Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo >

Yurtdışında Yaşam & Dil Eğitimi & İngilizce Tercüme Yurtdışında Yaşam & Dil Eğitimi & İngilizce Tercüme

Seçenekler
Alt 02-20-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart Yurtdışı burslar

Yüksek öğrenim bursu ile ilgileniyorsanız, öncelikle gitmek istediğiniz ülkenin dilini çok iyi bilmelisiniz.
Dil seviyenizi yeterli olduğunu resmi bir sınavla belgelemek.
Sosyal, kültürel, bilimsel ve sportif anlamda başarılı bir geçmişe sahip olmak.
Tüm bunlara hatta daha fazlasına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız siz de aşağıdaki kurumlardan birine veya birden fazlasına başvurup, hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Yurtdışı Destek Bursları

Tübitak’ın sağladığı yurtdışı eğitim bursları farklı programları kapsamaktadır. “YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS BURS PROGRAMI”, Uzay Araştırmaları, Havacılık, Bilim İletişimi alanlarında Yüksek Öğrenimi’ni yapmayı amaçlayan öğrencilere verilir. TÜBİTAK Bilim Kurulu’nca belirlenen alanlar ve konularda Yüksek Lisans öğrenimi yapmayı amaçlayan adaylar başvurabilir.

Bu programa başvuracak lisans öğrenimlerinde son sınıfa geçmiş olan ya da lisans öğrenimini tamamlamış ya da bir yüksek lisans programına kayıtlı olan ya da bir yüksek lisans programını tamamlamış olan öğrenciler başvurabilir.

Başvuru dönemi Tübitak web sitesi üzerinden yayınlanır ve başvurular internet üzerinden http://ebideb.tubitak.gov.tr adresine yapılır.

Başvurular, belirlenen alanlara uygunluğu, adayların lisans/yüksek lisans öğrenimi sırasındaki başarı durumları, ALES puanları, öğrenim gördükleri bölüme ve yabancı dil seviyelerine göre BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından ön elemeden geçirilir. Ön elemede seçilen adaylar, alanlarına göre belirlenen jüri / panel / danışman tarafından yapılacak mülakatla değerlendirilir. Mülakata girmeyen kişilerin dosyaları değerlendirmeye alınmaz. Alanlara göre desteklenecek bursiyerler BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından belirlenir ve Başkanlık onayıyla kesinleşir.

Bursiyere sağlanacak yıllık toplam destek tutarının üst sınırı 40.000$’dır. Bu miktar yol giderleri, aylık yaşam giderleri, öğrenim harçları ve sağlık sigortası giderlerini kapsar. Yapılan harcamalar tahsis edilen miktara ulaştığı takdirde, bursiyerin öğrenimi devam ediyor olsa dahi hiçbir ödeme yapılmaz.

Yüksek öğrenim bursları dışında verilen “YURTDIŞI ARAŞTIRMA BURS PROGRAMI”; Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında ülkemizde doktora programına kayıtlı olanlar ile yüksek öğretim kurumları dışındaki araştırma kuruluşlarında çalışan doktora öğrencisi araştırmacıların, Türkiye’deki olanaklarla çözemedikleri araştırma sorunlarını yurt dışında bir araştırma ortamında çözmelerini sağlamak için destek verilmektedir.

Burs süresi en çok on iki ayı kapsar. Aylık burs miktarı Avrupa ülkeleri için en fazla 1400 Avro, Diğer ülkeler için en çok 1500 Amerikan doları olup, araştırmanın yapılacağı yöredeki yaşam giderleri göz önünde bulundurularak saptanır.

Başvurular internet üzerinden http://e-bideb.tubitak.gov.tr adresine yapıldıktan sonra, online başvuru formu ile birlikte Kabul ve Taahhüt Beyanları Formu çıktıları alınıp imzalanarak son başvuru tarihi mesai bitimine kadar BİDEB’e ulaştırılması gerekmektedir.

Başvuru koşullarından herhangi birini sağlamayan, belgeleri tam olmayan, son başvuru günü mesai bitiminden sonra gelen ve faksla yapılan başvurular işleme konulmaz.

Bursiyere sağlanan mali destekler, başvuru koşulları ve diğer tüm detaylar TÜRKİYE BİLİMSEL ve TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU | TÜBİTAK, Destekler, Burslar, Hibe, Teşvik sitesinden incelenebilir.

Adres: Atatürk Bulvarı No:221 06100 Kavaklıdere /ANKARA

Tel : (0312) 468 53 00- 22 01 Faks : (0312) 427 23 82

Milli Eğitim Bakanlığı Bursları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda – Tübitak ve Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ile ortak çalışarak belirlenen – (300’ün üzerinde farklı alanda) yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrencilere eğitim bursu vermektedir. Burslar ikili anlaşmalar gereğince yabancı Hükümetler tarafından kendi ülkelerinde kullanılmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmekte olan araştırma, lisansüstü, doktora ve dil burslarıdır ve eğitim amaçlıdır.

Burslar verildikleri eğitim-öğretim dönemine ait olup her ülkeye göre değişmektedir. Genel olarak ilgili ülke tarafından karşılanan masraflar adayların eğitim, konaklama, yeme-içme gibi giderlerini kapsamaktadır. Gidiş-dönüş yol masrafı, vize, sigorta gibi diğer her türlü giderleri adaylar karşılar.

Adaylarda aranan şartlar arasında araştırma ve lisansüstü eğitim için en az lisans mezunu olmak, dil kursları için fakültelerin en az 3.sınıf öğrencisi olmak ve de ilgili ülkenin istediği yabancı dillerden en az birini iyi derecede bilmek gibi şartlar bulunmaktadır.

MEB web sitesinde duyurulan burs veren ülkelere dair özel şartlar her ülkenin isteğine göre belirlenir ve değişir. Bu özel şartlar, mülakat yerinin ayrıntılı adresi, son başvuru tarihi, mülakat tarihleri ve mülakat günü teslim edilecek belgeler ilgili ülkenin linki içinde yer almaktadır. Burslara son başvuru tarihi ilgili ülkeye göre değişir.

Adaylar en fazla iki ülke belirleyerek burs başvurusunda bulunabilir. Bir ülkenin sınavını asil olarak kazanan aday, diğer bir ülkenin sınavına müracaat edememektedir. Bir ülkenin sınavını yedek olarak kazanan adayın, diğer bir ülkenin sınavını asil olarak kazandığı takdirde yedek olarak kazandığı burs hakkı doğrudan iptal edilir. Bu kurala uymayan adayların başvuruları dikkate alınmaz ve geçersiz sayılır. Daha önce bir ülkenin sınavlarını kazanan aday ancak 2 yıl sonra başka bir ülkenin sınavına girebilir. Ayrıca bir ülkenin sınavını kazanan aday aynı burs türüne 2 yıl geçse dahi müracaat edememektedir. Adaylar ancak kazandıkları ülkeye ait bir burs türünde gidebilir.

Kazanan adayların kabullerine dair nihai karar ilgili hükümete aittir.

Bursiyere sağlanan mali destekler, başvuru koşulları ve diğer tüm detaylar Meb - Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sitesinden incelenebilir.

Adres: M.E. Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Bakanlıklar/ANKARA

Tel : (0312) 418 21 89 Faks : (0312) 418 45 53

Jean Monnet Burs Programı

Jean Monnet Bursları Türkiye’ nin Avrupa Birliği’ ne tam üyelik hedefi doğrultusunda nitelikli personel ihtiyacının karşılanması amacıyla oluşturulmuştur. Burslar kamu sektörü ve özel sektörden gelen genç üniversite mezunlarına yönelik olup Türkiye’ nin katılım-öncesi stratejisiyle uyumlu çeşitli alanlarda bir yıllık lisansüstü eğitim programlarından yararlanmak üzere kullanılmaktadır. Bursun yönetimi Avrupa Birliği Komisyonu tarafından gerçekleştirilmekle birlikte Dışişleri Bakanlığı da burstan yararlanacak adayların seçiminde aktif rol oynamaktadır.

Burs programından yararlanmak isteyen adayların başvurularını bağlı bulundukları kurumlar aracılığıyla yapmaları gerekmektedir. Başvuruların değerlendirilmesinde göz önünde bulundurulan noktalar şunlardır:

• 35 yaşını aşmamış olmak,

• Üniversite başarı düzeyi,

• İngilizce, Almanca ya da Fransızca dillerinden birini eğitim görecek düzeyde bilmek.

Burslara ilişkin bilgi ve başvuru formları, her akademik yılın ilk yarısında Dışişleri Bakanlığı tarafından üniversiteler, bakanlıklar ve ticaret odalarının da dâhil olduğu toplam 75 kuruluşa yollanmaktadır. Bu kuruluşlar arasında Dokuz Eylül Üniversitesi de bulunmaktadır. Uygulamada yıldan yıla farklılıklar gözlendiğinden, burslarla ilgilenenlerin her akademik yılın başından itibaren Dışişleri Bakanlığının internette bulunan Rep. of Turkey Ministry of Foreign Affairs ve AB Komisyonu Türkiye Temsilciliğinin sitelerini ziyaret etmeleri tavsiye olunur. Ayrıca yakın bir geçmişte bursun koordinasyonunu sağlamak üzere kurulan ajansınhttp://www.jeanmonnet.org.tr/website/index.html adresinde bulunan resmi sitesi de işlerlik kazanmıştır.

Adres: Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Eskişehir Yolu 9. Km TOBB İkiz Kuleler
C. Blok Kat: 11 06800 Bilkent/ANKARA
Tel: (0312) 219 77 89
E-mail: info@jeanmonnet.org.tr

UNESCO

BM Eğitim bilim ve kültür organizasyonunun eğitim, fen bilimleri, sosyal bilimler, mühendislik ve teknoloji bilimleri, uluslararası ilişkiler, haberleşme ve kültürel etkileşimler alanlarındaki faaliyetleri ile ilgili olarak verdiği akademik eğitim ve iş olanakları için başvurulabilinir.

Adres: UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Göreme Sokak 7/9 06680 Kavaklıdere/ANKARA

Tel: (0312) 426 58 94 Fax: (0312) 427 20 64

E-mail: webmaster@unesco.org.tr

UNICEF – United Nations Children’s Fund

Tıp, gıda mühendisliği, beslenme uzmanlığı, hemşirelik, psikoloji, psikiyatri ve toplumsal iyileştirme dallarında sürekli olarak eğitim çalışmaları düzenleyerek burs olanakları sağlamaktadır.

Ayrıntılı Bilgi UNICEF - UNICEF Home adresinden edinilebilir.

Fulbright Bursları

Fulbright Eğitim Komisyonu Amerika’da eğitim ve araştırmaya yönelik olarak Türk vatandaşlarına birçok farklı program dahilinde karşılıksız burslar sağlar. Fulbright Burslarına başvuruda sınav şartı bulunmamaktadır. Ancak özellikle eğitim dili Türkçe olan okullardan başvuran adayların TOEFL veya IELTS sınavına girmeleri önerilir. İngilizce bilgisi değerlendirmelerde dikkate alınmaktadır. Seçilen adaylardan daha sonra belli bir tarihe kadar TOEFL, GMAT veya GRE sınavlarını tamamlamaları istenecektir.

Bu bursu kazanan öğrencilere programa göre bir ya da iki yıl boyunca yıllık $30,000′a kadar destek ile gidiş-dönüş uçak bileti ve sağlık sigortası sağlanır. Fulbright bursiyerleri pasaport ve vize işlemlerinden şahsen sorumludurlar. Pasaport ve vize alamayan öğrencilerin bursu iptal edilir. Bursların karşılığında zorunlu hizmet yoktur. Ancak; öğrencinin Amerika’daki öğrenimini tamamladıktan sonra, ABD J Vizesi (Exchange Visitor Visa) kuralı gereği, Türkiye’ye dönmesi zorunluluğu vardır. Programını tamamlayarak Türkiye’ye dönen bursiyerler iki yıl süreyle Green Card veya vatandaşlık alamazlar. Ancak turist vizesi için başvurabilirler. Burslar öğrencinin seçildiği akademik yıl için geçerli olup başka bir akademik yıla ertelenmesi veya öğrencinin programa erken başlaması mümkün değildir.

Bağımsız komiteler tarafından bu bursa seçilen öğrenciler için bir sonraki akademik yıl boyunca üniversitelere genellikle ek burslarla yerleştirme işlemleri gerçekleştirilir. Seçilen bursiyerler takip eden akademik yılın güz döneminde ABD’de eğitime başlar.

Fulbright bursuna başvuru koşulları ve tarihleri her yılın ilk aylarında programın web sitesinden duyurulur. Başvurunun dikkate alınması için belirtilen tarihe kadar online başvuru formunun tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca başvuru formu, öğrenci belgesi veya diploma, transkript, 3 adet referans mektubu, nüfus cüzdan fotokopisi, bir adet yeni çekilmiş fotoğraf ve online başvuru formunun “Supplementary forms” kısmındaki imza formu son başvuru tarihine kadar Fulbright Ankara ofisine postalanmalıdır.

Bursiyere sağlanan mali destekler, başvuru koşulları ve diğer tüm detaylar Türk Vatandaşlarına Yönelik Fulbright Bursları adresiden öğrenilebilir.

Adres: Gümüşsuyu, Dümen Sokak No: 3/11 Taksim/İSTANBUL

Tel: (0212) 244 1105

Adres: Şehit Ersan Caddesi No: 28/4 Çankaya/ANKARA

Tel: (0312) 427 1360 (0312) 428 4824

Chevening Bursu

İngiliz Hükümeti’nin “Chevening Bursu” farklı uluslardan öğrencilerin İngiltere’de öğrenimlerine imkân veren prestijli bir burstur. Her yıl 1300 civarı yeni Chevening bursiyeri bu burstan faydalanır. Seçilebilme koşulları her bir Chevening programı için ayrıdır ve koşullar British Coincil web-sitesinden takip edilebilir. Başvurular akademik yılın başlamasından bir yıl önce alınır.

Bu program şu masrafları kapsamaktadır: IELTS test ücreti, vize masrafları, ekonomi sınıfı gidiş dönüş uçak bileti, eğitim ücretleri, aylık yemek ve konaklama gibi yaşam giderlerini karşılayacak harçlık, tez harcamaları, varış ve dönüş ödenekleri.

TC vatandaşı olanlar, 3.00 ve üzeri ortalaması olanlar, İngilizceyi yazılı ve sözel olarak iyi iletişim kurabilecek düzeyde bilenler ve ilgili alanda en az 3 yıl çalışma deneyimine sahip olanlar bu programa başvurabilirler.

Bu program Avrupa Çalışmaları, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, İnsan Hakları ve Uluslararası Hukuk, Göç, Ekonomi, Gazetecilik ve Medya Çalışmaları, Enerji, Savunma Çalışmaları ve Çevre Çalışmaları gibi çalışma alanlarını kapsar.

Bu programa başvurmak için program web sitesinde ilan edilen tarihten önce online başvuru yapıldıktan sonra istenen belgeler; British Council PK34 Çankaya/Ankara veya British Council Karum İş Merkezi, İran Caddesi 21/ 436 D Blok Kavaklıdere /Ankara adresine ulaştırılmalıdır.

Bursiyere sağlanan mali destekler, başvuru koşulları ve diğer tüm detaylar Chevening scholarships - Funding your studies - Learning - British Council - Turkey sitesinden incelenebilir.

DAAD

DAAD, Almanya’da öğrenim görmek isteyen ya da öğrenimini yurt dışında tamamlamak isteyen öğrencilerin başvurdukları Alman Akademik Değişim Servisi adını taşıyan kurumdur. Burslar öncelikle Türk Üniversitelerine mensup kişilere (öğrenciler, lisansüstü öğrenciler, araştırma görevlileri, öğretim üyeleri) veya Türkiye’deki bir bilimsel araştırma kurumunda görevli olan kişilere verilmektedir.

Burs sürecinin başlangıcında iki yıldan daha uzun bir süredir Almanya’da bulunanların burs başvuruları kabul edilmemektedir. Bursu almaya hak kazanan her bir bursiyer için DAAD tarafından ek olarak bir kaza ve zarar tazminat sigortası yapılır.

İleri düzeyde üniversite öğrencileri için üniversite yaz kursu bursları ve dil kursu bursları https://scholarship.daad.de/obdva/ww...e&section=menu adresindeki form doldurulduktan sonra çıktısı alınıp, istenen diğer belgelerle birlikte

Bahar dönemleri için; 15 Ocak, Güz Dönemleri için: 15 Temmuz tarihine kadar Başvuru formları ve gerekli tüm belgeler, gitmek istediğiniz üniversitenin Yabancı Öğrenciler Bürosunun eline geçmiş olmalıdır. Aksi takdirde başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Çıkabilecek bazı sorunları süre bitiminden önce çözebilmek amacıyla, mümkün olduğunca erken başvurunuz.
İngilizce Programların son başvuru tarihleri için de mutlaka International Programmes - DAAD - Deutscher Akademischer Austausch Dienst adresine bakiniz! Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği’ne şahsen veya posta yoluyla ulaştırılmalıdır.

Yüksek öğrenim diplomasına sahip kişiler için Master burslarına başvuru Türkiye’de yalnızca DAAD tarafından değil Türk Eğitim Vakfı’yla işbirliği halinde sunulmaktadır.

Bursiyerlere sağlanan mali destekler, başvuru koşulları ve diğer tüm detaylar Deutscher Akademischer Austauschdienst - DAAD - Deutscher Akademischer Austausch Dienst sitesinden incelenebilir.

Adres: DAAD İstanbul Danışma Merkezi, Sıraselviler Cd. 78 Cihangir/İSTANBUL

Tel: (0212) 249 34 62

Adres: DAAD Ankara Danışma Merkezi, Atatürk Bulvarı Bulvar Palas İş Merkezi B Blok

No:97 Bakanlıklar/ANKARA

Tel: (0312) 419 35 54

Türk Eğitim Vakfı (TEV)

TEV, ülkemizin ihtiyaç duyduğu üst düzey yönetici uzman ve lider kadrosunu yetiştirmek üzere üstün başarılı gençlere 1969 yılından bu yana yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas bursları vermektedir. TEV; İngiltere, Almanya, Fransa, Danimarka, Japonya, Hollanda, İsveç ve Avustralya ile müşterek burslar veren tek sivil toplum kuruluşudur.
Bu güne kadar yurt dışı burslarından 1.372 başarılı genç yararlanmıştır. Bursiyerler yurt dışındaki üniversitelerde, öğrenimlerini üstün başarı ile sürdürmekte ve dereceyle mezun olmaktadırlar. Ülkemizin lider kadrosunu oluşturacak TEV bursiyerleri yurda döndüklerinde de üst yönetim kademelerinde görev almaktadırlar.

Yurt dışı bursları karşılıklıdır. Yurt dışına gönderilen gençlerden eğitimlerini tamamlayıp, iş hayatına başladıklarında TEV’den almış olduğu meblağı, kendilerini mali sıkıntıya düşürmeyecek şekilde uygun taksitler halinde geri ödemesi istenmektedir. Bu amaçla burs alanlardan taahhütname-kefaletname alınmaktadır. Yurt dışına yüksek lisans eğitimi için gönderilen gençler üst düzey görevlerde iş hayatına başlamaktadırlar. Şimdiye kadar yurt dışı burs alan öğrencilerimiz geri ödemede zorluk çekmemiştir. Geri ödemedeki amaç, başka gençleri yurt dışına yüksek lisans eğitimine gönderebilmek için gerekli kaynağı sağlayabilmektir.

TEV yurtdışı yüksek lisans burslarına başvuran adaylar lisans eğitimleri boyunca aldıkları not ortalamaları, yabancı dil sınav sonuçları, GRE, GMAT vb. mesleki bilgilerini ölçen sınav sonuçları, mülakat sonuçları ve ailelerinin maddi durumuna göre değerlendirilir.

TEV-British Chevening Müşterek İngiltere Bursları: Bursiyerlerin okul ücretleri British Chevening, yaşam giderleri ise TEV tarafından karşılanmaktadır. Burs verilen alanlar; Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve Sosyal dalları kapsamaktadır. Adaylar müracaat ettikten sonra kendilerine verilen süre içerisinde TOEFL veya IELTS belgelerini ibraz etmelidirler. Kesin olarak hangi alanlarda burs verileceği her yıl Ekim ayında TEV web sitesinde yayınlanan ilanda açıkça belirtilir. Her yıl belirlenen kontenjana göre burs verilir.

TEV-DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) Müşterek Almanya Bursları: Almanya’da Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve Sosyal alanlarda yüksek lisans öğrencilerine TEV ve DAAD müşterek burs vermektedir. Bursiyerlerin giderlerinin %50′si DAAD, %50′si ise TEV tarafından karşılanmaktadır. Burs verilecek alanlar her yıl yayınlanan ilanda açıkça belirtilir. Almanyadaki üniversitelerin listesine http://www.daad.de/deuschland/studie.../06005.de.html adresinden ulaşılabilinir. Almanca öğrenim görecekler Almanca dil bilgisi yeterlilik sınavına müracaat ettikten sonra belirlenen tarihte TEV merkezinde girerler. İngilizce öğrenim görecekler ise TOEFL ya da IELTS sınav sonucunu TEV’e müracaat ettikten sonra takip eden Ocak ayı sonuna kadar vermelidir. Burs verilecek aday sayısı her yıl yapılan bütçe çalışmalarına göre değişir.

TEV-Fransa Büyükelçiliği Müşterek Fransa Bursları: Burs verilen alanlar; Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve Sosyal dalları kapsamaktadır. Öğrenim dili Fransızca ve İngilizcedir. Öğrenimini İngilizce sürdürecek adaylar belli düzeyde Fransızca bilmek zorundadır. Bilmeyen adaylar yurtdışına gitmeden önce Fransa Büyükelçiliğinde ücretsiz Fransızca kurslarına katılabilirler.

Bursiyere sağlanan mali destekler, başvuru koşulları ve diğer tüm detaylar TEV sitesinden incelenebilir.

Adres: TÜRK EĞİTİM VAKFI, Eğitim Müdürlüğü, Büyükdere Cad. No:111 Kat: 8
80300/Gayrettepe/İSTANBUL
Eiffel Burs Programı

Eiffel Ekselans Burs Programı Master, Mühendislik ve Doktora Programı öğrencilerine yöneliktir. Program yolculuk giderlerini, yaşam masraflarını (aylık yaklaşık 1180-1400 Euro’luk ücret), sosyal sigorta masraflarını kapsamaktadır. Burslar Mühendislik birimleri, İşletme-İktisat, Hukuk, Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi alanlarını hedefler. Adayların başvurularını seçtikleri Fransız üniversiteleri yapar.

Ayrıntılı bilgi Égide - Eiffel scholarships ve La France en Turquie adresinden edinilebilir.

DİĞER BAZI KURUMLAR

CEC-Commission of the European Communities

Avrupa Birliği ve Avrupa’nın sorunları üzerine eğitim ve araştırmaları olan üniversitelerde öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla 50 öğrenciye lisansüstü eğitim bursları verilmektedir. Burs isteyen öğrenciler, öğrenim yapmak istedikleri kuruma bizzat müracaat etmeli ve burs talepleri kurum tarafından iletilmektedir.

Detaylı bilgi için AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği ile iletişime geçilebilir.

Adres: 4. Rue Montoyer 1040 Bruxelles / Belgique

Tel: (32-2) 512 40 29/ 512 10 65/ 513 94 20/ 513 40 95

Council of Europe (Avrupa Konseyi)

Avrupa Komisyonu alan sınırlaması olmaksızın tüm konularda, komisyona üye ülkelerin öğrencilerine çok çeşitli miktar ve süreli burslar vermektedir. Genel olarak tüm harcamaları karşılayan burslar, Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilerek branşın niteliklerine göre öğrenci seçimi ve başvuruların resmi makamlar aracılığıyla yapılması istenmektedir.

Detaylı bilgi için MEB-Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ile iletişime geçilebilir.

Tel: (0312) 418 21 89 Fax: (0312) 418 45 53

Rotary International

Rotary International Rotaryen derneklerinin bulunduğu tüm ülkelerde yurtiçi ve yurtdışında yüksek lisans eğitim bursu vermektedir. Türkiye’de verilen burslar genellikle işletme, iktisat, mühendislik ve güzel sanatlar alanlarındadır. Burslar ABD, Kanada, İngiltere ve Batı Avrupa ülkelerinin önde gelen üniversitelerinde kullanılmak için 9 ay süreyle verilmektedir.

Adres: Reşit Galip Cad. İlkadım Sok. No.1 06700 Gaziosmanpaşa/ANKARA

Tel: (0312) 447 44 27

World Energy Council

Enerji üretimi ve enerji kaynakları konularında, lisans eğitimlerini tamamlamış mühendis ve akademisyenler için araştırma, staj ve seminer programlarına katılmak üzere burs verilmektedir.

Adres: World Energy Council Turkish National Commitee

Toros Sok. Barış Ap. 33/18 06430 Sıhhiye/ANKARA

Tel: (0312) 231 48 27 / 232 45 88

Institute of International Education

ABD ve diğer ülkeler arasında işbirliği ve dayanışmayı geliştirmek amacıyla lisansüstü eğitim, yaz stajı ve İngilizce eğitim kursları ile çeşitli burs programları mevcuttur.

Detaylı bilgi için Institute of International Education adresi incelenebilir.

İsveç Bursları

Akademik açıdan iyi seviyede olan öğrencileri Avrupa Çalışmaları ile ilgili alanlarda ve İsveç öğrenim kurumlarında akademik kariyerlerini devam ettirmek isteyen öğrencileri destekleyen burslardır. Limitli sayıda burs imkânı sunulmaktadır.

Detaylı bilgi için Study in Sweden ? SWEDEN.SE adresi incelenebilir.
Seçenekler