsamında Amerika’ya gitmiş bir öğrenci. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi iken ABD’ye giden Kurtuluş, ortalama 2.500 dolar civarında bir masraf yapmış. Ancak, üç ayını ABD’de geçirdikten sonra kazandığı para 7.500 doları bulmuş.

Engin Kurtuluş, kararını verdikten sonra şirketleri araştırmaya başlamış. “Piyasada bu kapsamda faaliyet gösteren 100 civarında şirket var. Genelde hizmetler aynı. Ama programa kayıt olduktan sonra, şirketlerin farkı ortaya çıkıyor. Engin Kurtuluş’un Amerika seyahati ilk yurtdışı deneyimi olmuş. “Tek başına olduğunu ve kendi ayakların üzerinde durman gerektiğini anlıyorsun” diyor. “Pizzamade” olarak çalışması öngörülen Engin Kurtuluş, geç gittiği için masaları silme görevine verilmiş. Ancak o halinden memnunmuş, çünkü bahşiş verilecek pozisyonda olduğu için daha çok kazanmış. Günlük en az kazancının 80 doları bulduğunu anlatan Engin Kurtuluş, kimi günler ise günlük kazancının 200 dolara kadar çıktığını belirtiyor. Kurtuluş, bir Work and Travel öğrencinin ortalama 50 dolar kazanacağını söylüyor.
Gittiği yer yazlık bir yer olduğu ve işi part time olduğu için Engin Kurtuluş’un Amerika günleri bir tatil gibi de geçmiş. Adı gibi okyanus kıyısında bir kasaba olan Oceancity’de çalıştığı yer de, kaldığı yer de kumsala çok yakınmış.

“Amerika’dan döndüğümde doğrudan işe başladım, çünkü iş tecrübesi kazanmıştım. Amerika çalışmış olmak da büyük avantaj” diyen Kurtuluş, para kazanma konusunda ise şunları söylüyor: “Bir Work and Travel öğrencisi, üç ayda ortalama 3.500 dolar civarında kazanıyor. Yani harcadığı parayı kesinlikle geri alıyor. Daha fazla kazanmak isterse, ikinci bir iş de bulabiliyor. Benim kazandığım toplam miktar, 7,500 dolar civarındaydı. Sadece üç hafta ikinci iş yaptım. 900 dolar ev kirası ödedim, 1.500 dolarlık elektronik eşya aldım. Amerika’yı gezdim. Bir hafta araba kiralayarak gezdim. 2.500 dolar ile döndüm. Gerisi bana kâr kaldı”.

‘Muhteşem bir üç buçuk ay geçirdim’
Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü son sınıf öğrencisi Mine Güney de yaz tatilini Work and Travel programıyla Amerika’da geçirmiş. İlk karar verdiğinde; babası “tamam” demiş, ama annesi karşı çıkmış. Amerika’ya giden Mine Güney, “muhteşem bir üç buçuk ay” geçirdiğini söylüyor: “Cankurtaranlık yapıyordum. Çok şanslıydım, şirketin arabaları vardı. Virginia’daydım; çok sıcaktı. Çok arkadaş edindim. Çok güzel iletişimler kurdum”. Mine Güney, ilk iki ay çalıştıktan sonra, bir buçuk ay pek çok yer gezmiş. Arabası olduğu için gezmekte hiç sıkıntı çekmemiş.

Mine Güney de iyi para kazandığını söylüyor. 3.500 dolar civarında kazandığını anlatan Güney, gezerek ve eğlenerek paranın tümünü harcamış. “Orada kendimi keşfettim” diyen Güney, kendi ayakları üzerinde durabildiğini anladığını özellikle belirtiyor.

Work and Travel
Yurtdışı eğitim danışmanlık firmaları, üniversiteli gençlere mutlaka yurtdışına çıkmaları tavsiyesinde bulunuyor. Work and Travel programını, “üniversite öğrencilerinin Amerika’da Mayıs ayı sonundan, Ekim ayı başına kadar çeşitli işlerde çalışıp para kazandığı bir program” olarak tanımlayan yetkililer, asıl amacın para kazanmak değil, İngilizceyi geliştirmek ve yeni kültürler tanımak olduğunu özellikle vurguluyor.
Seçenekler