Forum Geliyoo  

Go Back   Forum Geliyoo > >

Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları Yurtdışında Eğitim & Dil Okulları

Seçenekler
Alt 02-20-2013
yeliz korkma yeliz korkma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Standart İngiltere’de Eğitim -3

İngiltere’de Yüksek Öğrenim

Lisans eğitimi

İngiltere’deki yüksek öğrenim kurumlarına başvuru koşulları 4 bölgedeki (İngiltere, Galler, Iskoçya ve Kuzey İrlanda) üniversitelerde birbirinden farklı olduğu gibi; aynı üniversite içinde bölümden bölüme de farklılık gösterebilmekte.

Iskoçya’da lisans eğitimi 4 yıl iken İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda bölgelerinde lisans eğitimi 3 yıldır. Türk ve İngiliz eğitim sistemi farklı olduğundan, Türk lise diploması İngiltere’deki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için yeterli görülmediği durumlar olmakkta. Bununla birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilir. Bu durumda öğrenciler gitmek istedikleri üniversitenin bünyesinde veya üniversitenin birlikte çalıştığı bir kolejde (Further Education College) hazırlık programı (foundation course) alması gerekli görülebilir. Öğrenciler hazırlık programlarından özellikle dil yetkinliklerini arttırmak ve üniversite eğitiminde ihtiyaç duyacakları araştırma tekniklerini geliştirmek amacıyla yararlanabilirler. Bu değerlendirmelerde doğrudan lisans eğitimine alınan öğrenciler de vardır. Bu öğrenciler, genellikle, yabancı dilde eğitim veren bir liseden, iyi dereceli bir diplomaya sahip ise hazırlık programı (foundation course) almadan, üniversitenin ilk yılına başlayabilmektedirler.

İngiliz Üniversiteleri değerlendirmelerinde; İngilizce yeterliliğini gösteren ve üniversitenin başvuru koşulları arasında belirtmiş olduğu IELTS derecesi (bazı üniversiteler TOEFL derecesini de kabul eder ancak başvuru yapılacak üniversiteden teyit edilmelidir) ve Lise Not Ortalaması (Transkript GPA) yanı sıra, öğrencilerin hocalarından almış oldukları referans mektupları ve öğrencilerin “UCAS” formunda yazmış oldukları kompozisyonlar da belirleyici rol oynamaktadır. Bütün üniversitelerde genel olarak “A” Level sınav dereceleri temel alınmaktadır. “A” Level’a eşdeğer kabul edilen SAT (ABD), Abitur (Almanya), Fransız Bakalorya ya da Uluslararası Bakalorya gibi sınav sonuçları da kabul edilir.

Her üniversitenin aradığı özel koşullar, prospektüslerinden veya web sitelerinde yer alan uluslararası öğrenciler için hazırlanmış sayfalardan ve İngiltere’de lisans programlarına başvurular için kullanılan UCAS websitesinden öğrenilebilir. UCAS - Home

İngiltere’de yüksek öğrenim kurumlarındaki öğrenci dernekleri çok çeşitli faaliyetler düzenler. Spor ve sosyal faaliyetlere ek olarak oldukça geniş ve farklı alanda faaliyette bulunan bu toplulukların mevcut olması, öğrencileri benzeri ilgi alanlarını ya da etnik kökeni paylaşan diğer öğrencilerle bir araya getirir. İngiltere’deki okullar uluslararası öğrencilere eğitim süreleri boyunca her konuda destek olur. Bu sayede öğrenciler programları süresince İngiltere’de olmaktan zevk alırlar ve derslerinde verimli ve başarılı olurlar.

Lisans programlarının ücretleri programlara ve başvurulan üniversiteye göre değişkenlik göstermekle birlikte yıllık olarak foundation programları £4,000 – £12,000, sanat programları £7,000 – £9,000, fen bilimleri £7,500 – £22,000 ve laboratuar çalışması içeren programlar £10,000 – £25,000 arasında değişmektedir.

Lisans üstü eğitim

Yenilikler konusunda dünya lideri olan İngiltere’deki üniversitelerin çoğu, son teknolojide imkanlara sahiptir. Öğrencilerin İngiltere’de aldıkları lisansüstü eğitim, kariyer hayatlarında avantajlı olmalarını sağlar.

ABD ve Avustralya dahil birçok ülkede iki yıl sürmesine rağmen İngiltere’de birçok yüksek lisans ve MBA derecesi bir yıl sürer. Yüksek lisans eğitimi için İngiltere’yi seçen öğrenciler sadece bir yıl okul ücreti öder ve ve kısa bir sürede iş hayatına geri dönebilirler.

Öğrencilerin, bir İngiliz üniversitesinden alacakları yüksek lisans, doktora veya MBA diploması, işverenlerine bağımsız düşünebilme yeteneği ve öz disipline sahip olduklarını gösterecektir. Bu sayede, işverenler bu adayların rahat bir şekilde araştırma yürütebileceklerini, analiz yapabileceklerini ve şirket veya organizasyonlarına katkı sağlayabileceklerini düşünür.

İngiltere’de geniş yelpazedeki lisansüstü programlar, öğrencilere eğitimleri konusunda büyük bir esneklik sağlar. Öğrenciler, eğitimlerine bir lisansüstü diploma programına (PG Dip) kaydolarak başlayabilir ve daha sonra bir yüksek lisans programına geçiş yapabilir veya doktoraya yönlendirebilecek bir araştırma yüksek lisansına (MRes) kaydolabilir.

İngiltere’de tam zamanlı lisansüstü programlar, niteliklerine bağlı olarak bir ile dört yıl arasında sürerler:

• Bir yıllık programlar: Lisansüstü sertifika/diploması, Yüksek lisans diploması, MBA

• İki yıllık programlar: Bazı yüksek lisans programları

• Üç-dört yıllık programlar: PhD (doktora), New Route PhD

Yüksek lisans öncesi hazırlık (pre-master) programları

Yüksek lisans öncesi hazırlık programları bir dönem veya tam bir akademik yıl sürer. Akademik araştırma, kültürel bilgilendirme ve dil eğitimini kapsar. Öğrenciler, nitelikleri veya İngilizceleri açısından İngiltere’de yüksek lisans eğitimine başlamak için istenen standart koşulları yerine getiremiyorsa, yüksek lisans öncesi bir hazırlık programına kaydolabilir. Birçok program, belirli bir üniversitede yüksek lisans programına devam edebilme garantisi de verir.

Lisansüstü sertifika veya diplomaları (PG Cert/Dip)

Bu tür sertifika ve diplomalar bir yıl sürelidir. Genellikle dersli lisansüstü programlarıdır ve kapsamlarında “araştırma” bulunmaz. Çoğunlukla mesleki programlar olarak kabul edilirler ve öğrencilere, kariyerleri için iyi bir başlangıç imkanı sunarlar.

Dersli yüksek lisans programları (MA, MSc, LLM, Med, etc.)

Dersli yüksek lisans eğitimi genellikle bir yıl sürer ve iki öğeden oluşur: Belirli sayıda modülü tamamlamak (ders ve seminerlere katılarak, denemeler yazarak ve sınavlara girerek) ve orijinal bir araştırma tezi hazırlamak.

Araştırma yüksek lisansı (MRes, MPhil)

İngiltere’de araştırma yüksek lisans programlarında akademik yıl boyunca derslere katılmaktan ziyade öğrenciler araştırma yapmaya yoğunlaşır. Final notu ise sunulan tezin başarısına göre belirlenir.

İşletme yönetimi yüksek lisansı (MBA)

MBA bir yıl süren ve işletme alanında uzmanlaşma sağlayan bir dersli yüksek lisans eğitimidir. En çok tanınan lisansüstü programı olan MBA programı, öğrencilere yöneticilik kariyerlerinde önemli bir basamak atlamasını sağlar.

Doktora (PhD)

Eğitim süresinin üç ile dört yıl arasında değiştiği doktora programlarında tek bir araştırma projesi üzerinde çalışılır ve eğitimin son yılında yaklaşık 100,000 kelimeden oluşan bir tez sunulur.

New Route PhD ise, araştırma projesinin yanı sıra bir takım dersleri de içeren ve birkaç bilim dalını ilgilendiren bir çalışma yürütülmesine olanak tanıyan doktora programlarıdır.

Lisansüstü eğitim programlarının ücretleri programlara ve başvurulan üniversiteye göre değişkenlik göstermekle birlikte yıllık olarak sanat programları £7,000 – £12,000, fen bilimleri £7,500 – £25,000 ve laboratuar çalışması içeren programlar £10,000 – £33,000 ve MBA £4,000 – £34,000 arasında değişmektedir.

İngiltere’de kariyer odaklı ve üniversite öncesi hazırlık programları

İngiltere’deki eğitim sistemi, bir an önce iş hayatına atılmayı planlayan öğrencilere yönelik kariyer odaklı programlar sunar.

A level, BTEC ulusal diplomaları (sadece İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda için) ve SVQ/NVQ’lar tüm dünyada tanınmakta ve itibar görmektedir. Öğrenciler İngiltere’de alabilecekleri kariyer odaklı veya üniversite öncesi hazırlık eğitimi sonunda edinecekleri uluslararası geçerliliği olan bir diploma ile her işverenin başarı ölçütü olarak göreceği bir dereceye sahip olur.

İskoçya’da ise öğrenciler uluslararası olarak tanınan ve itibar gören Standard Grade, Highers ve Advanced Highers gibi dereceler edinebilecekleri bir eğitim alabilir.

İngiltere’de kariyer odaklı eğitim alan öğrenciler sorumluluk üstlenmeleri konusunda teşvik edilir. Diğer öğrencilerle ortak projeler yürütebilir, uygulamalı çalışmalar yapabilir veya okul kütüphanelerinde ders çalışıp, sınavlara hazırlanabilir. Öğrenciler, İngiltere’de aldıkları eğitim, pratik becerilerini akademik alt yapıları ile birleştirmelerine olanak sağlar.

İngiliz eğitim sistemi oldukça esnek bir yapıya sahiptir ve akademik ve mesleki eğitimi bir arada alınması imkanını sağlar (Örneğin; mesleki bilgisayar eğitiminin yanında, matematik veya iktisat alanlarında AS- veya A-level eğitimi alınabilmektedir). Öğrenciler, mesleki eğitimini İngilizce dil kursu programlarıyla bir arada yürütebilir veya IELTS puanlarını yükseltmeye çalışırken üniversiteye hazırlanabilirler.

İngiltere’de kariyer odaklı eğitim, en fazla iki yıl sürer. Eğer bir yıllık işe yerleştirme (sandwich placement) içeren bir program ise eğitim süresi üç yıl olabilir. Bu tür iş yerleştirmeleri öğrencilerin pratik kazanmalarını, işleri daha iyi kavramalarını ve seçtikleri kariyere sağlam bir şekilde başlamalarına yardımcı olacak deneyimler kazanmalarını sağlar.

BTEC Ulusal Programları; e-business, mühendislik, sanat ve tasarım, medya, sahne sanatları, tarım, uygulamalı bilimler, bilgisayar, sağlık ve sosyal hizmetler gibi kariyerle ilgili konularda düzenlenen ve bir ya da iki yıl süren programlardır. Süpervizörlük veya teknisyenlik düzeyinde kariyer edinmek isteyen öğrenciler için ve aynı alanda yüksek öğrenim programlarına hazırlanmak için uygun programlardır.

AS- ve A-level çoğunlukla üniversiteye girişte kabul edilen İngiliz dereceleridir. Beşeri bilimlerden, sanata, sayısal ve sosyal bilimlere ve mühendislik, turizm gibi uygulamalı bilimlere kadar birçok alanda eğitim alınabilir. Öğrenciler, iki yıl içinde dört konuya kadar eş zamanlı olarak katılabilir, ilk yılın sonunda AS-level sınavlarını ve ikinci yılın sonunda da A-level derecesini alabilir. AS-level derecesi, A-level derecesinin yüzde 50’sine eşdeğerdedir. Her iki programda da ödevler, notunun yüzde 20-30’unu etkiler. Notun geri kalan kısmı da sınavla değerlendirilir.

Uluslararası Bakalorya Diploması (IB Diploma) da öğrencilerin üniversiteye giriş açısından izleyebileceği diğer bir yoldur.

Bu programların yanında uluslararası öğrencilerin alabileceği foundation ve üniversiteye giriş programları bulunur.

Öğrencilerin kendi ülkelerinde almış oldukları eğitim ile İngiltere’deki üniversite programlarına giriş için gereken eğitim düzeyi arasındaki denkliği sağlamaya yönelik olan bir yıllık programlardır. Bu programların bir özelliği de genellikle kapsamlı dil eğitimi içeriyor olmasıdır.

Foundation programları, öğrencinin üniversiteye hazırlık açısından ilgi alanlarına yönelik konulara odaklanmasını sağlar. İngilizce ve matematik gibi temel eğitim konularına ek olarak, sanat ve tasarım, işletme, mühendislik, beşeri bilimler, bilgi teknolojisi, hukuk ve bilim konuları arasından seçim yapılabilir. Bu programlar sonucunda öğrenciler, birçok üniversite tarafından tanınabilecek, eğitim kurumunun vermiş olduğu kalifikasyonları edinmiş olurlar, fakat bunlar ulusal nitelikte değildir. .

Bu kurslar bağımsız ve devlet kolejleri bünyesinde verilebildiği gibi, kimi durumlarda üniversiteler ile özel eğitim kurumları işbirliğinde birçok eğitim kurumu tarafından da verilebilmektedir. İskoçya’nın çok geniş bir kalifikasyon yelpazesinde sunduğu seçkin bir eğitim sistemi vardır. Bu yelpaze, okul seviyesinde kalifikasyonlar ile birlikte İngilizce dil eğitiminin karışımından oluşan foundation programlarından, üniversiteler ile birlikte diploma seviyesinde eğitime kadar çeşitlilik göstermektedir.

İskoçya’daki kolejler, İleri Ulusal Sertifika (Higher National Certificate -HNC) ve İleri Ulusal Diploma (Higher National Diploma – HND) kualifikasyonları açısından en iyi bilinir. Bunlar, ‘yaparak öğrenme’ ye odaklanarak belli meslekleri yapmak açısından tanınan kualifikasyonlardır ve doğrudan kariyer yaşamına yönlendirir.

İngiltere’de mesleki eğitim program fiyatları seçilen programlara ve eğitimin alınacağı kuruma göre değişmektedir. AS ve A-level eğitim programları £4,000 ila £17,000 BTEC ve diğer mesleki programlar £4,000 ila £6,000 arasında, HNC/HND programları £5,000 ila £10,000 iki yıllık yüksek öğrenim programları £7,000 ila £12,000 arasında ve uluslararası akademik hazırlık programları £4,000 ila

£17,000 arasında değişmektedir.

İngilizce Eğitimi

Global dünyada ülkelerin başarıları, eğitim dahil hemen her sektörde ve iş dünyasında uluslararasılaşma oranları ile ölçülmeye başladı. Toplumlar ve kültürlerarası ilişkilerin bu kadar önemli olduğu günümüzde, farklılıklara karşı merak ve bu merakın giderilmesi için iletişimin rolü büyüktür. Bunun yanı sıra iş dünyasında istihdamı artıran en önemli unsurlar olarak; öğrencilerin, meslek okulları, üniversiteler ve profesyonel deneyimlerini geliştiren programlar aracılığıyla geliştirmiş oldukları bilgi birikimleri gösterilir. Ancak, bu birikimlerin aktarılabilmesi için ortak iletişim donanımına, dolayısıyla ortak bir dile ihtiyaç vardır. Günümüzde İngilizce, yaygınlığı ve erişilebilirliği bakımından bu açığı kapatır.

İngilizce’yi İngiltere’de öğrenmeyi seçen öğrenciler dilbilgisi kurallarını öğrenirken aynı zamanda dili gündelik olarak kolaylık ile kullanabilme yetkinliklerini geliştirme fırsatı yakalar, dilin inceliklerine ve güncel kalıp ve deyimlerine hakim olurlar. Bu yüzden her yıl 600 binden fazla öğrenci İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gelir. Bu doğrultuda, öğrenciler dil becerilerini geliştirirken, farklı ülkelerden gelen diğer öğrencilerle de tanışarak, sosyal açıdan kuvvetlenir, öz güvenlerini artırır ve uluslararası büyük mozaiğin bir parçası olurlar.

İngiltere’de bulunan dil okulları British Council bünyesindeki Accreditation UK Birimi ve English UK adlı bir organizasyon ile birlikte denetlenir ve onaylanır. İngiltere’de bu iki kurumun işbirliği ile onaylanmış 550’nin üzerinde dil kursu veren eğitim kurumu bulunur. Onaylı dil okullarının öğrencilere alacakları eğitimin belli bir standartta olmasını garanti etmesi, İngiltere’ya dil öğrenmeye giden öğrencilere güven verir.

İngiltere’deki dil okulları hem yetişkinlere hem çocuklara İngilizce eğitimleri yanında öğrencinin sosyal, spor, kültürel ilgi alanlarına göre seçebileceği pek çok aktivite sunmar. Bu da öğrenciye dünyanın her yerinden yeni arkadaşlar ile tanışabilme ve İngilizce’yi sosyal hayatlarında da kullanabilme olanağı sağlar.

Onaylanmış İngilizce dil kursu fiyatları, kursun çeşidine, programın yoğunluğuna, ekstra sunulan müfredat ve etkinlik programına, sunduğu avantajlar, genel İngilizce veya özel bir program olup olmadığına ve İngilizce dil okuluna göre değişiklik göstermektedir.

Bir haftalık İngilizce dil kursunun fiyatı ortalama £200 ile £1,000 arasındadır.

Bazı onaylanmamış İngilizce dil okulları çok düşük ücretlerde programlar sunmaktadırlar. British Council onaylı yüksek kaliteli ve onay almış bir kursta İngilizcenizi daha iyi ilerletebilirsiniz.

Uzaktan eğitim

Uzaktan eğitim, öğrencinin kendi ülkesine, hayat tarzına ve bütçesine uygun bir İngiliz eğitim programına katılma imkanı sunar. Öğrenci işinden ayrılmadan, aile düzenini etkilemeden veya uzun zaman evden ayrı kalmadan da İngiltere’de eğitimin avantajlarından faydalanabilir. Bu aynı zamanda, öğrenciye İngiltere’nin yenilikçi öğrenim tekniklerinden yararlanarak geleceğine iyi bir başlangıç yapabilmesini sağlar.

İngiltere’ye gitme imkanı bulamayan öğrenciler, uzaktan eğitim seçeneği ile uluslararası alanda saygınlığı olan bir İngiliz eğitim programına katılma imkanı bulurlar. Her yıl 200,000’den fazla öğrenci kendi ülkelerinden uzaktan eğitim yöntemiyle bir İngiliz eğitim programına kayıt olarak internet, e-mail, CD-ROM’lar ve diğer görsel materyallerle gerçekleştirilen eğitim yöntemi ile İngiliz diploma derecelerinden birinin sahibi olur.

İngiltere’deki okul ve üniversitelerin yurtdışındaki öğrencilere eğitim imkanı sağlama deneyimleri eski tarihlere dayanır. İngiliz üniversitelerinin neredeyse tamamı programlarının yurtdışında da yürütülebilir şekilde düzenleyebilmektedir. Ayrıca öğrencilerin ülkelerindeki eğitim kurumlarıyla eşleşme çalışması yapılarak o üniversitenin kütüphanelerinden ve diğer olanaklarından faydalanmaları da sağlanabilir.

İngiltere’deki bütün eğitim programları yüksek standartlarda eğitim sağlar ve öğrencilerin kendi ülkelerinde yürüttüğü bir İngiliz eğitim programında da bu standartlardan yararlanırlar. Ayrıca öğrencilerin yaptığı çalışmalar düzenli olarak kontrol edilir. İşverenler, bu yöntemle edinilen İngiliz eğitimini tanır ve işe başvuran adaya verecekleri görevleri başarıyla yerine getirebileceğini düşünmelerini sağlar.

Uzaktan eğitim öğrenciye kendilerine uygun olan zamanları seçerek eğitim almalarını sağlar. Örneğin yoğun çalışan bir yönetici, öğretim elemanlarıyla çok az veya hiç iletişim gerektirmeyen bir program seçerek çalışmalarına devam edebilir.

Uzaktan eğitim programlarının ücretleri programın içeriğine ve eğitim kurumuna göre değişmektedir.

Konaklama

Konaklama masrafı, öğrencinin yaşayacağı bölgeye ve tercih ettiği konaklama biçimine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak haftalık konaklama ücretleri £90 ila £150 arasında değişmektedir.

İngiltere’de uluslararası öğrencilere yönelik olarak pek çok konaklama imkanı bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edilenler arasında öğrenci yurtları ve eve/oda kiralama seçenekleri yer alır. Öğrencilerin seçenekleri aldıkları eğitime, bölüme ve başvurdukları eğitim kurumuna göre değişebilir. Yaşayacakları yeri seçerken, seçilen yerin büyüklüğü, ders çalışmalarına olanak sağlayacak şekilde sakin ve sessiz olması, okullarına ne kadar yakın olduğu, toplu taşıma bağlantıları, market ve kullanacaklara tesislere uzaklık gibi kriterleri dikkate almaları gerekir.

Vize

Türk öğrencilerin, İngiltere’deki eğitimlerine başlamadan önce öğrenci vizesine başvurmaları gerekir. Adayın yaşına ve katılmak istediği eğitim programının uzunluğuna veya düzeyine göre değişen vize çeşitleri vardır.

Vize başvuru zaman alan bir süreçtir. bu yüzden İngiltere’ye seyahat tarihinden çok daha önce vize başvurusunu yapmak gerekebilir.

Vize Türleri

(TIER4)Çocuk öğrenci:

4 ile 17 yaş aralığındaki öğrenciler “Çocuk Öğrenci” statüsüyle vizeye başvurabilirler.

Çocuk ziyaretçi:

6 aya kadar süren bir eğitim programına katılmak isteyen 17 yaşında veya 17 yaşından küçük öğrenciler

çocuk ziyaretçi vizesine başvurabilirler.

(TIER 4)Genel (Yetişkin)öğrenci

16 yaş sonrası eğitim için İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler TIER 4 – Genel (yetişkin) öğrenci vizesine başvurabilir. Bu vize tipi ile öğrenciler aldıkları eğitime göre haftada 10 ila 20 saat arasında yarı zamanlı olarak, resmi tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilir.

Öğrenci ziyaretçi

18 yaş veya üzerinde olan ve 6 aya kadar süren bir programa katılmak isteyen öğrenciler bu vize tipine başvurabilir. Öğrenci ziyaretçi vizesi ile çalışma hakkı bulunmamaktadır.

Yapılan son değişiklik ile İngilizce dil kurslarına katılmak isteyen öğrenciler, “Öğrenci Ziyaretçi” vizesine başvurarak kalma süresi 11 ay olarak genişletilen vize ile İngiltere’de eğitim alabilirler.

Öğrenci adayı

Almak istedikleri eğitim programına ve kurumuna karar vermek için veya 6 ay içinde bir programa başlayacak öğrenciler, “Öğrenci Adayı” vizesine başvurabilir.

TIER 4 Genel (Yetişkin) ve TIER 4 Çocuk Öğrenci vizelerinde “Puana Dayalı Vize Sistemi” uygulanmaktadır.

Vizeye başvurmak için öğrencilerin 40 puan almaları gerekmektedir:

Öğrenci adayları, eğitimin alınacağı üniversite, kolej veya okuldan edinilen kabul belgesi ile 30 puan elde etmiş olurlar. Eğitim almak istenilen kurum UKBA’nın sponsor kayıtlarında yer almalıdır. Eğitim kurumunun bu listede yer alması, öğrencinin iyi bir okulda eğitim alacağından emin olmasını ve rahatlıkla başvuru yapmasını sağlar.

Geri kalan 10 puanı ise öğrenciler İngiltere’deki yaşam ve eğitim masraflarını karşılayabileceğini gösteren belgeleri sunması ile elde ederler. Bu uygulama, öğrenciler İngiltere’deyken, eğitimlerini tamamlamalarını etkileyebilecek mali güçlüklerle karşılaşmamaları için, yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiştir. İngiltere Hükümeti’nin öğrenciler için belirlemiş olduğu vize başvurusu öncesinde hesaplarında bulundurmaları gereken yaşam masrafı Londra’da yaşayacaklar için aylık £1,000, Londra dışı için ise £800 civarındadır. Yıllık yaşam masrafı, bir öğrencinin yaklaşık 10 ay İngiltere’de kalacağı düşünülür ise £8,000 – £10,000 arasında değiştiği söylenebilir. Eğitim ücreti olarak da öğrenci, eğitiminin ilk yılına ait program ücretini ödeyebileceğini belgeleri ile göstermesi gerekir. İngiltere vizesi ile ilgili bilgiler için İngiltere Sınır Dairesi’nin web sitesinden detaylı bilgiye ulaşılabilir; UK Border Agency | Home Page

Burslar

İngiltere’de lisans eğitimi için verilen burslar genelde yıllık ücretlerinin %10 ila %40’ını kapsamaktadır. Bunun ile birlikte yüksek lisans ve doktora programları içinde üniversiteler tarafından verilen ve yıllık eğitim ücretinin bir kısmını kapsayan burslar bulunmaktadır. Öğrenciler, üniversitelerin web sitelerinden ve uluslararası ofis temsilcilerinden burslar konusunda bilgi alabilirler.

YÖK Denkliği

Yüksek öğrenimini yurtdışında yapan veya yapmak isteyen öğrenciler seçtikleri eğitim programının ve üniverstenin tanınırlığı ile ilgili olarak YÖK denkliğini edinmeleri gerekmektedir. Denklik ve tanınırlık sorgulamaları online olarak Yüksek Öğrenim Kurumu’nın (YÖK) web sitesinden şahsi başvuru ile yapılmaktadır.

Dilekçe ve denklik şartları ile bilgiler için: yok.gov.tr.

İngiltere’de eğitim konusunda üniversitelerin profilleri, burs olanakları ve İngiltere’de yaşam ile ilgili en detaylı bilgiler British Council’in Education UK websitesinden edinilebilir ve ilgilenilen konuya göre kriterler belirlenerek web sitesi üzerinde arama yapılabilir; İngiltere'de eğitim | British Council | Türkiye | Ana sayfa

Edufairs Yurtdışı Eğitim Fuarları edufairs.com.tr/
Seçenekler