Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo >

Yurtdışında Yaşam & Dil Eğitimi & İngilizce Tercüme Yurtdışında Yaşam & Dil Eğitimi & İngilizce Tercüme

Seçenekler
Alt 02-20-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Yurtdışında okumak isteyenler

Yurtdışında okumak isteyen, ancak maddi olanaklarının buna elvermeyeceği gerekçesi ile bundan vazgeçen öğrenciler dikkat! Yabancı üniversiteler sundukları burs hizmetleri ve çalışma olanakları ile sizleri bekliyor.

Sosyal ol, bursu kap
Yurtdışında okumak, hem de burslu okumak ister misiniz? Bu sorunun yanıtı ‘evet’ ise, lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi için yabancı üniversite arayışına girmeye başlasanız iyi olur. Çünkü yurtdışındaki üniversiteler sundukları burs ve çalışma olanakları ile bu hayalinizi gerçekleştirmenizi sağlıyor.
Biz dergi olarak sizin için bir takım burs olanaklarını derledik; ama 9 Mayıs’ta TİM Maslak Show Center’da olursanız çok daha fazlasına kavuşabilirsiniz. Çünkü ‘Okulariyoruz.biz’ adlı eğitim portalı 9 Mayıs’ta düzenleyeceği konferansla burs veren kuruluşları Türkiye’ye getiriyor. Konferansa, öğrencilerin eğitim adımlarına destek olan kişiler, yurtdışı eğitim danışmanları, kariyer koçları, lise spor takımları, okul yetkilileri ile aileler de katılacak.

Akademik burslar
İsterseniz şimdi de sizin için derlediğimiz burs ve çalışma olanaklarını anlatmaya geçelim. Burslar bölümünde ilk durağımız tabiî ki akademik burslar. Akademik burslar arasında ilk akla gelen ise ‘scholarships’. Bu burslarda öğrencinin akademik başarısı, sosyal aktivite etkinliği, liderlik kapasitesi, iyi yazılmış kompozisyon ve spor başarısı gibi konulara bakılıyor.
Bir diğer akademik burs türü ise ‘grants.’ Bu burssun özelliği ise ihtiyaca göre verilmesi. Yani eğitim için mutlaka bursa ihtiyaç duyduğunuzu kanıtlamanız halinde bu burstan yararlanabiliyorsunuz. ‘Financial aid’ bursu da aynı özelliklere sahip. Bu bursa başvuru için ISFAA (International Student Financial Aid Application) formunun doldurulması gerekiyor. Ancak bizden size bir hatırlatma; bu formda bulunan maddiyata ilişkin soruları doğru yanıtlayıp, çünkü yanlış verilen her bilgi bursunuzun anında kesilmesine neden olduğu gibi öğrenciliğinizin sona ermesine de neden olabilir.
Yurtdışında sadece bayanlara yönelik burs olanakları da bulunuyor. Sadece yüksek lisans öğrencilerine verilen ‘Fellowships’ bunlardan biri. Başvuru sahiplerinin akademik performansına, dil yeterliliğine, finansal yardım ihtiyacına bakılarak bu burs veriliyor.

Spor bursu
Amerika başta olmak üzere yurtdışındaki üniversitelerde burslu okumanın en önemli koşullarından biri kuşkusuz sosyal olmak. Sosyal yönünüz gelişkinse, yani öğrenci birliği başkanlığı ya da okul gazetesi editörlüğü gibi liderlik gerektiren çalışmalarda yer aldıysanız
eğitim bursu almanız daha kolay. Aynı şekilde toplum hizmetlerinde görev alma, sanatsal aktivitelerde başarılı olma da yabancı üniversitelerden burs almayı kolaylaştırıyor.

Tabi sporculara verilen burs olanaklarını da unutmamak lazım. Spor bursu ile Harvard, Yale gibi üniversitelerde okumak bile mümkün. Hem de ücretsiz. Sporcu gençler özellikle tam burs alarak ABD’de okuma şansları çok yüksek.

Yurtdışında hem eğitim, hem de yaşam masraflarını karşılamanın bir diğer yolu ise kuşkusuz asistanlık. Şöyleki; yüksek lisan ve doktora yapan öğrenciler asistanlık yaparak masraflarını karşılayabiliyorlar. Her öğrencinin asistanlık için başvuru hakkı bulunuyor. Asistanlık, ilgili öğrencinin akademik başarısına, okulun ihtiyacına ve başvuranların sayısına bağlı olarak veriliyor. Hatta bazı ülkeler asistanlığa kabul ettiği öğrencilere okul ücretinin tamamını burs olarak verebiliyor. Ancak bu durum okuldan okula değişiyor. Çünkü bazı okullar bütün eğitim masrafını karşılarken, bazıları sadece maaş veriyor, bazıları ise eğitim ücretinde indirime gidiyor.
Hem çalış hem oku
Yurtdışında okurken çalışmak da mümkün. Çünkü pek çok ülke ve okul öğrencilerine belli haftanın belli saatleri çalışma imkanı tanıyor. Hatta bazı üniversiteler bizzat öğrencilerini kendileri işe sokuyor. Hemen bu duruma örnek vermek gerekirse; elbette ilk akla gelen ülke Amerika olacaktır. ABD’ye F1 öğrenci vizesiyle giden bir öğrenci sadece kampüs içinde ve haftada 20 saati aşmayacak şekilde çalışabiliyor. Bunun karşılığında ise saat başı ortalama 6-7 dolar alıyor.

İngiltere, Kanada gibi ülkelerde de öğrenciler hafta belli saatleri aşmamak üzere çalışabiliyorlar. Elbette çalışma koşulları, saatleri, yerleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Kimi okullarda uygulanan ‘co-op’ programları ise öğrencinin saygın kurumlarda çalışmasını sağlıyor. Okul vasıtasıyla bu kurumlarda çalışan öğrenci hem maddi gelir elde ediyor, hem iş tecrübesi kazanıyor, hem de alan bilgi ve deneyimini arttırıyor.
Seçenekler